Tag Archives: kroaci

Emri/ Kush është 41-vjeçari që humbi jetën në aksidentin në Kroaci

Gazmir Korbi është 41-vjeçari i cili ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mesnatën e kaluar në një autostradë të Kroacisë. Mësohet se ai ka qenë shoferi i dytë i autobusit. Ndërkohë që Adem Rexha, Armand Shaba dhe Ylli Muça janë mes të plagosurve. Të plagosurit u transportuan në spitalet në Ogulin dhe Karlovac. Aksidenti ka ndodhur në kilometrin …

Read More »

Çfarë synon “Lufta e Barrikadave” e serbëve në veri të Kosovës: Skema u përdor edhe në Kroaci

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Serbi tha se ai nuk i ka urdhëruar serbët e veriut të Kosovës të vendosin barrikada. Përtej deklarimit të tij publik, lidhja e Vuçiç-it me barrikadat në qytetet e veriut të Kosovës është e qartë. Ato në Kosovë sa herë vendosen, vendosen nga njerëz që urdhërohen nga …

Read More »

Gjenerali shqiptar që mposhti Ratko Mlladiç dhe serbët në fushëbetejë dhe një sjellje e padenjë

Nga Enver Robelli Gjenerali i vërtetë dhe gjeneralët primitive! Kosovari Rahim Ademi është i vetmi gjeneral në Kroaci i cili në fushëbetejë ka mposhtur kriminelin e luftës Ratko Mlladiq. Rahim Ademi është i vetmi gjeneral kroat që i veshur me uniformë ushtarake dhe i shoqëruar nga presidenti i vendit Stjepan Mesiq vullnetarisht i është dorëzuar Tribunalit të Hagës pas një …

Read More »

Shoferi “fluturoi” nga xhami i parë/ Detaje të reja nga aksidenti në Kroaci

Të mbijetuarit e aksidentit fatal në Kroaci mëngjesin e sotëm e kanë përshkruar ngjarjen e rëndë si një film horror, ku thanë se shoferi fluturoi nga xhami i përparmë i autobusit e më pas gjithçka u përmbys. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë mbërritur ambulancat dhe zjarrfikëset, të cilët kanë thënë për mediat se nuk e kishin përjetuar kurrë diçka …

Read More »

Sot hapet ura që do të transformojë udhëtimin në Ballkan

Ura Peleshac e Kroacisë nga 26 korriku do t’iu mundësojë udhëtarëve të shmangin disa pika të kontrollit kufitar, por jo të gjithë janë të mahnitur me strukturën e saj spektakolare. Nga pista e papërdorur ende e urës së Peleshacit, Ivo Jerkoviq shikon fshatin bregdetar të Komarnës, ku shërben si kryetar bashkie. “Kur të hapet ura, ne do të jemi në …

Read More »

Zhduket avioni në Kroaci, mister fati i pasagjerëve

Një avion është zhdukur nga radari këtë të dielë në Kroaci, duke lënë mister fatin e 4 pasagjerëve Mediat kroate bëjnë me dije se avioni me 4 persona në bord ishte ngritur këtë të diel në fluturim për të shkuar drejt Gjermanisë, mirëpo është zhdukur nga radari dhe ka humbur kontaktet me kullën e vrojtimit të Rakovicës. Lajmi është konfirmuar …

Read More »

Shoferi sulmon të moshuarën dhe e rreh me shkop sepse po kalonte rrugën ngadalë

Një shofer makine ka rrahur një 78-vjeçare, e cila po kalonte rrugën përballë makinës. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Kroaci. E moshuara ka përfunduar me lëndime të rënda trupore dhe është dashur t’i nënshtrohet operacionit në spitalin e Zagrebit, shkruan Danica. Shoferi 38-vjeçar ka kryer një vepër penale ndaj një personi në moshë të thyer, padyshim me gjendje jo …

Read More »