Tag Archives: Gjermani

Gjermani: Rritja e çmimit të gazit shton frikën nga dimri i ftohtë

Letra me informacione nga furnizuesit me gaz kanë shkaktuar frikë dhe tmerr tek familjet në Brandenburg. Siç njofton radioja Berlin-Brandenburg një klient tani duhet të paguajë një çmim astronomik prej 1.515 eurosh në muaj në vend të 143 eurove, që  paguante më parë për gaz për ngrohjen e shtëpisë së tij në periferi të Berlinit. Kjo është thjesht e pamundur për familjen. Furnizuesi i …

Read More »

40 banda shqiptare në Gjermani/ 36 prej grupeve kriminale merren vetëm me trafik droge

Krimi i organizuar shqiptar ka hedhur rrënjë të thella edhe në Gjermani. Dyzet banda të drejtuara nga shqiptaret janë identifikuar në një raport për krimin e organizuar gjatë vitit 2021, të publikur nga Ministria Federale e Brendshme dhe Zyra Federale e Policisë Kriminale. Raporti tregon se bandat shqiptare më së shumti janë fokusuar në trafikun e lëndëve narkotike: 36 prej …

Read More »

Shqipëria mes 10 vendeve për numrin më të lartë të punëtorëve në Gjermani

Shtetasit e Indisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kosovës përfaqësonin pjesën më të madhe të punëtorëve nga vendet jo-anëtare të Bashkimit Evropian që emigruan në Gjermani për  punë në vitin 2021. Në fund të vitit 2021, Regjistri Qendror i të Huajve të Gjermanisë regjistroi 295,000 persona me leje qëndrimi të përkohshme për qëllime punësimi, shkruan Shengen viza.info.  Në fund të vitit 2021, Gjermania …

Read More »

“I drogonte që të mos bërtisnin”, skandali në Gjermani: 44-vjeçari shtirej si dado, përdhunoi 33 fëmijë dhe i filmoi

Një ngjarje e rëndë e abuzimit me fëmijët ka dalë në dritë në qytetin gjerman Këln. Ngjarja ka tronditur edhe hetuesit. Një 44-vjeçar i cili punonte si dado rezultoi se në fakt ishte një pedofil. Ai prezantohej si një babysitter në internet dhe shumë prindër i besonin fëmijët, me të cilët ai abuzonte seksualisht dhe aktin e regjistronte, duke i …

Read More »

Blinken në Gjermani dhe Francë, ndërsa Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po viziton Gjermaninë dhe Francën për të zhvilluar takime në NATO dhe për çështjet e tregtisë. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Finlanda ka deklaruar ndërkohë se dëshiron të anëtarësohet në NATO për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë. Rusia ka paralajmëruar se do t’i kundërpërgjigjet kësaj lëvizjeje që e …

Read More »

Gjermania nxjerr skenarët e tmerrshëm për Ballkanin: Rrezikohet të plasë lufta, ja plani i Vuçiç dhe shtetet që do të tronditen nga një konflikti i ri i armatosur në rajon

Pikërisht 30 vjet pas shpërthimit të luftës në Bosnje, ku u vranë rreth 100.000 njerëz, po shtohen shenjat për një konflikt të ri të armatosur në Ballkan. Disa analistë janë të shqetësuar për një bosht luftarak që shtrihet nga Moska në Beograd dhe deri në kryeqytetin e Republikës Srpska, Banja Luka. Gjermania është alarmuar për situatën e nxehtë në Ballkan. …

Read More »

Gjermania po përgatitet për një mbyllje të papritur të furnizimit me gaz nga Rusia

Kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi se vendi duhet të përgatitet që Rusia të ndërpresë furnizimin me gaz, siç ka ndodhur me Poloninë dhe Bullgarinë. Lajmi është raportuar nga Spiegel, duke cituar deklaratën e kancelarit. “Ne duhet të jemi gati për këtë. Dhe ne ishim gati para luftës dhe e dimë se çfarë të bëjmë”, theksoi Scholz. Sipas tij, askush nuk …

Read More »

Do udhëtoni drejt Gjermanisë? Aeroporti nxjerr njoftimin e rëndësishëm

Aeroporti “Nënë Tereza” në Rinas me anë të një postimi në rrjetet sociale ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Gjermanisë. Të gjithë pasagjerët që udhëtojnë nga Tirana International Airport drejt Gjermanisë duhet të jenë të pajisur me: 1. Pasaporten vaksinimit, ku nga data e vaksinimit të plotë të kenë kaluar të …

Read More »

Operacion i madh anti-drogë mes Gjermanisë, Spanjës dhe Shqipërisë, 107 të arrestuar

Një operacion i madh antik-drogë është realizuar mes Gjermanisë, Spanjës dhe Shqipërisë. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ndodhet në Madrid, ku po merr pjesë në konferencën e përbashkët, për prezantimin e rezultateve të megaoperacionit të përbashkët të koduar “DOBRA”, në kuadër të të cilit u godit një grup kriminal në fushën e krimit të organizuar dhe …

Read More »

Të shëruar, të vaksinuar, ose me test negativ/ Rregullorja e re për të vijuar normalisht jetën në Gjermani

Në Gjermani kush është vaksinuar dy herë, mund të paraqesë një test negativ apo është shëruar nga COVID-19 ka mundësi të lëvizë lirshëm. Ky rregull rrit presionin ndaj atyre, që nuk janë vaksinuar. Për një kohë të gjatë njerëzit në Gjermani ishin shpesh të paqartë mbi rregullat e shumta ndaj pandemisë së koronavirusit, të cilat ndryshonin nga landi në land. Por që …

Read More »