Tag Archives: integrimi

Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, Meloni: Duhet urgjentisht, duam t’i kemi këto vende në orbitën evropiane

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni deklaron se procesi i zgjerimit të Bashkimit Europian drejt vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të jetë prioritet. “Është urgjente që Bashkimi Evropian të zhvillojë një vizion të ri ndaj” Ballkanit Perëndimor dhe vendosë zgjerimin” drejt rajonit “ndër prioritetet  e tij” . Nuk mund të lejojmë që kjo pjesë strategjike e kontientit tonë të vijojë të …

Read More »

Varhelyi: Shqipëria tani ndahet nga Maqedonia, Europës i është kthyer dëshira për zgjerim

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka rikthyer debatin rreth procesit të zgjerimit të BE-së dhe ka nxjerrë në pah nevojën për të përshpejtuar procedurat që ishin lënë në vendnumëro nga Komisioni i mëparshëm; komisioneri europian i zgjerimit Oliver Varhleyi pohoi për Euractiv se situata e krijuar së fundi ka injektuar energji të reja në vullnetin e bllokut për zgjerim. Komentet …

Read More »

Integrimi, RMV: Bisedimet duhen sa më parë, BE të përmbushë premtimin

Bashkimi Evropian duhet të përmbushë premtimin dhe të caktojë sa më shpejt datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut, që do të shënonte fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, ka deklaruar të dielën kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski. “Si shtet kemi bërë shumë gjëra dhe qytetarët kanë bërë shumë sa i përket pritjeve për negociatat …

Read More »

Integrimi, Rama: Shqipëria peng i një bllokimi, situatë që vetëm BE e krijon

Kryeministri Edi Rama teksa foli në Konferencën e 18-të të Kryetarëve të Parlamenteve të Nismës Adriatiko-Joniane, u ndal edhe tek procesi i integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Rama e cilësoi procesin e integrimit një “proces neurotik”, duke theksuar se vendi ynë është peng i një bllokimi, një mosmarrëveshjeje mes dy vendeve: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut. “Një situatë që …

Read More »

Donfried: SHBA mbështet integrimin e Malit të Zi në BE

Mbështetja e SHBA-së për integrimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian ishte ajo çka theksoi ndihmëssekretarja e Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Karen Donfried në Podgoricë, pas turit të vizitave në disa vende të Ballkanit Perëndimor. Donfrid u takua me kryeministrin e ri, Dritan Abazoviç, të cilin e nxiti që të ecin së bashku përpara, me bindjen në rrugën …

Read More »

Shqiptarët të tallur nga BE për negociatat? Vihet në siklet Varhelyi: Vendimin e kanë në dorë shtetet anëtare

Eurokomisioneri Oliver Varhelyi gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, është vënë në siklet teksa është pyetur se a duhet të ndihen shqiptarët të tallur nga Këshilli Evropian, pasi çdo vit bëhen të njëjtat deklarata për negociatat, por pa asnjë rezultat. Në fjalën e tij ai tha se vendimin për anëtarësimin e Shqipërisë e kanë në dorë …

Read More »

Integrimi, Rama: Informova Varhelyin për mundësinë që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një konferencë të përbashkët për shtyp me Komisionerin e Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi. Rama gjatë fjalës së tij edhe një herë ka theksuar se integrimi dhe hapja e negociatave lidhet me ngërçin e krijuar nga vetoja e Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut. Kreu i Qeverisë ka shtuar se Shqipëria …

Read More »

Shqipëria, pritshmëri të larta ndaj BE-së dhe ndaj drejtësisë së re

Dy ditë para vizitës në Ballkanin Perëndimor të komisionerit Europian për zgjerimin, Oliver Varhejli, Shqipëria shprehu sërish pritshmëritë e saj të larta ndaj Bashkimit Europian. Ekspertët e pavarur pohojnë se Tirana përmbushi kërkesat për çeljen e negociatave, por BE po shfaqet e dobët në rajon me shtyrjet e shpeshta të procesit. Kryenegociatori i Shqipërisë me BE-në, Zef Mazi, tha sot …

Read More »

Integrimi, Rama paralajmëron ndarjen nga RMV

Kryeministri Edi Rama ka folur nga SHBA-ja për procesin e integrimit evropian të Shqipërisë dhe mbajtjen e konferencës së parë Ndërqeveritare. Në një bashkëbisedim me gazetarët, kryeministri u shpreh se është e padrejtë që Shqipëria, e cila i ka përmbushur detyrat e saj, të presë Bullgarinë të lirojë Maqedoninë e Veriut. Rama paralajmëroi një ndarje të mundshme nga RMV në …

Read More »

Integrimi, Rama: Shqipëria dhe Kosova i kanë bërë detyrat, por nuk varet nga ne

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës për shtyp në vizitën e tij në Kosovë, tha se të dyja vendet, i kanë bërë të gjitha detyrat e kërkuara për t’u hapur negociatat për në BE, në rastin e Shqipërisë dhe liberalizimi i vizave në rastin e Kosovës. Rama theksoi se këto dy zhvillime nuk varen nga ata, por nga shtete të tjera …

Read More »