Tag Archives: Lista serbe

Përfundon afati për regjistrim, Lista Serbe mbetet jashtë zgjedhjeve në Kosovë

Tashmë ka kaluar afati që Lista Serbe e drejtuar nga Goran Rakiç të aplikonte për të kandiduar në zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat me shumicë serbe. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i këtij institucioni, Valmir Elezi. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është përmbyllur afati për aplikim për certifikim të subjekteve politike dhe kandidatëve që duan të …

Read More »

Lista Serbe la mandatet, presidentja Osmani kërkesë KQZ-së: Rekomandoni emrat që do t’i zëvendësojnë

Deputetët e Listës Serbe kanë braktisur dje zyrtarisht mandatet në Kuvendin e Kosovës. Ndërkohë ditën e sotme mësohet se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pranuar kërkesën nga presidentja Osmani për rekomandim të personave të radhës për të zëvendësuar deputetët nga radhët e Listës Srpska. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i KQZ-së së Kosovës Valmir Elezi, për median kosovare Express. “Mund t’iu …

Read More »

Vuçiç: Në veri u parandalua gjakderdhje, shqiptarët planifikonin pushtim

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se në fund të qershorit u parandalua një gjakderdhje në veri të Kosovës, pas tensioneve për vendimit për targat, ku serbët vendosën barrikada. Sipas Vuçiç, situata ishte shumë e vështirë dhe shtoi se shqiptarët po planifikonin një pushtim, shkruan Euronews Serbia. Vuçiç bëri të ditur se u i kërkoi komandatit të KFOR-it që të …

Read More »

Pas vendimit, edhe zyrtarët serbë që punojnë në Policinë e Kosovës zhveshin uniformat

Lista Serbe ka vendosur sot që pjesëtarët e saj të largohen nga institucionet e Kosovës. Goran Rakiq ka dhënë dorëheqje nga pozita e ministrit për Komunitete dhe Kthim. Ai ishte ministri i vetëm serb në Qeverinë “Kurti 2”. Pas vendimit, edhe zyrtarët serbë që punojnë në Policinë e Kosovës kanë zhveshur uniformat. Ky vendim është marrë pas një takimi të …

Read More »