Tag Archives: moti

Parashikimi i motit, 13 janar 2023

Për ditën e premte vendi ynë do të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat në orët e mbrëmjes pritet të jenë deri të dendura. Mjegulla e dendur do të jetë prezente në orët e mengjesit përgjatë luginave. Përgjatë aksesve rrugore në zonat malore në orët e mëngjesit prezencë të …

Read More »

Si do të vijojë moti për gjysmën e mbetur të muajit janar? Sinoptikanët tregojnë nëse do të ketë borë në kryeqytet

Një janar me temperatura tipike, minimumi -3 ose -4 deri në 13-14 gradë. Kështu pritet të jetë moti muajin e parë të 2023, pra një vijim dimri i butë siç ka qenë deri tani. Sinoptikani Hakil Osmani në një lidhje live tha se edhe gjatë ditës së nesërme do ketë temperatura të ulëta çka mund të sjellë ngrica në rrugë. …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 22 dhjetor 2022

Për ditën e enjte vendi ynë do të vijojë të mbetet nën ndikim të kushteve të qëndrueshme atmosferike. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat hera-herës pritet të jenë deri të dendura në orët e mesditës. Në orët e mëngjesit prezencë të mjegullës përgjatë zonave luginore. Era do të fryjë me drejtim nga veriperëndimi-perëndimi me shpejtësi mesatare 1-6m/s. …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 11 dhjetor 2022

Moti i vranët vijon edhe ditën e Diel por pas orëve të mesditës ato humbasin intensitet dhe bëhen të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrëngatash. Në relievet e larta malore në zonën e Alpeve dhe verilindje reshje dëbore. Gjithashtu duhet theksuar se pritet edhe erë intensive me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare …

Read More »

‘Çmenden’ temperaturat në mes të dhjetorit, meteorolgia Lajda Porja tregon ditën kur moti merr kthesën e fortë

Meteorologia Lajda Porja ka dalë me parashikimin për motin në vendin tonë ku sipas saj edhe sot moti në territorin shqiptar ka qenë i kthjellët dhe më diell. Momente të shkurtra me pika shiu priten në hapësira detare dhe shumë pak në vijën bregdetare. Ndërsa pjesa më e madhe e territorit do të mbetet e kthjellët dhe kryesisht në zonat më shumë …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 25 nëntor 2022

Në vend parashikohet të ketë ndikim të masave ajrore të qendrueshme. Moti parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash të karakterit të çrregullt. Era do të fryjë nga kuadrati i veriut mesatare dhe përkohësisht e vrullshme në bregdet në orët e para të ditës. Valëzimi në dete i forcës 2 ballë. Temperaturat parashikohen: në zona malore -1 deri 12°C në zonat …

Read More »

Parashikimi i motit për datën 21 nëntor 2022

Vendi ynë u ndikua sot nga kalimi i një fronti okluz meteorologjik shoqëruar me masa ajrore të lagështa dhe kontraste të forta termike. Kjo situatë solli si rezultat reshjet e dendura dhe të rrëmbyeshme të shiut kryesisht përgjatë ultësirës perëndimore ndërsa reshjet e shiut do të vijojnë deri në fund të ditës. Por si do të jetë java që presim …

Read More »

Parashikimi i motit, 5 nëntor 2022

Fundjava pritet të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Dita e shtunë parashikohet me mot kryesisht të vranët dhe intervale të shkurtra kthjellimi. Reshje shiu që në ortë e para të 24-orëshit në pjesën më të madhe të vendit me intensitet të ulët deri mesatar në formën e  shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike. Në jugperëndim dhe veriperëndim të …

Read More »

Parashikimi i motit për ditën e hënë, 31 tetor 2022

Kushtet e qëndrueshme atmosferike do të vijojnë të dominojnë të gjithë territorin Shqiptar, ku në orët e para të ditës kthjellimet do të jenë mbizotëruese në pothuajse gjithë vendin tonë. Ndërsa në orët e pasdites dhe në vijim pritet të ketë kalime të pakta të vranësirave, të cilat më të theksuara do të jenë në zonat malore. Temperaturat e ajrit …

Read More »

Parashikimi i motit për ditën e martë, 25 tetor 2022

Parashikimi i motit për ditën e martë, 25 tetor 2022 Diten e sotme pritet të jete mot kryesisht me diell, por edhe me vranësira të pakta të larta. Temperaturat do të vazhdojnë të jenë të larta për këtë periudhë kohore.  Rrymat e ngrohta dhe të qendrueshme, do të jenë prezente. Në orët e mëngjesit, nëpër lugina do të shfaqet mjegulla e …

Read More »