Tag Archives: pd

Përgatitjet për 14 majin, kush janë kandidatët që do nxjerrë në garë PD e Alibeajt

Tashmë nuk ka më dilema, në zgjedhjet e 14 majit do të ketë minimalisht nga dy kandidatë të opozitës përballë kandidatëve të mazhorancës socialiste. Konfirmimi erdhi pak ditë më parë nga Enkelejd Alibeaj, i cili u shpreh se Partia Demokratike që njihet nga gjykata dhe KQZ do të çojë kandidatët e saj në zgjedhjet e ardhshme lokale. Në të gjitha …

Read More »

Gjykata Kushtetuese refuzon kërkesën e PD për ‘investimet strategjike’

Pasi mazhoranca kundërshtoi disa kërkesa për ngritjen e një komisioni hetimor për “Për verifikimin e mënyrës së zbatimit të ligjit “Për investimet strategjike”, 28 deputetë të PD-së iu drejtuan Kushtetueses në muajin korrik, duke pretenduar se “është cenuar e drejta e pakicës parlamentare për të kërkuar ngritjen e një komisioni hetimor”. Deputetët demokratë i kërkuan Kushtetueses që të interpretonte në …

Read More »

Sherri në PD, humoristi Deda ironizon Këlliçin: Sigurisht, Tirana është e tironsve, por është edhe e korçarit, e shkodranit dhe e beratasit

Julian Deda ironizoi sot kandidatin tjetër të primareve ne PD për Tiranën, Belind Kelliçin lidhur me deklaratën raciste dhe ndasore që ai bëri pak ditë me parë ndaj qytetarëve të ardhur nga rrethet në kryeqytet. Gjatë prezantimit të platformave të tyre, Deda tha se Tirana nuk është vetëm e mikpritësve, por dhe e gjithë shqiptarëve që kanë ardhur nga rrethet …

Read More »

PD në protestën e Divjakës, vijon e njëjta kërkesë pavarësisht se nuk preken nga tarifa e traut

Prej ditësh disa banorë të Divjakës kundërshtojnë vendosjen e një trau që të çon në zonën e parkut. Pavarësisht se Ministria e Turizmit sqaroi se tarifa vlen vetëm për turistët, sot protestuesit vijojnë me të njëjtat kundërshtime. Me banderola të ndryshme që mbajnë në duar, banorët sot thanë se janë të vendosur që t’i shkojnë deri në fund kauzës së …

Read More »

“Ti je e vjetra, duhet të ikësh”, analisti ia thotë troç Sali Berishës: Hape partinë për të rinjtë, njerëzit duan “këngë” tjetër

Analisti Neritan Sejamini i ka thënë mbrëmjen e sotme Sali Berishës, se PD duhet të hapet për të rinjtë, në mënyrë që të ndryshojë imazhin në sytë e opinionit publik dhe të të huajve. Sipas tij, edhe diplomatët e huaj e konsiderojnë atë si “e vjetra që duhet të largohet”. Ndërkohë, ish-kryeministri u shpreh se ai ka respekt për ambasadorët, …

Read More »

PD çon në Kushtetuese koncensionin e Butrintit, Zhupa: Kemi ardhur me 36 firma, mes tyre edhe PL

PD ka depozituar padi ne Gjykaten Kushtetuese per ligjin e miratuar nga qeveria qe jep me koncension parkun e Butrintit. Deputetja e PD Ina Zhupa ne nje deklarate per mediat tha: Kemi ardhur bashke me provat per te dorezuar padi në Gjykaten Kushtetuese kundër koncensioni të Butrintit. Kërkojmë nga GJK shfuqizim të ligjit për koncensionin e së dyti pezullimin e menjëhershëm …

Read More »

400 mijë spiunë vullnetarë, a mund të sjellë hakmarrje hapja e dosjeve? PD: Shqiptarët nuk kërkojnë shpagim, duan vetëm të dinë të vërtetën

Në Kuvendin e Shqipërisë presin për t’u shqyrtuar dhe miratuar dy nisma ligjore me objekt të njëjtë: Hapjen e dosjeve të ish Sigurimit të Shtetit, duke i bërë të aksesueshme për çdo qytetar. Dy projektligjet janë pozuar nga mazhoranca qeverisëse si dhe nga PD-ja që drejtohet nga Enkelejd Alibeaj. Dy nismat, meqenëse kanë objekt të njëjtë, janë bashkuar në një. …

Read More »

Rama: Çadra e famshme u bë për shkak të financimit rus. S’është vetëm PD! Dhe ‘Partia e Lekut’, PL është në thesin e rublave

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar edhe Partinë e Lirisë se ka marrë financime ruse, njësoj si Partia Demokratike. Kreu i qeverisë u shpreh gjatë një takimi në Kamëz ku u prezantuan punët e kësaj bashkie, se shumë shpejt do të shohim që jo vetëm PD-ja ka qenë e përfshirë me financimet ruse. Sipas Ramës, greva e zhvilluar disa vite më …

Read More »

Plani B: ‘Rithemelimi’ futet në garë me emrin e Partisë së Lirisë, komisionerët i takojnë PD-së së Alibeajt

Në mungesë të një vendimi të formës së prerë nga Gjykata e Apelit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është në dilemë se cilën PD të regjistrojë në zgjedhjet lokale të 14 majit 2023, PD-në e drejtuar nga Sali Berisha apo PD-në e drejtuar nga Enkelejd Alibeajt. Nga ana tjetër, dy grupet në PD, të cilët pretendojnë se përfaqësojnë partinë zyrtare, nga …

Read More »