Tag Archives: parashikimi i motit

Parashikimi i motit, e premte, 23 shtator 2022

Për ditën e premte vendi do të vijojë të ndikohet nga masat e qendrueshme. Moti përgjithësisht parashikohet i kthjellët me vranësira të pakta e përkohësisht mesatare në zonat malore. Në alpe shi i izoluar i dobët. Era do të fryjë nga kuadrati i veriut mesatare. Në bregdet përkohësisht e vrullshme. Valëzimi në dete i forcës 3-4 ballë. Temperaturat parashikohen: në …

Read More »

Parashikimi i motit, e enjte, 22 shtator 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet i kthjellët me vranësira të pakta dhe mesatare në zonat malore.               Në Alpe, shi i dobët i izoluar në mesditë. Era do të fryjë me drejtim verilindje-veri 1-8m/sek, përgjatë …

Read More »

Parashikimi i motit, 21 shtator 2022

Dita e mërkurë e 21 shtatorit do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme. Priten reshje të dobëta në qarkun Kukës dhe lokale të dobëta në disa prej qarqeve. Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet 15 / 25 °C, në vendet e ulëta 10 / 25 °C dhe në vendet malore 6 / …

Read More »

Parashikimi i motit për ditën e martë, 20 shtator 2022

Moti ditën e martë parashikohet të jetë i paqendrueshëm. Pjesa e parë e ditës parashikohet me mot me kthjellime e alternime vranësirash mesatare deri të dendura shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Më pas përsëri mot i kthjellët në të gjithë territorin. Duke filluar nga dita e Mërkurë deri dhe ditën e Premte moti parashikohet i …

Read More »

Parashikimi i motit, 16 shtator 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet i kthjellët me vranësira në shtim në mesditë dhe pasdite. Parashikohet mjegullinë përgjatë luginave në orët e mëngjesit. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-juglindje me shpejtësi mesatare 1-5 m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare jugore fiton …

Read More »

Parashikimi i motit, 13 shtator 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se sot vendi do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësira të pakta deri mesatare dhe kryesisht përgjatë relieveve kodrinore-malore në lindje të territorit. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim-verilindje me shpejtësi mesatare 1-7 m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare dhe …

Read More »

Parashikimi i motit, 9 shtaror 2022

Sipas MeteoAlb, alternime kthjellimesh dhe vranësirash karakterizojnë motin në territorin shqiptar, ku më të dukshme do të jenë në zonat veriore duke gjeneruar rrebeshe shiu. Orët vijuese sjellin shtim të vranësirve në të gjithë territorin, ku herë pas here do të sjellin zhvillimet të përkohëshme të vranë vijim vranësirat do të shtohen gradualisht duke krijuar mundësi për reshje të pakta …

Read More »

Parashikimi i motit, e martë, 6 shtator 2022

Vendi ynë ka hyrë zyrtarisht në stinën e vjeshtës; por java që presim përpara na rezervon përsëri mot me diell si dhe temperatura (relativisht) të larta. Në këtë mënyrë duke filluar nga dita e sotme dhe deri ditën e enjte moti parashikohet kryesisht i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si dhe vranësira të pakta deri mesatare kalimtare. …

Read More »

Parashikimi i motit për sot, 5 shtator 2022

Vendi ynë mbetet nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, ku kthjellimet do të jenë dominante në pjesën e parë të ditës në ultësirën perëndimore.   Ndërsa në pjesën e dytë të ditës vranësirat do të bëhen më të dukshme në Shqipëri duke krijuar mundësi për momente me pika shiu pjesërisht në zonat Juglindore.   Temperaturat e ajrit do të …

Read More »

Parashikimi i motit, 3 shtator 2022

Moti do të jetë me kthjellime në bregdet, dhe vranësira mesatare në zonat malore ku nuk përjashtohet mundësia e reshjeve të shiut lokale. Era do të jetë me drejtim Veri-Perëndim me shpejtësi 8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5 deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me …

Read More »