Tag Archives: konflikti

Të shtëna me armë pranë gjimnazit në Laç, plagoset nxënësi 15-vjeçar

Një nxënës 15-vjeçar ka mbetur i plagosur mesditën e sotme pranë gjimnazit në Laç, pas të shtënave me armë nga një 17 vjeçar. Konflikti mes adoleshentë ka qenë për motive të dobëta dhe ngjarja ka ndodhur jashtë rrethimit të gjimnazit. Ka qenë 17-vjeçari me iniciale A.Gj., i cili ka plagosur me arme 15-vjeçarin L.Rr, duke e lënë të lënduar në …

Read More »

Vranë 60-vjeçarin por e raportuan sikur u rrëzua nga makina/ Zbardhet krimi në Peshkopi, si nisi konflikti

Rreth 7 muaj pas vdekjes së një 60-vjeçari në qytetin e Peshkopisë, policia ka arrestuar edhe tre persona të tjetër. Operacioni i koduar “Deepened”, (Dipën) përfundoi me arrestimin e shtetasve Eduart dhe Ahmet Torba, dhe Lavdërim Kaleci, të cilët akuzohen për mos kallëzim krimi. Nga hetimet e thelluara ka rezultuar se më 26 qershor të vitit të shkuar në lagjen …

Read More »

Konflikti Athinë-Ankara/ Tensione në Egje, roja bregdetare greke hap zjarr ndaj mjetit lundrues të Turqisë

Një varkë patrulluese e rojës bregdetare greke ka hapur zjarr ndaj një mjeti lundrues turk gjatë orëve të mëngjesit të sotëm. Anija greke po kryente shërbimin e caktuar për të identifikuar tre anije peshkimi turke që ndodheshin brenda ujërave territoriale greke në zonën detare në juglindje të ishullit ‘Farmakonisi’. Sipas mediave greke, mjeti lundrues turk, ka kryer manovra të rrezikshme me …

Read More »

Elon Musk gjen një mënyrë për të zgjidhur konfliktin midis Tajvanit dhe Kinës

Miliarderi amerikan Elon Musk propozoi zgjidhjen e tij për konfliktin midis Kinës dhe Tajvanit – t’i jepte një pjesë të kontrollit Pekinit. Lajmi u bë i ditur nga Musk gjatë një interviste për Financial Times, Bloomberg dhe Reuters. “Rekomandimi im…është që të krijohet një zonë e posaçme administrative për Tajvanin që do të ishte mjaft e pranueshme, por që nuk …

Read More »

FOTO: Të arrestuar për kokainë dhe mbajtje armësh, kush janë dy vëllezërit që i rrahën në autostradën Tiranë-Durrës

Detaje të reja nga historia që po trajtohet si pengmarrje e ndodhur në autostradën Tiranë – Durrës. Dy vëllezërit Indrit dhe Gentian Beqiraj po udhëtonin me motor kur një makinë i ka prerë rrugën dhe janë përplasur. Për pasojë motori ka dalë nga rruga. Mes dy vëllezërve dhe 4 personave në makinë ka nisur konfrontim fizik, dhe dyshohet se në …

Read More »

Si nisi konflikti mes vëllezërve në Radhimë dhe degradoi në përdorimin e armës së zjarrit

Një ditë pas të shtënave me armë situata është normalizuar në zonën e Radhimës, në plazhin “Bora-Bora” në pronësi të Eduard Kondit. Ky i fundit qëlloi dje në drejtim të vëllait, Benjamin Kondi me armë zjarri, por fatmirësisht nuk pati të lënduar. Prej dy ditësh, Benjamini ishte kthyer nga Anglia, ndërsa për shkak të konfliktit të mëparshëm Eduardi qëlloi disa herë …

Read More »

Kancelari gjerman: Do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, por nuk duam një konflikt NATO-Rusi

“Ne folëm për mbështetjen për Ukrainën dhe për faktin se duke marrë masa më të ashpra do të bëjmë gjithçka për ta mbështetur atë. Por ne gjithashtu theksuam faktin se do të shmangim një konflikt midis NATO-s dhe Rusisë”. Kështu ka deklaruar kancelari Olaf Scholz në margjinat e një takimi dypalësh me kanadezin Justin Trudeau, sipas mediave të huaja. Dy …

Read More »

Rindizet sherri i Leonora Jakupit dhe Nora Istrefit/ Kunjat në dhomat e zhveshjes dhe përfshirja e miqve VIP

Të gjithë ishin shumë të fokusuar të shikonin ribashkimin e Borës dhe Donaldit në sfilatën e Valdrin Sahitit dhe dashur pa dashur mbeti jashtë fokusit një tjetër marrëdhënie, ndoshta edhe më e ndërlikuar se historia e çiftit të famshëm. Flasim për Leonora Jakupin dhe Nora Istrefin, dy ish-mikesha që duket se me praninë e tyre në këtë event kanë vënë …

Read More »

Konflikti në Ballkan i pashmangshëm, çfarë duhet të bëjnë BE dhe SHBA

Sot në mbarë hapësirën e Ballkanin Perëndimor, mund të dëgjohet jehona alarmante të viteve 1990. Ndërsa po ngecin bisedimet për zgjerimin e Bashkimit Evropian në rajon, ekziston një faktor i përbashkët shqetësues në krizat me të cilat përballen aktualisht Bosnje Hercegovina, Kosova dhe Mali i Zi, qeveria serbe po mbështet në mënyrë aktive përpjekjet për t’i destabilizuar ato, duke mbështetur …

Read More »