Tag Archives: OBSH

OBSH: Rreth 90% e popullsisë në botë ka imunitet ndaj Covid-19

Sipas një raporti të sapo publikuar nga  Organizata Botërore e Shëndetësisë, 90% e popullsisë në rang botëror ka imunitet ndaj Covid-19, por në të njëjtën kohë paralajmëroi për rrezikun e variantit të ri të virusit, shkruan The Guardian. Drejtori i Përgjithshëm i OKB-së, Tedros Adhanom Gheberyesus tha se mungesa e e vigjilencës është duke i lënë derën hapur një varianti të …

Read More »

‘Jo vetëm mashkull dhe femër’ OBSH deklaron se ka më shumë se 2 gjini

Udhëzuesi i ri i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) thotë se ekzistojnë shumë gjini, jo vetëm mashkull dhe femër. Organizata i kishte ndryshuar manualet e saj edhe më parë në vitin 2011, kur vendosi ta quante seksin ose gjininë një koncept më të gjerë që nuk ekziston në një binom por në një spektër, që ka mashkullin dhe femrën në …

Read More »

OBSH-ja konsideron shpalljen e lisë së majmunëve, një ’emergjencë globale’

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të vendosë të enjten, nëse do ta shpallë linë e majmunëve një emergjencë shëndetësore globale, duke nxitur kritika nga shkencëtarët afrikanë që shprehen se kjo sëmundje përbën prej vitesh një krizë shëndetësore në kontinentin e tyre. Diskutimet dhe shqyrtimi i përgjigjes së OBSH-së ndaj shpërthimit të sëmundjes pasojnë shqetësimet se si agjencia e Kombeve …

Read More »

OBSH: Lija e Majmunëve nuk pritet të çojë në pandemi

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk beson se shpërthimi i lisë së majmunëve jashtë Afrikës do të çojë në një pandemi, tha një zyrtar të hënën, duke shtuar se mbetet e paqartë nëse personat e infektuar që nuk shfaqin simptoma mund ta transmetojnë sëmundjen. Më shumë se 300 raste të dyshuara dhe të konfirmuara të lisë së majmunit – një sëmundje …

Read More »

Lija e majmunit, 200 raste në mbi 20 shtete

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se rreth 200 raste me linë e majmunit janë raportuar në më shumë se 20 vende të botës, të cilat zakonisht nuk kanë patur raste shpërthimi të sëmundjes së pazakontë. OBSH-ja thotë se epidemia është e kontrollueshme, ndërsa propozoi krijimin e një rezerve për të ndarë për mbarë botën në mënyrë të barabartë vaksinat dhe …

Read More »

OBSH ngre alarmin: Në zonat e konfliktit në Ukrainë, rrezikon të shpërthejë sëmundja e tmerrshme

Shefi për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ngriti alarmin lidhur me ofrimin e kujdesit shëndetësor në Ukrainë gjatë luftës me Rusinë, duke bërë thirrje që të hetohen mbi 200 sulme ndaj ndërtesave shëndetësore. Drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge, tha se çdo i treti pacientë ka probleme në qasjen në ilaçe dhe një në pesë persona në zonën …

Read More »

OBSH: Gati 15 milionë njerëz vdiqën nga COVID ose prej pasojave të pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se gjatë dy viteve të fundit gati 15 milionë njerëz humbën jetën nga koronavirusi, ose si pasojë e sistemeve të mbingarkuara shëndetësore, më shumë se dyfishi i numrit zyrtar prej 6 milionë vdekjesh nga COVID në botë. Shumica e vdekjeve janë identifikuar në Azinë Juglindore, Evropë dhe kontinentin amerikan. Në raportin e publikuar të enjten, …

Read More »

OBSH: 70 % e popullsisë duhet të jetë vaksinuar deri në korrik

“Le të “harrojmë” për momentin dozën e katërt dhe të përqendrohemi në vaksinimin e të paktën 70% të popullsisë së botës deri në korrik,” tha një shkencëtar kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ndërkohë Izraeli që ka miratuar dozën e katërt për persona me imunitet të dobët dhe të moshuarit mbi 60 vjeç, OBSH është e shqetësuar për shpërndarjen e …

Read More »

OBSH: Deri në pranverë covid mund t’i marrë jetën edhe 700 mijë qytetarëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shprehu sot shqetësimin për ndikimin e pandemisë së covid-19 në Evropë. Sipas saj covid mund të çojë edhe në 700,000 vdekje të tjera në kontinent, duke e çuar numrin total të viktimave në 2.2 milionë deri në pranverë. “Ne mund të presim fluks ekstrem të qytetarëve në spitale në 25 vende dhe fluks në njësitë …

Read More »

SHBA kundërshton thirrjen e OBSH-së për të pezulluar vaksinimin

Shtëpia e Bardhë të mërkurën hodhi poshtë një thirrje të OBSH-së për një moratorium në dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19, duke thënë se SHBA nuk duhet të zgjedhë midis dhënies së dozës së tretë të vaksinës për qytetarët e saj dhe dhurimit të vaksinës në vendet e treta. “Kjo është alternativë e gabuar”, tha Jen Psaki, një zëdhënëse …

Read More »