Tag Archives: Integrimi në BE

Integrimi ne BE/ Bullgaria nuk tërhiqet nga qëndrimi për Maqedoninë e Veriut, lajm i keq edhe për Shqipërinë. Plani i Francës për të lënë jashtë BE, Ballkanin Perëndimor

Mesa duket ideja e Francës do të vihet në zbatim. Propozimi i presidentit, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE, por që nuk janë pjesë e bllokut, mund të lërë Ballkanin Perëndimor jashtë BE, të paktën për një kohë shumë të gjatë. Këtë e tregojnë qartë …

Read More »

Integrimi në BE, Rama pas vizitës në Berlin: Sot shqiptarët më kërkues se ndërkombëtarët

Pas vizitës së tij në Berlin, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një intervistë ku ka folur rreth takimeve me përfaqësuesit e politikës gjermane e deri te procesi i integrimit në BE. Kryeministri ka përsëritur qëndrimin se Shqipëria do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut për integrimin Europian, nëse nuk do të vendoset për Konferencën e Parë Ndërqeveritare në qershor …

Read More »

Qershori vendimtar, Rama: Nëse Bullgaria nuk heq bllokadën ndryshojmë kurs, deri atëherë si biem dot këmbës se na mbyllin në banjo

Takimi i vendeve të Unionit në qershor duket se është afati i fundit që Shqipëria do të presë për të vendosur për ndarjen nga Maqedonia në procesin e integrimit. Kryeministri Rama në konferencën me komisioneri i Bashkimi Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi, tha se do të presin me durim deri atëherë për të mos penguar dhe …

Read More »

Integrimi në BE, ambasadori slloven në Tiranë: Shqipëria S’ka ndarje nga RMV

Çelja e negociatave për Shqipërinë ka mbetur ende pezull. Vetoja e Bullgarisë vendosur ndaj Maqedonisë së Veriut, po kushtëzon edhe Shqipërinë. Ambasadori slloven në Shqipëri, Peter Japelj, thotë se Shqipëria duhet të tregojë durim, por jo të ndahet nga RMV-ja. Në një intervistë për Euronews, ambasadori slloven u shpreh se fillimisht është menduar për një ndarje nga RMV-ja, por tani …

Read More »