Tag Archives: Ministrja

3.2 miliardë lekë për bujqësinë/ Ministrja: Ulim kostot për fermerët

Në sallën e parlameanetit, gjatë fjalës së saj, ministrja e bujqësisë dhe zhvillimit rural, Frida Krifca, foli për skemën kombëtare të mbështetjes në bujqësië të miratuar së fundmi. Bujqësia për këtë vit ka marrë fondin më të madh të akorduar ndonjëherë në 30 vitet e fundit nga qeveria shqiptare, në mbështetje të fermerëve dhe blegtorëve. Sipas Krifcës do të jenë …

Read More »

Ministrja prezanton ndryshimet ligjore!

KELMENT BAÇI  Ulja e eksporteve të disa produkteve bujqësore në vitin 2021 ka shkaktuar debate mes maxhorancës dhe opozitës në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese. Gjatë prezantimit të ligjit “Për mbrojtjen e bimëve”, nga ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, deputet e opozitës dolën kundër dhe kërkuan që ai të ndalohej së diskutuari në Kuvend. Ata sollën në Komision të dhënat e …

Read More »

Strehimi i afganëve në Shqipëri, ministrja Xhaçka takohet me ambasadoren e SHBA-së

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka po zhvillon një takim me ambasadoren e SHBA Yuri Kim. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Jashtme, e cila sqaron se në fokus të takimit është ardhja e shtetasve afganë në Shqipëri, një pjesë e të cilëve pritet të mbërrijë sot. Pas takimit mund të ketë një deklaratë për mediat …

Read More »