Tag Archives: INSTAT

Rrugët që vrasin, INSTAT: Shqipëria 49% më shumë vdekje se norma e BE-së nga aksidentet rrugore

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT dhe përllogaritjet e Monitor, në vitin 2020 Shqipëria kishte 63.9 vdekje për 1 milion banorë nga aksidentet rrugore, nga 43 që ishte mesatarja për vendet e Bashkimit Europian, sipas Eurostat. Vendi ynë renditet i teti ndër 37 vende në Europë për numrin e vdekjeve nga aksidentet rrugore në raport me popullsinë. Të dhëna …

Read More »

Shqiptarët, të dytët më të plakurit në Europë brenda një dekade, pas moldavëve

Shqipëria renditet e dyta pas Moldavisë për ritmet e plakjes së popullsisë. Vetëm në dhjetë vite, shqiptarët e gjejnë veten mesatarisht 4.4 vite më të plakur, sa i takon moshës mediane. Nga 33.2 vjeç që ishte mosha median në vitin 2012 ka arritur në 37.6 në vitin 2021, sipas INSTAT dhe Eurostat. Mosha mediane ndan popullsinë në dy pjesë të …

Read More »

INSTAT publikon anketën e turizmit në familje: Gara e fortë mes Korçës dhe Vlorës

Gjysmën e vitit, nga janari në mars dhe nga tetori në dhjetor shqiptarët pëlqejnë të pushojnë në Korçë. Nga prilli në qershor shkojnë në Durrës dhe nga korriku në shtator zgjedhin Vlorën. Udhëtimet përgjithësisht zgjasin nga 1 deri në 3 net ndërsa për tu akomoduar shërbejnë shtëpitë e dyta apo ambientet me qira. Instituti i Statistikave ka publikuar të dhënat …

Read More »

Në Shqipëri ka mbi 7 mijë familje më pak se në vitin 2018

Në vetëm katër vite numri familjeve në vend është pakësuar me mbi 7 mijë. Nga mbi 772 mijë në 2018-n sipas INSTAT, numri i familjeve vitin e shkuar u rrudh në 765 mijë e 551. Megjithëse ende nuk ka një raport të qartë në shifra mes planifikimit familjar, varfërisë së familjeve dhe ndikimit në shoqëri, ekspertët thonë se në Shqipëri …

Read More »

Habit ministrja Ibrahimaj: Çmimet në Shqipëri janë rritur me vetëm 6.1 përqind, ne bazohemi tek të dhënat tona

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se paketa e parë e ndihmës për krizën e çmimeve ofronte një zgjidhe afatshkurtër për rritjen e çmimeve, ndërsa paketa e dytë synon të bëjë një ndërhyrje të qëndrueshme për sa kohë do të jenë çmimet e larta Sipas saj, qeveria bazohet në të dhënat e INSTAT, dhe në rritjen e inflacionit dhe …

Read More »

INSTAT: Paga mesatare në Shqipëri, 60 mijë lekë

Paga mesatare mujore bruto për një të punësuar, gjatë tremujorit të dytë 2022, është 60 mije lekë, duke u rritur me 7% krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar, ku paga mesare ishte rreth 56 mijë lekë. Sipas INSTAT, gjatë tremujorit të dytë të këtij viti, paga mesatare mujore bruto për një të punësuar në sektorin e Aktiviteteve …

Read More »

Edi Rama “përplaset” me Erion Braçen për lopët: Do kenë ngordhur. Deputeti: Nuk i numërova unë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar postimin e deputetit socialist Erion Braçe i cili ka shkruar një ditë më parë se krahasuar me vitin 2018 kemi 65 mijë lopë, 250 mijë dele dhe 100 mijë dhi më pak. Rama ngre pyetjen ‘më thoni ku ikën lopët kur sot Shqipëria prodhon 97% të qumështit që konsumon’. “Shqipëria, meqë kemi dëgjuar shumë, që …

Read More »

Braçe “shpërthen” ndaj qeverisë: Ju kam thënë që në 2018, por nuk më dëgjoi kush, tani…

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe ka komentuar shifrat e INSTAT për blegtorinë, duke fajësuar politikat e qeverisë si shkak për uljen e numrit të lopëve, deleve dhe dhive. Me anë të një statusi në Facebook, Braçe shkruan se këtë gjë e ka paralajmëruar që nbë vitin 2018 kur ndryshoi TVSH për bujqësinë. “Në nëntor 2018, kur ndryshoi TVSH për …

Read More »

INSTAT/ Lejet e ndërtimit rriten me mbi 58% lejet

Gjatë 3 muajve të parë të vitit 2022, lejet e ndërtimit kanë pasur një rritje prej 58,2% krahasuar me një vit më parë. Në total janë dhënë 397 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 251 që u miratuan në 2021. Sipërfaqja e lejeve të ndërtimit është 1.031.088 m 2, nga 599.446 m 2 miratuar në tremujorin e parë 2021, …

Read More »

Vdekshmërinë foshnjore në Shqipëri më larta në rajon, Kosova renditet e dyta

Shqipëria ka vdekshmërinë foshnjore më të lartë në rajon. Sipas një raporti të Eurostat, vendi ynë shënon 10.3 vdekje foshnjore për 1 mijë lindje. Kjo normë është sa dyfishi i mesatares rajonale. Pas Shqipërisë renditet Kosova me normën më të lartë në rajon me 8.7 foshnje të vdekura për 1 mijë lindje. Më pas vijnë Maqedonia e Veriut me 5.6, …

Read More »