Tag Archives: Parku i Butrintit

Projekti për Parkun e Butrintit, Margariti: Nuk do të ketë asnjë kullë apo hotele

Projekti për Parkun e Butrintit në Sarandë është rikthyer sërish në qendër të diskutimeve në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetja demokrate Ina Zhupa zhvilloi interpelancë me ministren e Kulturës Elva Margariti për menaxhimin e Butrintit. Ministrja Margariti u shpreh se brenda Parkut Kombëtar të Butrintit nuk do të ketë asnjë ndërtim të tipit hotele apo kulla. Investimi për Butrinti do …

Read More »

Rama i përgjigjet Berishës: T’ju rrojë flamuri me damkën në lule të ballit! Projektit për Butrintin i merrni të keqen

Kryeministri Edi Rama ka hodhur poshtë akuzat e deputetëve të opozitës për ndërtimin e dy resorteve në zonën e Parkut teksa tha se është mësuar me akuzat që bën opozita. Sipas Ramës të njëjtën gjë kanë bërë me stadiumin, të njëjtën dhe me Teatrin “Tani të flisni se fondi shqiptaro –amerikan do të grabisë Butrintit…e vetmja arsye për të dalë …

Read More »

Berisha akuza qeverisë për Parkun e Butrintit: Rama po shfrytëzon planin e menaxhimit, ka parashikuar të ndërtojë…

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit ka hedhur akuza ndaj qeverisë dhe kryeministrit Rama se në zonat e Parkut Kombëtar të Butrintit do të ndërtohen vila dhe resorte. Sipas tij, Rama po shfrytëzon planin e menaxhimit të këtij Parku Kombëtar, duke theksuar se këto zona janë me pasuri të jashtëzakonshme. Teksa iu referua studiuesve, Berisha u shpreh se aty …

Read More »

Debati për parkun e Butrintit, Granoff: Nuk do të ndërtohet asnjë hotel apo objekt tregtar

Kryetari i Bordit të Fondacionit Shqiptaro Amerikan për Zhvillim, Michael Granoff, thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se po ndihmojnë me financime prej shumë vitesh në Shqipëri arsimin, transformimin urban në disa qytete dhe ekoturizmin. Zoti Grannoff flet edhe për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit për 10 vitet e ardhshme mbi bazë të një marrëveshje të Fondacionit …

Read More »