Tag Archives: moti i keq

Moti i keq ‘gjunjëzon’ Britaninë, anulohen fluturimet

Moti i keq ka pushtuar Britaninë, duke shkaktuar anulimin e fluturimeve dhe udhëtimit të trenave. Një numër fluturimesh janë ndërprerë në aeroportin Heathrow dhe Gatwick mëngjesin e sotëm. Ndërsa, nuk konfirmohet ende se problemet janë të lidhura me motin, të paktën 25 fluturime janë anuluar në Heathrow dhe të paktën katër fluturime në Gatwick janë anuluar, sipas faqeve të tyre …

Read More »

Moti i keq/ Anulohet lundrimi i 2 trageteve drejt Barit, linja Durrës-Ankona-Durrës do…

Dy tragetet që ishin parashikuar mbrëmjen e sotme nga Porti i Durrësit drejt Barit, do të anulojnë lundrimet. Kjo për shkak të motit të keq, i cili pritet të vijojë edhe në ditët në vijim. Për këtë Kapiteneria e Portit të Durrësit ka njoftuar se nuk do të ketë nisje të trageteve sot, nga Durrësi drejt Barit dhe anasjelltas. Nga …

Read More »

1 metër dëborë në aksin Qafë Thore-Theth, ARRSH: Drejtuesit kujdes të shtuar gjatë udhëtimeve

Dendësia e dëborës është mbi 1 metër në aksin Qafë Thore-Theth në zonën e tuneleve Në këtë aks është punuar me mjete e punëtorë për ta bërë të aksesueshëm për qytetarët. Autoriteti Rrugor Shqiptar thotë se gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit reshjet e shiut kanë qenë me intensitet mesatar, pa sjellë probleme në qarkullimin e akseve …

Read More »

Korça zgjohet e bardhë/ Trashësia e dëborës në Dardhë deri në 25 cm, ja akset ku rekomandohet kalimi me zinxhir dhe goma dimërore

Reshje dëbore janë regjistruar natën e kaluar në juglindje dhe verilindje të vendit. Sa i përket juglindjes, msohet në rrugën e Dardhës trashësia e dëborës arrin nga 10 cm deri 25 cm. Në rrugën Korçë-Voskopojë trashësia e borës është 5-15 cm. Korçë-Qafa e Qarrit-Ersekë trashësia 5cm – 15 cm Ndërkohë është punuar dhe punohet me 7 mjete borëpastruese për pastrim …

Read More »

Moti i keq, prefektja e Shkodrës: Situata është e menaxhueshme

Nga Oboti ku inspektoi situatën e krijuar nga moti i keq, prefektja e Shkodrës Majlinda Angoni tha se deri më tani situata është e menaxhueshme dhe se të gjitha ekipet e emergjencave janë në gatishmëri të plotë. Sa i përket rrugëve të bllokuara nga bora, problem paraqet vetëm Qafë Thore-Bogë. Sa i përket rrugëve të tjera, Angoni tha se janë …

Read More »

Rojet kombëtare shkojnë derë më derë pas stuhisë në Buffalo

Pjesëtarë të rojës kombëtare amerikane kanë shkuar derë më derë në disa lagje të qytetit Buffalo në Nju Jork të mërkurën, për të kontrolluar banorët të cilët mbetën pa rrymë gjatë stuhisë së dimrit në fillim të javës, nga e cila mbetën të vdekur mbi 30 banorë të regjionit. Sipas Associated Press, gjatë aksionit të tyre shtëpi në shtëpi, ata …

Read More »

Rikthehen përmbytjet në veri të Shqipërisë, probleme nga moti i keq në vend

Pas dy ditëve me temperatura mbi mesataren e muajit dhjetor dhe kohë me diell, reshjet kanë rinisur sërish duke shkaktuar probleme në vend. Shirat e shumtë gjatë natës dhe paradite, por dhe mbajtja hapur e tunelit të shkarkimit të hidrocentralit të Vaut të Dejës kanë zgjeruar sipërfaqet e tokave të përmbytura në njësinë administrative ana e malit dhe në Dajc. …

Read More »

Moti i keq; Bllokohet nënkalimi në Fushë Mamurras, era e fortë prish dekorin festiv në Durrës

Moti i keq ka përfshirë të gjithë Shqipërinë. Në Shkodër dhe Kurbin raportohet për përmbytje dhe sipërfaqe toke nën ujë. Reshjet të dendura shiu mëngjesin e sotëm kanë përfshirë dhe zonën e Kurbinit, dhe atë të Krujës. Bllokohet nënkalimi në Fushë Mamurras, pjesë e autostradës Milot- Thumanë. Automjetet e tonazhit të ulët një pjesë e tyre zgjedhin rrugë alternative. Mbetet …

Read More »

ITALI/ Raportohen 12 të zhdukur, Ministri i Brendshëm italian: Njerëzit nën baltë, situatë e rëndë dhe e vështirë

“Ka vështirësi në operacionet e shpëtimit sepse kushtet klimatike janë shumë kërkuese. Ne po dërgojmë automjete si nga deti ashtu edhe për fluturimet ajrore. Jam në kontakt të ngushtë me kryeministren italiane Giorgia Meloni dhe kolegët e mi, ministra. Është një situatë në zhvillim, shumë serioze, për të ndjekur. Për çdo vdekje do të ketë deklaratë”, tha ministri i Brendshëm Matteo …

Read More »

Moti i keq në portin e Vlorës me dallgë deri 3.5 metra, ndalohet lundrimi i anijeve të vogla

Mjetet e vogla lundruese dhe anijet e peshkimit ndalohet të lundrojnë në gjirin e Vlorës, për shkak të motit të keq, me dallgë që arrijnë nga 1.80 deri 3.50 metra. Kapiteneria e Vlorës njofton të gjithë drejtuesit e anijeve të peshkimit dhe mjetet e vogla lundruese për situatën e përkeqësuar dhe të merren masat për sigurimin e mjeteve dhe parandalimin …

Read More »