Tag Archives: Kina

Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

Ndërsa Moska ka teprica nafte për të shitur që nuk po i ble më Bashkimi Evropian, Kina ka përfituar miliarda dollarë duke blerë naftë me çmim më të lirë nga Rusia dhe ka siguruar fitime duke tregtuar në Rusi furnizimet e saj të tepërta. Në vazhdim i hedhim një vështrim përfitimeve të Kinës nga sanksionet ndaj Rusisë. Lufta në Ukrainë …

Read More »

Kina: SHBA-ja duhet të ndryshojë qëndrim ose rrezikon konflikt

Shtetet e Bashkuara duhet të ndryshojnë pikëpamjen e “shtrembëruar” karshi Kinës ose do të pasojë “konflikti dhe konfrontimi”, tha ministri i Jashtëm i Kinës të martën, teksa mbrojti qëndrimin e Pekinit lidhur me luftën në Ukrainë dhe raportet e ngushta me Rusinë. SHBA është angazhuar në shtypjen dhe kontrollin e Kinës në vend se të angazhohet në konkurrencë të drejtë …

Read More »

Kina dhe kërcënimet ruse për armët bërthamore po i hedhin benzinë luftës në Ukrainë

Një vit pas pushtimit të Ukrainës, lufta jo vetëm që duket se nuk ka mbaruar, por po hyn në një fazë të re dhe më të rrezikshme pasi Moska rikthen makthin bërthamor. Në veçanti, vizita e një delegacioni të rangut të lartë kinez në Kremlin, e kombinuar me përshkallëzimin në rritje të retorikës së Pekinit ndaj SHBA-së, intensifikojnë dyshimet ndërkombëtare …

Read More »

Zelensky: Nëse Kina bëhet aleate me Rusinë, do të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky paralajmëroi sot Kinën se do të shpërthente një luftë botërore nëse Pekini do të mbështeste Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës. Komentet e Zelensky-t erdhën ndërsa Kina tha se Shtetet e Bashkuara nuk ishin në gjendje të bënin kërkesa, pasi sekretari amerikan i shtetit paralajmëroi homologun e tij kinez gjatë fundjavës që të mos furnizonte …

Read More »

Varësia nga Kina më pak se sa mendohej?

Sa e varur është industria gjermane nga Kina? Një studim i ri jep përgjigje befasuese. Por mbetet edhe shumë për t’u bërë. Ndërsa korporatat e mëdha gjermane si Volkswagen ose BASF edhe tani janë shumë të varura nga biznesi i tyre në Kinë, ose duan ta zgjerojnë biznesin e tyre edhe më shumë në këtë vend, gjërat mund të jenë …

Read More »

Kina gjen “armë” të tjera në luftën me Covid, i kthehet mjekimeve tradicionale

Teksa një shpërthimi i ri Covid-19 ka gjunjëzon popullsinë e madhe të Kinës, duke prekur miliona banorë e duke nxitur një mungesë barnash në treg, shumë kinezë po i kthehen ilaçeve tradicionale për të luftuar simptomat e dhimbjet e virusit. Duke nisur nga medikamentet bimore, tek masazhet, akupunktura e dietat, mjekësia tradicionale kineze, është përdorur për mijëra vjet për të …

Read More »

Kina pezullon llogaritë e mediave sociale që kritikuan politikat e qeverisë për Covid-19

Kina ka hequr më shumë se 1,000 llogari të mediave sociale disa me miliona ndjekës që kritikuan politikat e qeverisë për Covid. Platforma e mediave sociale Weibo tha se kishte pezulluar ose ndaluar llogaritë për ato që i përshkroi si sulme personale kundër specialistëve kinezë të Covid. Weibo nuk specifikoi se cilat postime e kishin nxitur këtë veprim. Kina hoqi …

Read More »

Japonia rrit shpenzimet e mbrojtjes, Kina, Koreja e Veriut dhe Rusia të shqetësuara

Kina, Koreja e Veriut dhe Rusia kanë kritikuar së bashku vendimin e Tokios për të rritur shpenzimet e mbrojtjes dhe për të zhvilluar aftësinë e sulmit. Vendet fqinje kanë dënuar rritjen e fortë të shpenzimeve të mbrojtjes të Japonisë dhe ndryshimet e rëndësishme në politikat e saj të mëparshme të sigurisë. Edhe qeveritë aleate kanë shprehur shqetësimin për shfaqjen e …

Read More »

Paralajmërimi i kreut të CIA-s: Kina mund të sulmojë Tajvanin

Shefi i CIA-s William Burns ka deklaruar se Kina mund të sulmojë Tajvanin në vitet e ardhshme, duke pretenduar se presidenti kinez Xi Jinping “po përgatitet për luftë” në ambicien e tij për të bashkuar ishullin me territorin kinez. I pyetur në një intervistë me rrjetin PBG, Burns theksoi se, megjithëse Kina ka këmbëngulur publikisht në synimin e saj për …

Read More »

Sa ndikim ka Kina, në Shqipëri?

Një studim i ri mbi ndikimin global të Kinës e vendos Shqipërinë në fund të listës. Ndërsa, Pakistani, Kamboxhia dhe Singapori janë përkatësisht në vendin e parë, të dytë dhe të tretë si “më të ekspozuarat” ndaj ndikimit të Pekinit. Ndër 10 vendet më të ekspozuara ndaj ndikimit nga Kina, tetë janë në Azi. Paraguaj, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria u …

Read More »