Tag Archives: Media

“I ka ditët e numëruara”, Ngjela: Mediat dhe televizionet në Shqipëri financohen nga Moska

Avokati Spartak Ngjela në një reagim në rrjetet sociale ka reaguar pas deklaratave të ambasadores amerikane në Shqipëri, Yuri Kim në lidhje me korrupsionin dhe lobimin rus në në vendin tonë. Ngjela thotë se ambasadorja Kim e konfirmoi faktin që ka media dhe telvizione shqiptare që financohen nga Moska, gjë të cilën avokati shprehet se e ka denoncuar tre muajve …

Read More »

SEZONI I RI, ME MERCENAR TË VJETËR MEDIATIK

Xhovan Shyti Mediat televizive kanë nisur fushatën e publicitetit duke anonçuar nisjen e sezonit të ri e së bashku me të edhe emisionet që publiku do të ndjekë në ditët vijuese. Është një sipërmarrje e shndërruar në praktikë standarte, nga viti në vit, dhe që, megjithë etiketimin theksueshëm për nisje të sezonit të ri, e reja në këtë mes është …

Read More »

Studim i Universitetit të Bielefeldit: Mosbesimi i të rinjve ndaj medias po rritet

Gjithnjë e më shumë të rinj janë skeptikë ndaj mediave. Këtë e tregon një studim i fundit i Universitetit të Bielefeldit. Rezultatet janë alarmante. Një nga arsyet e mundshme mund të jetë numri i madh i krizave. Sipas një studimi, një shumicë e madhe e të rinjve në Gjermani nuk u besojnë mediave. 75.8 për qind nuk u besojnë gazetave, …

Read More »

“Predha, plumba e fishekë kudo”, një vit më parë gazetarët polakë publikuan pamje brenda tuneleve të uzinës së Poliçanit

Pas ngjarjes së mbrëmshme në Gramsh, një rast i ngjashëm ka ndodhur në uzinën e armëve në Poliçan, ku katër shtetas të huaj janë ndaluar në tunelin që të dërgonte në ambientet e brendshme të uzinës. Ky nuk është rasti i parë që kjo uzinë paraqet interes për të huajt. Një vit më parë, në tetor të viti 2021, gazetarë …

Read More »

Qeveria, media dhe shoqëria greke, “në këmbë” për një mace

Çështja e keqtrajtimit të një maceje prej një të riu me origjine shqiptare, është bërë “lajm dite” në Greqi. Një video e publikuar në rrjetet sociale tregon atë duke joshur kotelen me ushqim dhe më pas e gjuan me këmbë duke e hedhur në det, gjest që ka irrituar irrituar qytetarët në Edipsos. Pamjet janë shpërndarë me shpejtësi dhe nga …

Read More »

Mediat italiane zbardhin gjithçka/ Nusja vrau, copëtoi dhe futi në valixhe vjehrrit e saj, arsyeja ishte tronditëse

Mediat italiane kanë zbuluar arsyen e vrasjes, copëtimit të trupave të çiftit shqiptar Shpëtim dhe Teuta Pasho dhe futjes së tyre në valixhe. Sipas hetimeve më të fundit të zbuluara nga prokurorët dhe ekspertët italiane, Kalesha është përleshur me vjehrrit e saj, prindërit e Taulant Pashos, para krimit makabër. Shtypi italian shkruan se ajo kishte frikë se çifti mund t’i zbulonte …

Read More »

Ish-kreu i Kadastrës i përgjigjet Petro Koçit: Turp për ty që vazhdon të bëhesh qesharak në media

Ish-kreu i Kadastrës në Fier, Ervin Bushi i është përgjigjur akuzave të deputetit të zgjedhur Petro Koçi, se puna e institucioni që ai ka drejtuar për 8 vite, ka ndikuar në rënien e mbështetjes për socialistët në Fier në zgjedhjet e 25 Prillit. Në një analizë të gjatë, Bushi thotë se Koçi shkoi në Fier për të përçarë, dhe jo …

Read More »