Tag Archives: OKB

Xhaçka flet pas takimeve ne OKB: Shqipëria do të vazhdojë të jetë tërësisht solidare me Ukrainën

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe në takimin e nivelit të lartë në Këshillin e Sigurimit ku rikonfirmoi se Shqipëria është solidare me Ukrainën dhe do të vazhdojë të qëndrojë në anën e së drejtës, në anën e Ligjit, në anën e Lirisë dhe respektit. “Asnjëherë më parë …

Read More »

OKB: Irani po përdor si “armë” dënimin me vdekje për të frikësuar popullin

Irani po përdor si armë dënimin me vdekje për të frikësuar publikun dhe për të shtypur disidencën, thanë Kombet e Bashkuara. OKB-ja tha se ekzekutimi i protestuesve pa kaluar nëpër procese të mirëfillta gjyqësore, përbën vrasje shtetërore, të cilat janë të sanksionuara. Teherani ka ekzekutuar katër persona në lidhje me protestat që kanë nisur pothuajse katër muaj më parë. Dy …

Read More »

Turqia ndryshon emrin në OKB/ Diplomatët amerikanë bien dakord ta quajnë sipas kërkesës së Erdogan

Departamenti Amerikan i Shtetit ka ka bërë me dije se do të ndalojë së shkruari fjalën Turqi dhe në vend të kësaj do ta quajë vendin Türkiye, duke rënë dakord me një kërkesë të qeverisë turke duke rënë dakord me një kërkesë të qeverisë turke, e cila nuk do të emri të asocojë me shpendët në gjuhën angleze (turkey, gjel …

Read More »

Pagat dhe përfitimet shtesë “duhet të rriten në linjë me inflacionin”

Shtetet duhet të sigurohen që përfitimet sociale dhe pagat të rriten në linjë me inflacionin, në të kundërtën njerëzit mund të përballen me uri apo të kenë shtëpi të ftohta, ka thënë Olivier De Schutter, ekspert i Kombeve të Bashkuara për varfërinë ekstreme dhe të drejtat e njeriut. “Nuk është hiperbolë nëse them që nëse qeveritë nuk rrisin përfitimet dhe …

Read More »

Moderatori i propagandës ruse targeton Shqipërinë: Vend i pasjellshëm që duhet sanksionuar

Vladimir Solovyov është një moderator i propagandës ruse i cili në emisionin e tij të mbrëmshëm ka ironzuar Shqipërinë. Në momentin që po komentonte rezolutën e propozuar nga Shqipëria për OKB-në për Rusinë, ai tha se Shqipëria është e pasjellshme dhe se duhet sanksionuar. “Ajo që është surprizuese. Qenka një vend me emrin Shqipëria, që ishte aq e pasjellshme sa …

Read More »

Debati Shqipëri-Rusi në OKB, Ferit Hoxha: Në çdo moment kemi parasysh interesat kombëtare

Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha, në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, komentoi debatin mes Shqipërisë dhe Rusisë në OKB, pak javë më parë. Hoxha tha se në çdo rrethanë e në çdo pozicion do të kenë parasysh interesat kombëtare, ndërsa shtoi se reagimi që bëri në mbrojtje të Kosovës ishte i drejtë, pasi nuk lanë hapësirë për …

Read More »

“E gabuar”, Shqipëria dhe Rusia përplasen në OKB për Kosovën

Të martën, çështja e Kosovës ka përplasur ambasadorin e Rusisë dhe atë të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Gjatë fjalës së tij, ambasadori rus Vasily Nebenzya bëri një paralele mes luftës pushtuese të Rusisë në Ukrainë dhe luftës së fundit në Kosovë dhe akuzoi Perëndimin për standarde të dyfishta. “Duke u refuzuar banorëve të Donbas-it në territoret e …

Read More »

OKB shpreh shqetësimin për arrestimin e mijërave rusë kundër rekrutimit

OKB-ja ka shprehur shqetësimin për arrestimin e rreth 2,400 rusëve pas shpalljes së mobilizimit ushtarak të mërkurën e kaluar, shkruan BBC. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga numri i madh i njerëzve që thuhet se janë arrestuar,” tha zëdhënësja e zyrës së të drejtave të Organizatës të Kombeve të Bashkuara, Ravina Shamdasani. Shamdasani iu referua raporteve të besueshme  se rreth 2,377 …

Read More »

Vlora Çitaku kritikon liderët e Kosovës: Heshtje shurdhuese karshi fjalimit të Ramës dje në OKB

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka kritikuar liderët e institucioneve të Kosovës për heshtjen e tyre pas fjalimit të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili deklaroi gjatë fjalës së tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara se raporti i Dick Marty-t ishte tronditës. “Kur urrejtja për një njeri është më e madhe se dashuria për Kosovën”, …

Read More »