Tag Archives: Kryeministri Rama

Sulmi fizik ndaj Sali Berishës, reagon kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas sulmit ndaj Sali Berishës. Me anë të një njoftimi të shpërndarë për mediat, thuhet se kreu i qeverisë dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së sotme. “Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës …

Read More »

Rama uron Ditën e Çlirimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sot ka uruar Ditën e Çlirimit. “GËZUAR DITËN E ÇLIRIMIT”, ka shkruar ai krahas një imazhi të publikuar në Facebook. Shqiptarët sot festojnë 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë më 1944. Politika shqiptare e feston sërish e ndarë Ditën e Çlirimit të vendit, edhe pse 29 Nëntori është data zyrtare e …

Read More »

E gjithë opozita në këmbë, Berisha paralajmëron Ramën: S’ka burg që të mban ty me këtë që po bën

Me tensione dhe debate po shoqërohet protetsta e ditës së sotme. Ish-kryeministri Berisha ka paralajmëruar Ramën se “tek Porti i Marinës do të përfundosh vetë, s’do dalësh më kurrë prej tij”. Berisha gjatë fjalës së tij në Kuvend iu drejtua kryeministrit duke i thënë ‘s’ka burg që të mban ty me këtë që po bën”, referuar marrëveshjes për Portin e Durrësit. “Marrëveshja …

Read More »

Kryeministri Rama: Pas energjisë, edhe ushqimi pritet të kthehet një armë në luftën e Putinit!

Kryeministri i vendit, Edi Rama pasditen e sotme ndodhej në Berat. Në bashkëbisedimin me qytetarët, kreu i qeverisë theksoi se se kjo e fundit është e vetëdijshme për vështirësitë dhe problemet që të rinjtë hasin në përditshmëri. Për shkak të luftës në Ukrainë, është një kohë e re për botën, një kohë kërcënimi dhe një kohë kur ushqimi rrezikon të …

Read More »

Kryeministri Rama, takim me presidentin e Azerbajxhanit: Biseduam për projekte të përbashkëta në fushën e energjisë

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliev. Teksa ka shpërndarë foto nga takimi, Rama zbulon edhe fokusin e bisedës. Kryeministri bën me dije së është biseduar për bashkëpunim në fushën e energjisë, por edhe për nisjen e programit të gazifikimit me investim të Azerbajxhanit. “Me Presidentin e Azerbajxhanit, mikun e dashur Ilham Aliev, patëm …

Read More »

Mbledhja e dy qeverive/Rama: Koha për të projektuar të ardhmen përtej luftës, duhet një sinergji më e plotë me BE

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në takimin mes dy qeverive, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, tha se ka ardhur koha që rajoni të mos qëndrojë me kurriz ndaj njëri-tjetrit. Po ashtu ai tha se Ballkani i Hapur ka dhënë mundësi të reja dhe për të parë pozitivisht drejt të ardhmes. “Ky është një takim i rëndësishëm, një mbledhje …

Read More »

Rama pritet me ceremoni shtetërore në Shkup

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka arritur në Shkup. Ai është pritur me ceremoni shtetërore nga homologu i tij maqedonas, Dimitar Kovaçevski. Pas kësaj ceremonie, do të nisë mbledhja mes dy qeverive Shqipëri-Maqedoni e Veriut, në sallën solemne të qeverisë maqedonase, ku do të flasin edhe dy krerët e qeverive. Në mbledhje do të mbahet edhe ceremonia e nënshkrimit të …

Read More »

“Ju kanë rrahur që kur keni qenë këlyshë”, Rama nuk përmbahet ndaj opozitës: Jeni një bisht i asaj krijesës non grata

Kryeministri Edi Rama teksa foli për çmimin e energjisë, për të cilën tha se 80% paguhet nga buxheti i shtetit nuk la pa sulmuar opozitën. Teksa i etiketoi ata të pa fe dhe pa atdhe, deklaroi se janë “bisht i Sali Berishës dhe se janë rrahur që kur kanë qenë këlyshë”. “Ne do ta mbrojmë me çdo çmimi çmimin e …

Read More »

Kryeministri Rama: Do të ketë shpërblim për pensionistët në fundvit, ja nga sa lekë do marrin

Kryeministri Edi Rama njoftoi se edhe këtë fundvit, do të ketë një shpërblim për pensionistë, të cilët do të marrin 5 mijë lekë të reja në fillim të dhjetorit. Gjatë një bashkëbisedimi me gratë dhe vajzat e Kamzës, kreu i Qeverisë tha se kjo nuk është një ndihmë shumë e madhe për pensionistët, por i lehtëson diçka në fund të …

Read More »

Ironia e Ramës nga Lushnja: Jemi në një vatër të demokratëve! PD si mall që ta kthen pika e grumbullimit, Meta ‘u ngrit’ nga armiku

Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me fermerë në Lushnjë nuk i ka kursyer ironitë në drejtim të Partisë Demokratike, ndërsa ka kujtuar dhe ata që i përmend si aset, patronazhistët. “Ky është realiteti i hidhur i përgjithshëm i të gjithë atyre që ju drejtohen ekraneve, portaleve për të marrë informacion për vendin ku jetojmë. Shumica dërrmuese e këtyre pasqyrave …

Read More »