Tag Archives: Mediat britanike

Mediat britanike nuk iu ndahen shqiptarëve, nxjerrin pamjet: 18 deri në 26 mijë euro rruga nga Shqipëria me kamion

Mediat britanike duket se e kanë shpallur “armikun” e vendit të tyre dhe ata janë shqiptarët, duke i vënë në shënjestër, pothuajse çdo ditë. “Daily Mail” ka publikuar një artikull ku tregon mënyrat sesi shqiptarët po “thithin” klientë për t’i dërguar në mënyrë të jashtëligjshme në Angli. Sipas prestigjiozes angleze, shqiptarët vijojnë të pa shqetësuar që të reklamojnë “biznesin” e …

Read More »

Mediat britanike publikojnë pamje nga operacioni i shpëtimit, tre viktima, shpëtohen 43 persona

Mediat britanike publikojnë pamje nga operacioni i shpëtimit, tre viktima, shpëtohen 43 persona Mediat britanike kanë ndarë pamje nga operacioni i shpëtimit të emigrantëve, pasi një varkë u mbyt mëngjesit e sotëm në kanalin e La Manshit. 43 persona janë shpëtuar dhe janë dërguar në Britani. Ndërsa tre persona raportohet të kenë humbur jetën, por bilanci i viktimave mund të rritet. …

Read More »

Mediat britanike: Behgjet Pacolli i interesuar të blejë Manchester United

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka treguar interesimin e tij për të blerë Manchester United nga Glazers. Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga 22 shkurt 2011 deri më 4 prill 2014. Ai është gjithashtu një miliarder dhe një biznesmen i suksesshëm, duke qenë aksionari kryesor i kompanisë zvicerane të ndërtimit dhe inxhinierisë civile Mabetex Group. Një tifoz futbolli, Pacolli …

Read More »

Ambasadori i Britanisë: I zhgënjyer nga lajmet e mediave britanike. Shqipëria vend mikpritës, i ftoj anglezët ta vizitojnë

Në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Britanisë që kujtohen sot përmes një konferencë ndërkombëtare Akademia e Studimeve Albanologjike (Instituti i Historisë), ambasadori i Britanisë Alaistair King-Smith teksa shprehu vlerësimin për historikun e këtij raporti u ndal edhe në debatin që është krijuar së fundmi për emigrimin e shqiptarëve drejt Britanisë. Ambasadori King-Smith tha se është i …

Read More »

Media britanike: Baza detare e NATO-s në Shqipëri është paralajmërim për Vladimir Putin

“Shqipëria po i dërgon një sinjal paralajmërues presidentit rus, Vladimir Putin, përpara një takimi të NATO-s për bazën e re detare në vend”. Kështu e nis shkrimin tabloidi britanik “Express”, i cili i paraprin takimit të kryeministrit shqiptar, Edi Rama, me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pikërisht për të diskutuar mbi ndërtimin e një baze detare të aleancës në …

Read More »