Tag Archives: Meta

SPAK qetëson Berishën dhe Metën: S’kemi nisur asnjë hetim ndaj tyre

Nuk ka asnjë procedim të regjistruar në emër të Ilir Metës apo Sali Berishës lidhur me dosjet e shumëpërfolura të ‘CEZ-DIA’, ‘21 janari’ apo ‘Gërdeci’. Euronews Albania iu drejtua zyrtarisht Prokurorisë së Posaçme dhe e pyeti nëse ka një hetim për ngjarjen e 21 janarit 2011 ku në bulevard u vranë 4 protestues të opozitës. Përgjigjja zyrtare e SPAK ishte …

Read More »

Meta: Rifillimi i Procesit të Berlinit, në të mirë të Shqipërisë, Kosovës dhe rajonit

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka përshëndetur, siç ka thënë përkushtimin e Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, me rastin e takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai vlerëson se me këtë rast rifillon me një dinamikë të re Procesi i Berlinit. “Mbështetja e kësaj nisme gjithëpërfshirëse është në interesin më të mirë të Shqipërisë, të Kosovës dhe të rajonit …

Read More »

‘1 Maji’, Meta: Ditë reflektimi, të dëgjojmë me përulësi zërin e punëtorëve

Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që Dita e Punëtorëve të shihet si një ditë reflektimi për kushtet e punës në vend, dhe jo si një ditë feste. Në një postim në Facebook, Meta liston disa nga problemet me të cilat punonjësit shqiptarë ndeshen në vendin e punës, teksa kërkon që zëri i tyre të dëgjohet me përulësi dhe situata …

Read More »

Del SONDAZHI/ Ja çfarë mendojnë shqiptarët për Presidentin Meta

Ilir Meta nuk merr ndonjë vlerësim të mirë në mandatin e tij si president nga qytetarët shqiptarë. Barometri i publikuar në Euronews Albania tregon se 73% e të pyeturve e vlerësojnë negativisht punën e tij në këto 5 vjet. Po ashtu Meta vlerësohet negativisht edhe për qëndrimin e tij në lidhje me Gjykatën Kushtetuese nga rreth 66% e qytetarëve. Vlerësim …

Read More »

Meta: Shqipëria me çmimet më të larta në rajon

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me rritjen e çmimeve në vendn tonë. Në një postim në rrjetet sociale Meta shkruan se ky fenomen po dëmton seriozisht ekonomitë familjare dhe thellon më tej varfërimin e shqiptarëve. Më tej Meta në reagimin e tij shprehet se është koha për një politikë të përgjegjshme ekonomike në interes të qytetarëve. Meta …

Read More »

Meta: Shqetësim, shlyerja e detyrimeve të prapambetura të konsumatorëve

Presidenti Ilir Meta priti këtë të martë në takim drejtoren Ekzekutive të Qendra “Konsumatori Shqiptar”, Ersida Teliti. Kreu i shtetit u shpreh se ndanë disa vlerësime lidhur me shqetësimin e bërë publik, për vendimet jo transparente dhe abuzuese, siç i quan ai, të institucioneve financiare jo banka, për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura të konsumatorëve. “Zonja Teliti më njohu më …

Read More »

Meta dekreton Eglantina Gjermenin ambasadore të Shqipërisë në OSBE

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ish-deputeten e PS, Eglantina Gjermeni, ambasadore të Shqipërisë pranë misionit të OSBE-së në Vjenë. “Zonja Eglantina Gjermeni emërohet në detyrën e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Misionit të OSBE-së dhe Organizatave Ndërkombëtare në Vjenë, rezident”, thuhet në dekretin e kreut të shtetit. Fillimisht, presidenti e refuzoi propozimin e kryeministrit Rama për Gjermenin, të …

Read More »

Meta: Kushdo që sulmon demokracinë do të më ketë kundërshtar

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka shpërndarë sot një mesazh të presidentit të rizgjedhur të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier për rolin e kreut të shtetit në mbrojte të demokracisë. Sipas citimit të Metës në Facebook, kushdo që lufton për demokraci ka mbështetjen e tij, ndërsa kushdo që e sulmon atë është kundërshtar. Postimi i tij vjen në kohën kur pritet të …

Read More »

Nëse Kushtetuesja e shkarkon? Meta: Kemi edhe Gjykatë Evropiane

Gjykata Kushtetuese shtyu dje seancën për të enjten. Pas 11 orësh diskutime Kushtetuesja nuk vendosi dot për fatin e presidentit Ilir Meta. I ftuar në Fax News, Meta u shpreh se çështja në fjalë duhej të ishte trajtuar më herët duke qenë se i takonte Kuvendit të para një viti, ndërsa paralajmëroi se në çdo rast mund t’i drejtohet Gjykatës …

Read More »