Tag Archives: OSBE

Çelja e negociatave, OSBE: Sot hapet një kapitull i merituar për shqiptarët!

Prezenca e OSBE në Shqipëri e ka cilësuar mbajtjen e Konferencës Ndërqeveritare të Shqipërisë me tryezën e BE-së si një kapitull  të ri, të shumëpritur dhe të merituar. Në një reagim në Twitter, OSBE shkruan se Prezenca do të mbetet një partner i vendosur i vendit në arritjen e objektivave të reformës prioritare. “Një kapitull i ri i shumëpritur nga …

Read More »

Sulmohet Policia e Kosovës, reagon ashpër OSBE

Ka pasur tensione edhe ditën e sotme në Veri të Kosovës ku është sulmuar sërish policia. Misioni i OSBE-së në Kosovë ka dënuar sulmin e sotëm ndaj policisë dhe ka kërkuar menjëherë identifikimin dhe kapjen e autorëve.about:blank “Dënojmë sulmin e fundit ndaj Policisë së Kosovës dhe u bëjmë thirrje institucioneve relevante që ta hetojnë atë. Sundimi i ligjit duhet të …

Read More »

Raporti përfundimtar i OSBR/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit, reagon për herë të parë Ambasada Amerikane

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar pas publikimit të raportit final të ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. “Ne kemi mbajtur shënim Raportin Përfundimtar të ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, i cili ndërtohet mbi bazën e raportit paraprak të 26 prillit. Nxisim të gjitha institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin përfundimtar dhe rekomandimet e tij për të …

Read More »