Tag Archives: konferencë

Varhelyi: Miku nuk vjen “duarbosh”, në shtator hapim pranimet për Kolegjin Evropian në Tiranë, na duhet një ndërtesë e bukur

Komisoneri Oliver Varhelyi  gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët me Edi Ramën dhe përfaqësuesin e lartë të BE tha se Shqipëria ka bërë përparim në Reformën e Drejtësisë, por që ka ende për të bërë sa i përket korrupsionit. Ai ndër të tjera dha lajmin se në shtator do hapen pranimet për Kolegjin Eurpian në Tiranë, teksa tha duhet …

Read More »

“Pse nuk del të takosh njerëzit në terren?”, Meta i shmanget pyetjes: Isha te festa e një mikut tim. Ramën ta ndihmojë miu, se breshkat…

Ilir Meta u pyet sot gjatë një konference për shtyp se përse po bën politikë vetëm me deklarata. Gazetarët e pranishëm e vunë jo pak në siklet kur i thanë se ai nuk po del në terren të takohet me njerëzit dhe të ngrejë frymën, apo të bëhet Salvador Allende sikurse kishte premtuar. Por Meta iu shmang konstatimit dhe iu …

Read More »

50-vjetori i Akademisë së Shkencave, Rama: Jam i vetmi në sallë që s’kam titull shkencor, por më lejoni t’iu them dy fjalë

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në konferencën që u mbajt në kuadër të 50 vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave. Në fjalën e tij, Rama nënvizoi se është i vetmi në sallë që nuk ka s’ka marrë asnjë titull shkencor. “Më lejoni t’u drejtohem me dy fjalë si i vetmi në këtë sallë pa asnjë titull shkencor”, u …

Read More »

Ambasadori britanik në Tiranë fans i Rita Orës: Përcjell energji pozitive

Një frymëzim për të rinjtë por jo vetëm, kështu e konsideroi ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith, këngëtaren shqiptare, Rita Ora e cila do të performojë sot në sheshin “Skënderbej në” Tiranë. “Jam shumë i lumtur që ju Rita jeni me ne në Tiranë, është kënaqësi. Ju me jepni energji pozitive përmes këngëve tuaja. Jeni një frymëzim për të rinjtë. …

Read More »

Meta njofton konferencë nga selia e LSI

Një ditë pasi dorëzoi Presidencën, Ilir Meta ka njoftuar konferencë për shtyp nga selia e LSI. Ish-kreu i shtetit do të ketë një dalje për mediat nga selia e partisë në orën 10.00, ka njoftuar zyra e shtypit e LSI. Dje, Meta përfundoi mandatin 5-vjeçar si president  Republikës dhe ia dorëzoi detyrën kreut të ri të shtetit, Bajram Begaj. Sikurse …

Read More »

Kryeministri Rama: Ballkani mbetet hallkë e dobët dhe delikate

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se Ballkani është një hallkë e dobët dhe delikate duke marrë parasysh agresionin rus në Ukrainën. Edhe pse së bashku me Finlandën, Shqipëria është në një front të përbashkët kundër agresionit rus. Lajmi u bë i ditur gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologen finlandeze Sanna Marin. Kjo e fundit, është duke zhvilluar …

Read More »

“A po punoni për ta rrëzuar Albin Kurtin nga pushteti?”/ Edi Rama përplaset me gazetarin: Nuk do e mbarosh pyetjen! (REPLIKAT)

Kryeministri Edi Rama është përplasur me një gazetar kosovar, i cili i tha se kryeministri shqiptar po punon për të shkarkuar Albin Kurtin. Menjëherë, Rama ka ndërhyrë dhe i ka ndërprerë fjalën gazetarit. Gazetari: Po punoni për të shkarkuar Kurtin… Rama: Nuk do e mbarosh pyetjen. Gazetari: Është e drejta ime. Rama: Dëgjon këtu, qeverinë Kurti mund ta rrëzojë vetëm …

Read More »

Shqipëria dorëzon kërkesën për anëtarësim në mekanizmin e BE për mbrojtjen civile, Rama: Një hap shumë domethënës

Kryeministri Edi Rama i dorëzoi live në një konferencë për shtyp komisionerit të BE për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič kërkesën e Shqipërisë për t’u anëtarësuar në këtë mekanizëm. “Janë domethënëse rastet që mund të kujtojmë në lidhje me asistencën që ky mekanizëm i ka dhënë Shqipërisë. Tërmeti është një moment me peshë në këtë mbështetje por edhe çfarë pasoi me …

Read More »

“U bë i gjatë me standardet e vlonjatëve për të qëndruar ulur”/ Plas e qeshura në konferencë, Rama e nis me batuta takimin në Vlorë: Trasformim i jashtëzakonshëm

Kryeminsitri i vendit, Edi Rama, ka mbajtur një konferencë me temë “Qyteti im, Shtëpia ime”. Kryeministri e ka nisur nga Vlora ku edhe ndau një histori të së shkuarës me një pedagoge të Harvardit, periudhë kur ishte kryetar i bashkisë së Tiranës. Kreu i qeverisë tregoi historinë me transformimin e qytetit të Washingtonit. “Duke dëgjuar se sa të kënaqur ishte …

Read More »

Veliaj në Konferencën “Drejt së Ardhmes”: Tirana, një Amerikë e vogël e Shqipërisë, çdo sfidë e kthyem në mundësi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte i pranishëm sot në Vlorë, në Konferencën Ndërkombëtare “Drejt së Ardhmes: Qyteti im, Shtëpia ime”, një platformë dialogu dhe shkëmbimi idesh me fokus përfshirjen e komuniteteve në vendimmarrje dhe formësimin e së ardhmes. Në fjalën e tij, ai shtroi disa pyetje me të cilat përballen sot edhe qytetet dhe kryeqytetet më të …

Read More »