Tag Archives: Komisioni i Ligjeve

Përplasje te Komisioni i Ligjeve për dosjet e ish-sigurimit, deputetët e opozitës braktisin mbledhjen

Me debate të shumta është zhvilluar sot mbledhja në Komisionin e Ligjeve, ku është diksutuar për hapjen e dosjeve të ish-sigurimit. Debati fillimisht nisi mes deputetit të PD, Enkelejd Alibeaj dhe Pandeli Majko. Alibeaj tha se të shkallmohet dera e të hapen dosjet, ndërsa Majko tha se duhet pasur kujdes, se cënohen fate individësh. Pas diskutimeve, kryetarja e këtij komisioni …

Read More »

REPLIKAT/ Debate për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të ikësh me bisht ndër shalë…

Ditën e sotme është zhvilluar në Kuvend mbledhja e radhës e Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetit. Në mbledhje është shqyrtuar sërish kërkesa e opozitës për t’i hequr mandatin ministres së Jashtme Olta Xhaçka. Vetë ministrja nuk është paraqitur në asnjë seancë dëgjimore dhe është përfaqësuar nga avokati i saj. Mos prania e ministres ka shkaktuar debat mes demokratëve dhe …

Read More »

Harta Gjyqësore/ “Nuk kemi ardhur të dëgjojmë kërcënime”, përplasje tek “Ligjet” pas deklaratës së Manjës,

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka shkaktuar një debat gjatë seancës dëgjimore për hartën gjyqësore. Ai ka deklaruar se Dhoma e Avokatisë, ka shfuqizuar listën e avokatëve që u japin ndihmë juridike falas qytetarëve. Për këtë, ai tha se do kërkojë që të ndryshohet ligji për t’ia hequr këtë të drejtë Dhomës së Avokatisë. Kjo ka sjellë reagimin e deputetit …

Read More »

Paradite i shërben NATO-s, pasdite shtëpisë së barit”/ Bardhi për Majorin e arrestuar në Holandë: MM dhe SHISH dështuan

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar ndryshimet në disa projektligje. Deputeti i PD Gazmend Bardhi është ndalur tek çështja e Majorit Ermal Dinoshi me detyrë specialist stërvitje, i cili ishte dërguar për stërvitje në një bazë të NATO-s në Holandë, por u arrestua nga autoritetet atje duke …

Read More »

Komisionin e Ligjeve/ Alibeaj debat me socialistët: Ministresha na qenka term fyes? Bushka: Ruajmë etikën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i është drejtuar ditën e sotme të ftuarve për të raportuar në Komisionin e Ligjeve për shpjegimet që u ka dhënë ministrja për miratimin me urgjencë të një akti normativ. Por në rastin kur iu referua ministres, Alibeaj përdori termin “ministresha”, që gjë që u konsiderua fyese nga ana e socialistëve …

Read More »

Arben Kraja i përgjigjet kritikave: Askush nuk mund t’u thotë prokurorëve çfarë të hetojnë

Kreu i SPAK, Arben Kraja teksa është thirrur në seancë dëgjimore për të raportuar në Komisionin e Ligjeve ku tha se “Asnjë nuk mund t’i thotë prokurorëve çfarë të hetojnë” Kraja iu referua deklaratave publike të kryeministrit Edi Rama dhe anëtarëve të qeverisë se SPAK duhet të hetojë zyrtarët e lartë, përfshirë Sali Berishën. Kraja kujtoi dispozitat ligjore, duke theksuar edhe …

Read More »

Komisioni i Ligjeve, këto janë ndryshimet për buxhetin e vitit 2022

Ditën e sotme është mbledhur Komisioni i Ligjeve ku janë bërë me dije edhe ndryshimet e buxhetit për vitin 2022 dhe fushat se ku konsistojnë këto ndryshime. Pas ministres së financave Delina Ibrahimaj, ndryshimet në buxhetin e 2022 i ka shpjeguar relatori Xhoxhe. Xhoxhe: Ndryshimet për buxhetin 2022 do të konsistojnë në këto fusha: Në paketën e rezistencës sociale do të …

Read More »

Komisioni i Ligjeve/ Veliaj kërkon ‘ndihmë’ për të shpëtuar sektorin e transportit publik

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se sektori i transportit publik është në prag të kolapsit, ndikuar edhe nga rritja e çmimit ët karburanteve. Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, ku po zhvillohet një seancë dëgjimore, Veliaj kërkoi ‘ndihmë’ për të shpëtuar këtë sektor, teksa dha edhe disa …

Read More »