Tag Archives: ne shqiperi

‘Jemi si në kafaz’: Ditë të trishta të afganëve në Shqipëri, duke pritur një avion ose një email

Çdo dy javë, fqinjët e Hilai Barakzait largohen në shtëpi të reja në mbarë botën, ndërsa ajo pret, shikon emailin e saj dhe pyet veten se kur do të jetë radha e saj. Barakzai bëri një nga fluturimet më të dëshpëruar nga Kabuli, ndërsa talibanët morën Afganistanin në gusht 2021. Ajo fluturoi në Pakistan, më pas në Ukrainë, ku qëndroi për …

Read More »

Sfidat e të rinjve të diplomuar në Shqipëri në tregun e punës

Shumë të rinj që diplomohen në Shqipëri kanë vështirësi në tregun e punës dhe për pasojë një pjesë e tyre largohen jashtë vendit. Sipas të dhënave zyrtare largimet më të mëdha janë nga punonjësit e shëndetësisë dhe kryesisht infermierët. Në Gjirokastër, Universiteti por edhe Drejtoria rajonale e Punësimit po bëjnë përpjekje që t`i mbështesin të rinjtë, sidomos në integrimin në …

Read More »

Tërmet i fuqishëm në Shqipëri

Para pak minutave ka ndodhur një tërmet prej 4.34 shkallë në qytetin e Lezhës në Shqipëri. Qyteti i Lezhës është goditur me një tërmet me magnitudë 4.34 në orën 21:16. Ende nuk është raportuar për ndonjë dëm të shkaktuar nga ky tërmet. Kohën e fundit Shqipëria përsëri po përballet me disa termete të lehta.

Read More »

Inflacioni i të varfërve në Shqipëri, 0.8 pikë % më i lartë se i të pasurve

Kur çmimet rriten ata që paguajnë më shtrenjtë janë pjesa më e varfër e popullsisë, pasi shpenzimet e tyre janë të përqendruara në artikujt kryesore të shportës së mallrave, e cila shërben për matjen e inflacionit. Sipas përllogaritjeve të Bankës Botërore në raportin e rregullt ekonomik për rajonin e Ballkanit të varfrit në Shqipëri kishin inflacion së paku 0.8% më …

Read More »

Hiqen kufizimet e pandemisë në të gjitha pikat kufitare në Shqipëri

Nga dita e sotme hyn në fuqi heqja e kufizimeve për të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga çdo pikë kufitare. Vendimi u njoftua pak ditë më parë në mbledhjen e Komitetit të Ekspertëve. Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli bëri me dije se në kufi nuk do të kërkohet dokument vaksinimi për Sars Cov2, dokument të testimit negativ për …

Read More »

Dy tërmete pak pas mesnate në Shqipëri, lëkundjet ndihen edhe në Kosovë

Në vend janë regjistruar lëkundje sizmike pak pas mesnatës, në orët e para të mëngjesit të sotëm. Tërmeti i parë ishte më i fuqishëm, me magnitudë 4 ballë i shkallës rihter dhe thellësi 12 km. Epiqendra e tij ishte në Bajram Curri, Tropojë. Në po të njëjtën zonë ka rënë edhe tërmeti i dytë, i cili kishte magnitudë më të …

Read More »

Manja: Po shqyrtojmë nëse ka mbështetës rusë në Shqipëri

Shqipëria është një ndër vendet që ka vendosur sanksione duke dënuar agresionin rus në Ukrainë. Si pjesë e vendeve që e sanksionuan, Kremlini e shpalli Shqipërinë “vend armik”. Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja u shpreh se po bëhen shqyrtime të listave emërore për të parë nëse ka apo jo mbështetës rus në Shqipëri. Ministri theksoi se në rast se ekzistojnë …

Read More »

Ekstradohet nga Gjermania në Shqipëri, ish-truproja i Saimir Tahirit

Është ekstraduar nga Gjermania në Shqipëria, Hekuran Marku, ish-truproja iish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Marku u arrestua gushtin e vitit të kaluar në Gjermani, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge bashkë me ish-truprojën tjetër, Augustin Deda. Hekuran Marku dhe Agustin Deda, dyshohet sipas SPAK se kanë patur rol aktiv në trafikun e drogave, duke garantuar që sasitë …

Read More »

Biznes dhe politikë pas investimeve hungareze në Shqipëri

Me tre blerje të mëdha në pak muaj, vala e shpenzimeve hungareze në Ballkanin Perëndimor ka mbërritur më në fund në Shqipëri. Që kur Viktor Orban u bë kryeministër në vitin 2010, firmat hungareze – disa prej tyre të lidhura me partinë Fidesz në pushtet të Orbanit dhe duke përfituar shumë nga kontratat fitimprurëse shtetërore – kanë investuar shumë në …

Read More »

Projektuesi i parë i linjave të tensionit të lartë në Shqipëri

Nga Jovan Bizhyti Leo Çani, i përket brezit të parë të kuadrove e specialistëve të dalë nga Universiteti Shtetëror i Tiranës në vitet 50-të të shekullit të kaluar. Vinte nga një familje gjirokastrite me tradita patriotike, ku tre vëllezërit e tij më të mëdhenj, ishin partizanë në luftën Antifashiste Nac.Çl. Ata duke qenë të rinj dhe të etur për studime, …

Read More »