Tag Archives: Joe Biden

Administrata e Bidenit skeptike për qëllimet e Xi përpara samitit të tij me Putinin

Presidenti i SHBA Joe Biden tha në fillim të kësaj jave se po planifikonte të fliste “së shpejti” me homologun e tij kinez, Xi Jinping. Por përpara se stafi i tij të fillonte të planifikonte për thirrjen, një takim tjetër po merrte formë: qeveria kineze njoftoi se Xi planifikon të udhëtojë të hënën në Rusi për një samit tre-ditor me …

Read More »

Biden në vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, arriti për një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Është ky udhëtimi i tij i parë në Ukrainë, prej se Rusia ka nisur pushtimin e këtij vendi gati një vit më parë. Fotografitë e shpërndara në mediat sociale shfaqën presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, duke pritur homologun e tij amerikan në qendër të kryeqytetit …

Read More »

Zbulohen dokumente të tjera sekrete në shtëpinë e Presidentit të SHBA, Joe Biden

Gjashtë dokumente të tjera, të shënuara si të klasifikuara, u zbuluan të premten gjatë kërkimeve nga Departamenti i Drejtësisë në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në shtetin Delaware. Avokatët e presidentit njoftuan të shtunën se disa nga dokumentet e zbuluara datojnë nga koha kur  Biden shërbente në Senat dhe të tjerat gjatë kohës që ishte në postin e nënpresidentit të …

Read More »

Joe Biden në aferën e dokumenteve sekrete: Pse gjetjet janë në interes të republikanëve

Avokatët e presidentit amerikan Joe Biden kanë gjetur një grup të ri dokumentesh konfidenciale, pasi pranuan disa ditë më parë se dosje të tilla u zbuluan në zyrën private të Biden vjeshtën e kaluar. Dokumentet datojnë në periudhën kur Biden shërbente si zv. president dhe zbulimi shkaktoi reagime të shumta te republikanët të cilët tani kërkojnë që autoritetet të merren …

Read More »

VIDEO: Joe Biden bën gafën e radhës

Presidenti amerikan, Joe Biden, është filmuar nga kamerat ndërsa bënte ngatërresën e radhës. Këtë fundjavë, sipas raportimeve ai ka ngatërruar një anëtar të Ushtrisë së Shpëtimit për një agjent të shërbimeve sekrete. Incidenti ndodhi në El Paso, Texas, të dielën gjatë një vizite në kufirin me Meksikën. Pasi foli me oficerët e Patrullës Kufitare dhe bëri një shëtitje përgjatë murit …

Read More »

Sulmet ruse në Kiev, Joe Biden: Rusia tregoi se nuk e ka problem të vrasë civilë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dënoi ashpër sulmet e fundit ajrore në Kiev, të cilat u rikthyen në kryeqytetin ukrainas pas shumë muajsh, duke shkaktuar viktima në radhët e civilëve. Përmes një deklarate për shtyp, Biden u shpreh se me këto sulme pa asnjë objektiv ushtarak, Rusia tregoi edhe njëherë brutalitetin e saj ndaj civilëve të …

Read More »

Joe Biden i sigurt: Do të rikandidoj për president… nëse ma lejon shëndeti

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden përsëriti synimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, nëse shëndeti e lejon. Lajmi u raportua nga shtypi amerikan, sipas të cilit presidenti i bëri të qarta synimet e tij gjatë një bisede me reverendin Al Sharpton, një aktivist i njohur afrikano-amerikan me …

Read More »

Joe Biden paralajmëron Putinin që të mos përdorë armë bërthamore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë që të mos përdorë armë kimike apo armë taktike bërthamore në luftën në Ukrainë. Gjatë një interviste për CBS News, Biden tha se veprime të tilla “do të ndryshonin luftën, ndryshe nga çdo gjë që nga Lufta e Dytë Botërore”. Presidenti amerikan nuk tregoi se cila do të ishte përgjigja e …

Read More »

Biden nominon për ambasador të Amerikës në Mal të Zi shqiptarin nga Maqedonia e Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka nominuar për ambasador të SHBA-së në Mal të Zi, shqiptarin nga Maqedonia e Veriut, Begzat Aliun i njohur si B. Bix Aliu. Lajmin e ka bërë të ditur, Ruben Avxhiu, një shqiptar i cili vepron po ashtu në Amerikë. “Një shqiptaro-amerikan, B. Bix Aliu (Begzat Azem Aliu), do të …

Read More »

Pas bisedës telefonike, Biden dhe Xi mund të takohen

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Xi Jinping i Kinës janë duke shqyrtuar mundësinë e një takimi. Lajmi është bërë i ditur nga një zyrtar i lartë i administratës pasi udhëheqësit zhvilluan një bisedë telefonike për më shumë se dy orë të enjten. Ata biseduan për të ardhmen e marrëdhënieve të ndërlikuara, me tensionet për Tajvanin që u shfaqën edhe një …

Read More »