Tag Archives: Mafia shqiptare

Dalin përgjimet e mafies shqiptare në Greqi, si policja e infiltruar spiunonte për Xhulion, krahu i djathtë i Eskos

Mediet greke kanë publikuar fragmente nga bisedat që mafiozi shqiptar, Esmin Ferhati bënte me anëtarët e tre bandave që drejtonte në zonën e Atikës në Greqi. Esmin Ferhati 30 vjeç dhe 31 pjesëtarët e bandave që ai drejtonte u arrestuan më 27 shtator nga policia greke, ndërsa Esko siç njihet ndryshe koka e bandave ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi u …

Read More »

Mediat e huaja: Mafia shqiptare, pjesë bandave më të mëdha në botë, zbulon sekretet e kartelit

Ekuadori është kthyer në eksportuesin e tretë më të madh të drogës në botë. Në Ekuador ushtrojnë veprimtari kriminale tre nga organizatat më të mëdha kriminale ndërkombëtare, të sepcializuara në trafikimin e lëndëve narkotike. Sigurisht mes tre bandave të mëdha të drogës nuk kishte si të mungonte banda shqiptare. E para është banda e quajtur “Sinaloa Cartel”, e cila operon …

Read More »

“Mafia shqiptare punon për Ndrangheta-n!”- Drejtori i antimafies italiane: Menaxhojnë trafikun e drogës

Drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Antimafias italiane, Maurizio Vallone ka bërë me dije të hënën se mafiëa shqiptare punon për mafien kalabreze, Ndranghetën. Gjatë përurimit të një ekspozite në Genova, me rastin e 30-vjetorit të departamentit të hetimit antimafia, Vallone deklaroi se mafiozët shqiptarë menaxhojnë trafikun e drogës, me “bekimin” e “kalabrezëve”. “Mafia shqiptare punon për mafien kalabreze Ndrangheta. …

Read More »

Gjyqtari belg: Mafia shqiptare është forcuar, po korrupton zyrtarët e lartë

Gjyqtari belg Michel Claise ka folur për aktivitetin e mafies shqiptare në Belgjikë dhe kryesisht në Bruksel. Në një intervistë, ai ka thënë se kriminelët shqiptarë kanë korruptuar zyrtarët e lartë dhe e kanë forcuar aktivitetin e tyre të jashtëligjshëm. “Shoqëria jonë është e kalbur nga korrupsioni”, tha gjyqtari, ndërsa shtoi: “Organizatat kriminale shqiptare ishin tashmë aty, në Bruksel, Belgjikë dhe në …

Read More »

“Vijnë si biznesmenë”/ Mafia shqiptare shqetësim serioz

Ata mbërrijnë në Ekuador si biznesmenë të mëdhenj, por në vendin e tyre janë në listën e më të kërkuarve. Kështu nis shkrimi ‘Deunanoticias’, medias që i ka kushtuar një artikull mafias shqiptare që veprimtarinë e ka shtrirë në Ekuador. Media vendase shkruan se trafikantët shqiptarë i shohin kufijtë dhe portet detare të Ekuadorit si një mundësi për të dërguar drogë në Evropë …

Read More »