Tag Archives: kosova

Çitaku: Kurti bëri llogari të gabuara, Kosova nuk po përfiton asgjë në dialogun me Serbinë

Neni i shtatë i propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi është më shumë se sa thjestë krijimi i asociacionit, ai i jep autonomi serbëve të Kosovës. Këtë qëndrim që ka paraqitur nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës Vlora Çitaku e cila ka shtuar se pranimi do të hap pakon e Ahtisarit, përmes statusit të Kishës Ortodokse Serbe. …

Read More »

Derek Chollet: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjet e deritashme

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, tha se Kosova dhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet që janë arritur në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian dhe është koha për të diskutuar për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai i bëri këto komente pas një bisede me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në prag të takimit të planifikuar …

Read More »

Kosova 15 vite më parë, momenti kur u shpall Pavarësia

17 shkurti i vitit 2008 ishte data kur Kosova e shpalli pavarësinë, pas disa raundesh bisedimesh me Serbinë dhe një vit pas dërgimit të propozimit nga i dërguari special për statusin e Kosovës, Marti Ahtisaari. Në seancën e asaj dite, 109 nga 120 deputetë morën pjesë në sallë. Deklaratën e pavarësisë e kishte lexuar kryeministri i atëhershëm, Hashim Thaçi. “Ne, …

Read More »

Blinken: Serbia dhe Kosova duhet të bëjnë kompromise të vështira për arritjen e qëllimeve

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë kompromise të vështira për të arritur normalizimin e raporteve në mes dy vendeve, po ashtu për të arritur siguri e prosperitet për qytetarët. Ndër të tjera, Blinken ka përshëndetur angazhimin konstruktiv të Serbisë me zyrtarët e SHBA-së, BE-së, Francës, Gjermanisë dhe Italisë gjatë vizitës së …

Read More »

Meqenëse Kosova s’ka alternativë tjetër veç Perëndimit

Arbër Zaimi Profesori dhe studiuesi amerikan Janusz Bugajski thotë: “Nisma e Asociacionit të Komunave Serbe do të rezultonte në destabilizim më të gjerë në rajon dhe të ofronte më shumë mundësi për infiltrimin e Moskës dhe destabilizim (të shtyrë) nga ana e saj.” (Gazeta Dita, 4 shkurt 2023) Profesori dhe studiuesi amerikan Daniel Serwer thotë: “Deri më tash presioni mbi …

Read More »

E pabesueshme çka kërkojnë Kosova e Shqipëria më së shumti në Google

Tashmë siç dihet aplikacioni i famshëm ChatGPT (Cat Generative Pre-trained Transformer) ka obsesionuar përdoruesit në mbarë botën. Roboti online i cili tërhoqi shpejt vëmendjen për përgjigjet e tij të detajuara dhe përgjigjet e artikuluara në shumë fusha të njohurive, është një prej gjërave që njerëzit kanë kërkuar më së shumti në Google tre muajt e fundit. Kampionati Botëror 2022 i mbajtur në …

Read More »

​Kosova ndalon shitjen e vajit nga Serbia

Inspektorati i Tregut në vazhdën e inspektimeve të intensifikuara ka kryer edhe inspektime lidhur me verifikimin e sasisë dhe peshës së produkteve nëpër operatorët ekonomik në Republikën e Kosovës. Sipas një njoftimit të Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, për ta hequr çdo dyshim lidhur me peshën dhe sasinë e produkteve, mostrat janë dërguar në laborator për analiza përkatëse, pas …

Read More »

“Kosova kufizohet me Greqinë, At Zef Pllumi vdiq 27 vjeç, Skënderbeu lindi në 1956” – Perlat nga një vajzë “VIP”

Të enjten banorët e shtëpisë së Big Brother VIP Albania janë vënë para disa pyetjeve të ndryshme në kuadër të një loje që përfshin provën javore. U pa qartazi se banorët e shtëpisë më të famshme në Shqipëri kanë ngecje të theksuara në njohuritë gjeografike dhe historike. Loja u fitua nga Dea Mishel Hoxha, e cila më herët ka treguar …

Read More »

VIDEO/ Kaos dhe përleshje në Serbi, opozita i sulet Vuçiç: Nuk heqim dorë nga Kosova

Deputetë të Kuvendit të Serbisë janë përleshur fizikisht gjatë seancës ku po diskutohet plani evropian lidhur me marrëdhëniet me Kosovën, ku ka qenë i pranishëm edhe presidenti Aleksandër Vuçiç. Incidenti ndodhi pas fjalimit të liderit të Dverit, Boshko Obradoviç, i cili i bëri thirrje Vuçiçit që të deklarohet qartë nëse është pro nënshkrimit të ultimatumit për Kosovën apo jo dhe …

Read More »

Ambasadori amerikan Hovenier: Kosova të ecë drejt asociacionit, s’duhet të jetë Republikë Serbe

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier sot përsëriti qëndrimin se Kosova duhet të ecë drejt formimit të Asociacionit. Ai tha se qëndrimi i ShBA-së është që ky Asociacion nuk duhet të jetë Republikë Serbe, e as me kompetenca ekzekutive, shkruan KosovaPress. “Shtetet e Bashkimit të Amerikës mendojnë që tani ka ardhur koha që Qeveria e Kosovës të ecë përpara me …

Read More »