Tag Archives: gazi rus

Turqia nis të paguajë në rubla për gazin rus

Turqia ka filluar të paguajë në rubla një pjesë të gazit natyror nga Rusia. Rubla është monedha zyrtare e Rusisë. Kështu tha të martën ministri turk i Energjisë, Fatih Donmez Në një intervistë për transmetuesin TRT, ai tha se në muajt e ardhshëm pjesa e pagesave në monedhën vendase në importet e energjisë ruse do të rritet. Rusia, e goditur …

Read More »

Paralajmërimi: Situata e paprecedentë, evropianët të bëhen gati për ndërprerje totale

Ngrohja të reduktohet dhe boilerët të përshtaten – këto janë masat që evropianët duhet të marrin për t’u përgatitur për ndërprerjen e plotë të furnizimeve me gaz rus, sipas një raporti. BE-ja përballet me “rreziqe të paprecedentë” të mungesës së gazit këtë dimër pasi Rusia anuloi shumicën e dërgesave në mesin e luftës në Ukrainë, bëri të ditur Agjencia Ndërkombëtare …

Read More »

Rama: Nuk kemi nevojë për gazin e Rusisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni se Shqipëria reagon ashpër ndaj Moskës sepse nuk ka nevojë për gazin rus. Rama u pyet lidhur me qëndrimin që do ta mbaj përballë ofensivës ruse, duke marrë në konsideratë edhe faktin se Shqipëria sapo ka arrestuar “dy shtetas rusë dhe një ukrainase që tentuan të hynin në një …

Read More »

Zelenskyy: Rusia po përpiqet ta lë Evropën pa i mbushur rezervat e gazit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Rusia po përpiqet të parandalojë vendet evropiane që të mbushin rezervat e tyre të gazit mjaftueshëm për të përballuar dimrin e ardhshëm. Ai ka folur në një konferencë të naftës dhe gazit në Norvegji përmes lidhjes video, raporton AlJazeera. Është paralajmëruar që ky dimër në Evropë do të jetë i vështirë. E …

Read More »

Shefi i IEA paralajmëron Evropën: Të përgatitet për ndërprerjen totale të gazit rus

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka paralajmëruar se Evropa duhet të përgatitet menjëherë për ndërprerjen e plotë të eksporteve të gazit rus këtë dimër, duke u kërkuar qeverive të marrin masa për të ulur kërkesën dhe për të mbajtur të hapura centralet bërthamore të vjetruara. Në një intervistë për Financial Times, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Faith Birol, tha se …

Read More »

Prishtina reagon pas ujdisë Putin-Vuçiç për gazin rus

Pas bisedës telefonike Vuçiq-Putin për gazin rus, Prishtina zyrtare ka reaguar, duke thënë se Serbia dhe Rusia po forcojnë partneritetin e tyre dhe pyesin Bashkimin Evropian, se “deri kur BE-ja do ta tolerojë këtë?”. Serbia dhe Rusia ranë dakord edhe për një marrëveshje tre vjeçare për gazin, në bazë të së cilës Serbia do të furnizohet me gazin rus. Këtë …

Read More »

Analistët serbë: Rusia do ta përdor gazin si mjet për detyrim politik ndaj Serbisë

Bisedë jashtëzakonisht e mirë dhe çmimi i volitshëm. Me këto fjalë, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq e përshkroi telefonatën me homologun rus, Vladimir Putin. Megjithatë, disa analistë theksojnë se përveç çmimit ekonomik, fshihet edhe çmimi politik i gazit, i cili mund t’i kushtojë shtrenjtë Serbisë. Ekspertët e energjetikës thonë se aktualisht është 310 dollarë për metër kub dhe se gjatë …

Read More »

Lituania zbulon si po i jep fund varësisë nga energjia ruse

Parlamenti i Lituanisë e quajti Rusinë një vend terrorist dhe i etiketoi veprimet e saj si gjenocid, ndërsa u kërkoi vendeve të tjera të BE-së të ndiqnin shembullin e saj dhe të ndalonin blerjen e energjisë së Kremlinit. Në Detin Baltik, në një anije të quajtur Independence, Lituania fillimisht nisi kërkimin e saj për t’u shkëputur nga energjia ruse. Platforma …

Read More »

Putin- Vuçiç : Nëse s’je me ne, nuk do të ketë çmim të mirë për gazin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka disa ditë që paralajmëron se do të bisedojë me homologun e tij në Rusi, presidentin  Vladimir Putin, rreth furnizimit me energji të Serbisë nga Rusia. Pretendimit të Vuçiq se telefonata mes dyve do të ndodhë shpejt mori një goditje pasi zëdhënësi i Kremlin Dmitry Peskov e mohoi se ka diçka të tillë në plan. …

Read More »