Tag Archives: parashikimi

Banka Botërore: Lufta në Ukrainë do të godasë ekonomitë aziatike, parashikimi

Ndërprerjet në furnizimet e mallrave, tendosjet financiare dhe çmimet më të larta janë ndër ndikimet e luftës në Ukrainë që do të ngadalësojë ekonomitë në Azi në muajt e ardhshëm, thotë Banka Botërore në një raport të publikuar sot. Raporti parashikon rritje të varfërisë në rajonin e Azi-Paqësorit këtë vit si “goditje të shumëfishta” për njerëzit dhe bizneset. Rritja për …

Read More »

Lufta në Ukrainë/ Inflacioni i eurozonës arrin në nivelin historik prej 7.5%, parashikimi

Pushtimi rus i Ukrainës e ka futur eurozonën në një realitet të ri ekonomik ku inflacioni i lartë po kërcënon seriozisht të zhbëjë përfitimet e rimëkëmbjes pas pandemisë. Inflacioni në mars arriti në 7.5% me bazë vjetore, niveli më i lartë historik për eurozonën. Shifra përfaqëson një rritje të paprecedentë krahasuar me një vit më parë kur inflacioni ishte 1.3%, …

Read More »

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 02°C në 13°C, në zonat e ulëta nga 09°C në 21°C dhe në zonat bregdetare nga 11°C në 21°C. Era do të …

Read More »

Parashikimi i motit për sot, 4 nëntor 2021

Vendi ynë do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira. Ndërkohë që në zonat veriore dhe qendrore do kenë vranësira më të dukshme duke bërë që herë pas here të sjellin reshje të pakta në këto zona. Sipas MeteoAlb, vijojnë zonat Jugore në dominimin e kthjellimeve dhe vranësira të lehta. Por zonat Qëndrore dhe Veriore do kenë vranësira më të dukshme …

Read More »

Parashikimi i motit për sot, 3 nëntor 2021

Kthjellime dhe vranësira të herë pas hareshme mbizotërojnë kushtet e motit në vendin tonë, ku më të theksuara kthjellimet do të jenë në zonat Jugore. Sipas MeteoAlb në Veri të territorit vranësirat pësojnë zhvillim të përkohshme, duke sjell në këto zona momente më shira afatshkurtër. Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në vlerat minimale por rriten në vlerat maksimale duke …

Read More »