Tag Archives: Greqi

Ekzekutimi i Ari Papës në Greqi, zbardhen emrat e të arrestuarve për vrasjen, “killeri” kryesor fshihet në Shqipëri

Janë zbardhur detajet e operacionit të policisë greke që zbuloi pas dy vite hetimesh bashkëpunëtorët në vrasjen e 32-vjeçarit nga Saranda, Ari Papa. Ky i fundit, një emër i njohur i drejtësisë greke, i përfshirë në disa ngjarje si trafik droge, grabitje dhe i dyshuar për vrasje, u ekzekutua teksa pinte kafe në një lokal në Sepolia të Athinës në …

Read More »

“DIELLI” ME SHQIPTARËT NË GREQI

Keti Bandilli, mësuese e gjuhës shqipe në Hania, Kretë të Greqisë, në një rrëfim ekskluziv për Diellin e Vatrës në New York, dhënë Editorit Sokol Paja, shpjegon me detaje punën edukative e patriotike për mësimin e gjuhës, kulturës, historisë e traditës shqipe në Kretë dhe aktivitetet sociale e kulturore në dobi të komunitetit shqiptar në Hania, Kretë të Greqisë. SHKOLLA …

Read More »

Tragjedia me 57 të vdekur në Greqi, lihet në burg shefi i stacionit hekurudhor në Larisa

Pas tragjedisë së përplasjes së trenave që shkaktoi vdekjen e 57 personave në Greqi, komisioni i posaçëm hetimor ka nisur këtë të hënë punën me analizën e shkaqeve që sollën tragjedinë në Tempi. Shefi i stacionit hekurudhor të Larisës, Vassilis Samaras është lënë në burg deri në përfundim të hetimeve. Ai ka paraqitur argumentet e tij para grupit hetimor dhe …

Read More »

Përplasja e dy trenave në Greqi, identifikohen shqiptarët që humbën jetën

Janë identifikuar katër shqiptarët në mesin e viktimave nga aksidenti vdekjeprurës, ku një tren me pasagjerë u përplas kokë më kokë me një tren mallrash në Tempi të Larisas. Trupat e tyre janë identifikuar përmes ADN-së, të amrrë nga të afërmit të tyre. Mediat helene kanë bërë të ditur se bëhët fjalë për 22-vjecarin, Ledio Ruci, 21-vjecarja Klaudia Lata dhe 23 …

Read More »

“Treni kishte materiale të paligjshme që shkaktuan shpërthimin”, denoncimi i rëndë për aksidentin në Greqi

Një tjetër denoncim i rëndë është bërë nga avokat i njëri prej të plagosurve nga përplasja e dy trenave në Tempi të Greqisë. Pas denoncimit se ishte organizuar një festë në sallën e stacionit të Larisës natën e përplasjes fatale të trenit, avokati Giorgos Bartzokis u shpreh se treni tregtar që u përplas me trenin Intercity në Tempi mbante materiale …

Read More »

Përplasja e trenave në Greqi, partneri i 23-vjeçares shqiptare që ndërroi jetë tregon momentet e tmerrit: U thyen xhamat, ishte varur nga dritarja

23-vjeçarja shqiptare Ifigjenia Micka që humbi jetën nga përplasja e trenave në Greqi po kthehej nga Athina me partnerin e saj. I fejuari që ka pësuar djegie nga zjarri që shpërtheu ka treguar detaje nga ngjarja e rëndë. “Nga përplasja u thyen xhamat. Ifigjenia ishte varur nga dritarja dhe unë e mbaja me gjithë forcën time. Po bëja thirrje për ndihmë, …

Read More »

Qeveria shqiptare shpall të dielën ditë zie, në nderim të viktimave në Greqi

Kryeministri Edi Rama njofton se Këshilli i Ministrave ka vendosur të shpallë ditën e dielë, ditë zie kombëtare në nder të viktimave që shkaktoi aksidenti hekurudhor në Greqi. Nga raportimi i fundit, deri në këto momente nga aksidenti më i rëndë hekurudhor në Greqi kanë humbur jetën 57 persona, 3 prej të cilëve dyshohet të jenë shqiptarë. “Tragjedia e Greqisë …

Read More »

Aksidenti tragjik me mbi 50 viktima në Greqi, identifikohet një tjetër shqiptare, vetëm 23-vjeç

Është identifikuar një nga viktimat shqiptare të aksidentit tragjik në Greqi. Bëhet me dije se viktimë ka mbetur 23-vjeçarja Evgjeni Micka, që u identifikua me analizën e ADN. Gjithashtu bëhet me dije se edhe 24 persona të tjerë janë identifikuar. Përplasja e dy trenave në Greqi, shkaktoi  mbi 57 viktima dhe dhjetëra të plagosur. Ndërkohë në orën 12:00 në qendër …

Read More »

Gabimi që shkaktoi tragjedinë hekurudhore në Greqi, zbardhet biseda e shefit të stacionit dhe shoferit

Mediat greke kanë publikuar bisedën mes shefit të stacionit dhe shoferit, duke hedhur dritë mbi shkaqet aksidentit tragjik në Larisa. Sipas transkripteve, rezulton se shefi i stacionit e udhëzon makinistin të vijojë udhëtimin nga Selaniku, por në atë linjë po lëvizte treni i mallrave. Shoferi : A më dëgjoni Larisa? Shefi i stacionit: Dëgjojmë. Me numrin 47 kaloni semaforin e kuq të …

Read More »

2 të rinjtë heronj në Greqi: Shpëtuan 26 pasagjerë pas përplasjes së trenave

“Nuk mendoja për asgjë tjetër veçse të ndihmoja bashkëqytetarët e mi”. Me këto fjalë, 18-vjeçari grek Angelos Tsiamouras përshkruan për gazetën “Peloponnisos” atë që po i kalonte në mendje teksa përpiqej të ndihmonte njerëzit në trenin me pasagjerë që u përplas me një tjetër tren komercial mbrëmjen e së martës. Gjatë fundjavës, 18-vjeçari kishte qenë në Patra me shoqërinë e tij, …

Read More »