Tag Archives: ne shqiperi

Prokurori i Romës: Në Shqipëri, prani e lartë e kriminalitetit italian! Ja sesi një person me para të pista dëmton konkurrencën në tregun e lirë

Prokurori i Romës, Francesco Lo Voi thotë se grupet kriminale shqiptare dhe ato italiane kanë rritur bashkëpunimin mes tyre. Gjatë një takimi të përbashkët në Tiranë mes SPAK-ut dhe Antimafies Italiane, prokurori Francesco Lo Voi deklaroi se është për t’u vlerësuar edhe forcimi i bashkëpunimit mes autoriteteve shqiptare e italiane. “Nuk dua të ndaloj në bashkëpunimin mes kriminalitetit shqiptar dhe …

Read More »

Sulmi kibernetik në Shqipëri, AKSHI jep njoftimin e rëndësishëm

Pas gati tre javësh nga sulmi kibernetik, AKSHI deklaron se janë rikthyer nënormalitet shërbimet online. Aktualisht, 1214 nga 1225 shërbime online që jepen në platformën e-Albania, mund të përdoren nga qytetarët dhe bizneset me të njëjtën shpejtësi dhe lehtësi si më parë. Janë në funksion të plotë edhe shërbimet e: aplikimit të formularit për lëshim për herë të parë ose …

Read More »

Fuqia punëtore në largim, shqetësim për ekonominë në Shqipëri

Në Shqipëri ka një shqetësim të vazhdueshëm për largimin e fuqisë punëtore nga vendi. Rreth 1.2% e popullsisë është larguar çdo vit kohët e fundit dhe ekspertët shprehin shqetësim, pasi 80% e tyre janë të moshës më aktive për punë 15-44 vjeç. Ata thonë se qeveria duhet të nxisë politika në sektorë të rëndësishëm si bujqësisa dhe turizimi që po …

Read More »

‘Jemi si në kafaz’: Ditë të trishta të afganëve në Shqipëri, duke pritur një avion ose një email

Çdo dy javë, fqinjët e Hilai Barakzait largohen në shtëpi të reja në mbarë botën, ndërsa ajo pret, shikon emailin e saj dhe pyet veten se kur do të jetë radha e saj. Barakzai bëri një nga fluturimet më të dëshpëruar nga Kabuli, ndërsa talibanët morën Afganistanin në gusht 2021. Ajo fluturoi në Pakistan, më pas në Ukrainë, ku qëndroi për …

Read More »

Sfidat e të rinjve të diplomuar në Shqipëri në tregun e punës

Shumë të rinj që diplomohen në Shqipëri kanë vështirësi në tregun e punës dhe për pasojë një pjesë e tyre largohen jashtë vendit. Sipas të dhënave zyrtare largimet më të mëdha janë nga punonjësit e shëndetësisë dhe kryesisht infermierët. Në Gjirokastër, Universiteti por edhe Drejtoria rajonale e Punësimit po bëjnë përpjekje që t`i mbështesin të rinjtë, sidomos në integrimin në …

Read More »

Tërmet i fuqishëm në Shqipëri

Para pak minutave ka ndodhur një tërmet prej 4.34 shkallë në qytetin e Lezhës në Shqipëri. Qyteti i Lezhës është goditur me një tërmet me magnitudë 4.34 në orën 21:16. Ende nuk është raportuar për ndonjë dëm të shkaktuar nga ky tërmet. Kohën e fundit Shqipëria përsëri po përballet me disa termete të lehta.

Read More »

Inflacioni i të varfërve në Shqipëri, 0.8 pikë % më i lartë se i të pasurve

Kur çmimet rriten ata që paguajnë më shtrenjtë janë pjesa më e varfër e popullsisë, pasi shpenzimet e tyre janë të përqendruara në artikujt kryesore të shportës së mallrave, e cila shërben për matjen e inflacionit. Sipas përllogaritjeve të Bankës Botërore në raportin e rregullt ekonomik për rajonin e Ballkanit të varfrit në Shqipëri kishin inflacion së paku 0.8% më …

Read More »

Hiqen kufizimet e pandemisë në të gjitha pikat kufitare në Shqipëri

Nga dita e sotme hyn në fuqi heqja e kufizimeve për të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga çdo pikë kufitare. Vendimi u njoftua pak ditë më parë në mbledhjen e Komitetit të Ekspertëve. Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli bëri me dije se në kufi nuk do të kërkohet dokument vaksinimi për Sars Cov2, dokument të testimit negativ për …

Read More »

Dy tërmete pak pas mesnate në Shqipëri, lëkundjet ndihen edhe në Kosovë

Në vend janë regjistruar lëkundje sizmike pak pas mesnatës, në orët e para të mëngjesit të sotëm. Tërmeti i parë ishte më i fuqishëm, me magnitudë 4 ballë i shkallës rihter dhe thellësi 12 km. Epiqendra e tij ishte në Bajram Curri, Tropojë. Në po të njëjtën zonë ka rënë edhe tërmeti i dytë, i cili kishte magnitudë më të …

Read More »

Manja: Po shqyrtojmë nëse ka mbështetës rusë në Shqipëri

Shqipëria është një ndër vendet që ka vendosur sanksione duke dënuar agresionin rus në Ukrainë. Si pjesë e vendeve që e sanksionuan, Kremlini e shpalli Shqipërinë “vend armik”. Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja u shpreh se po bëhen shqyrtime të listave emërore për të parë nëse ka apo jo mbështetës rus në Shqipëri. Ministri theksoi se në rast se ekzistojnë …

Read More »