Tag Archives: opozita

Opozita kërkon mocion me debat për raportin e DASH, Balla: Përshëndes faktin që s’ka firmosur Berisha, të diskutojmë dhe për “non grata-n”

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka thënë se mazhoranca mezi pret të diskutojë për raportin e DASH, por kërkesa për mocion me debat duhet bërë sipas procedurës. Në fjalën e tij në seancën e sotme, deputeti socialist tha se Kuvendi duhet të diskutojë edhe për vendimin e SHBA për ta shpallur  ‘non grata’ Sali Berishën. “Në …

Read More »

Berisha: Opozita finalizon në orët që vijnë koalicionin më të fuqishëm. Ramës i ka mbetur vetëm…

Sali Berisha ka deklaruar se përpjekjet e Edi Ramës “për të shkuar i vetëm në zgjedhje dhe përjashtuar opozitën e vërtetë nga zgjedhjet, morën fund”. “Dështoi me turp! Opozita finalizon në orët që vijnë koalicionin e fuqishëm me të cilin i jep Edi Ramës dhe monizmit të tij, goditjen fatale më datë 14 maj. Ai mbetet në koalicion vetëm me …

Read More »

Mbledhja e Kryesisë së PD/ Bardhi: Të gjendet zgjidhje, opozita duhet të dalë me kandidatë unik

Deputeti Gazment Bardhi, në mbledhjen e Kryesisë së PD-së, ka bërë thirrje që në zgjedhjet vendore të dalin me kandidat unik. Mësohet se Bardhi ka thënë në mbledhje se fokusi duhet të jetë tek zgjedhjet vendoret. “Secili prej nesh ka bërë betejë për ta bërë partinë demokratike fituese, alternativë qeverisëse. Gjatë kësaj kohe ka nevojë vetëm për maturi. Gjuha e …

Read More »

“Ju presim më 14 maj për të na mundur”, Rama-opozitës: Vijoni në rrugën drejt ‘revolucionit’

Kryeministri i vendit, Edi Rama në fund të fjalës në Kuvend tregoi se çfarë e ndanë atë nga opozita dhe cili është vizioni i tij për Shqipërisë. Ai tha se detyra e tij kryesore dhje më e madhja është të drejtoje vendin, ndërkohe opozitë i kujtoi revolucionin e shumëartikuluar nëpër tumbimet. “Këtu rrugët ndahen më shumë dhe më qartë se …

Read More »

Mocioni me debat për McGonigal, Rama- opozitës: Kanal ujërash të zeza, s’ka asnjë akuzë për mua

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur shpërthimin e një kanali ujrash të zeza atë që po ndodh në Parlament kur opozita e ka thirrur në një mocion me debat lidhur me akuzën e ngritur në SHBA ndaj ish agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. “Ka shpërthyer prej javësh një kanal ujërash të zeza në një çështje që nuk ka lidhje fare …

Read More »

Ligji i ri i integrimit në BE; mazhoranca dhe opozita gjejnë konsensusin

Procesi i integrimit ka bashkuar të gjithë krahët e politikes në parlament, edhe pse situata në sallën e kuvendit ka qenë e tensionuar prej muajit janar. Me konsensus, të gjitha forcat politike kanë miratuar një ligj të ri, për rolin e parlamentit në procesin e integrimit, duke përfshirë sfidat e reja që ka Shqipëria në rrugën drejt Brukselit, pas fillimit …

Read More »

Opozita e akuzon deputetin e Shkodrës për urën mbi Bunë si një projekt fushate. Kreu i Ulqinit nxjerr faktet se projekti ka nisur në 2015 në zyrën e Benet Becit

Kryetari aktual i Keshillit Komunal te Ulqinit, Ardijan Mavriqi në një postim në rrjetet sociale ka zbuluar sesi Ura mbi Bunë, një investim mes Shqipërisë dhe Malit të Zi që pritet te konkretizohet në mbledhjen mes dy qeverive, në Podgoricë, nisi të merrte rrugëtimin e sajëtimin që në vitin 2015, në zyrat e Fondit Shqiptar të Zhvillimit që drejtohej nga …

Read More »

Përjashtimi i deputetëve/ Gjekmarkaj: Kuvendi është kthyer si gjykatë, merr vendime sesi të ndëshkojë opozitën për qëndrimet që mban!

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj ka komentuar zhvillimet e fundit në Parlament, ku mazhoranca ka përjashtuar një pjesë të deputetëve demokratë për shkak të kaosit që kanë krijuar në seancat e fundit plenare. Gjatë seancës Parlamentare, Gjekmarkaj tha se Kuvendi është kthyer në një gjykatë dhe merr vendime se si të ndëshkojë opozitën për qëndrimet që mban. Sipas tij, …

Read More »

Opozita kërkon shkarkimin e saj, Lindita Nikolla: Jam e zhgënjyer!

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka deklaruar se është e zhgënjyer nga kërkesa e opozitës për shkarkimin e saj, pasi sipas kryetares nuk është ajo që krijon konflikte. Në fjalën e saj para votimit për shkarkim, Nikolla u shpreh se opozita ka shpikur një kauzë në kërkesën e saj duke e mbështetur në interpretime dhe jo fakte. “Prita me qetësi …

Read More »

Opozita bllokon sërish foltoren/ Nikolla debat me deputetët demokratë! Bylykbashi: Do mbaheni mënd, keni shkelur kushtetutën brutalisht

Noka: E mbani këtë parlament siç ju urdhëron sulltani i Surrelit. Bylykbashi: Ju do të mbaheni mend si drejtuesja e Kuvendit që ka shkelur kushtetutën në mënyrën më brutale. Ajo që është për turp është se gratë po përdoren si çetë për të vrarë të drejtat kushtetuese. Lindita Nikolla: Të të vijë turp për fjalët nuk keni të drejtë të ifendoni zonjat e …

Read More »