Tag Archives: Edi Rama

INTERVISTA/ Eksperti amerikan: Pse Edi Rama është i vetmi që mbështet Ballkanin e Hapur

Profesori amerikan dhe eksperti i çështjeve që ndërlidhen me politikën e jashtme, Edward P. Joseph, në një intervistë ekskluzive për Gazetën Express ka folur edhe për çështjen e Ballkanit të Hapur. Sipas tij, kjo nismë rrit potencialin për ndikimin rus. Lexoni më poshtë pjesë nga intervista e tij: Ju jeni kundër idesë së Ballkanit të Hapur. Pse një qëndrim i …

Read More »

“Procesi si pilulë kundër depresionit”, Rama për France24: Nuk jemi ne ngadalë, por BE-ja

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për ​​France 24, ndërsa një ditë më parë u mbajt samiti i BE-së, ku Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk morën sërish një përgjigje pozitive për negociatat. Si pilulë kundër depresionit e ka cilësuar kryeministri rrugëtimin e gjatë të Shqipërisë që nga marrja e statusit të vendit kandidat për në BE. Rama ka …

Read More »

Në emër të Shqipërisë

I dashur Charles Michel, faleminderit. Kërkove në fillim që ndërhyrjet të jenë nga tre minuta. Po ta kishit mbajtur fjalën e të na kishit thirrur për nisjen e negociatave, do më kishin mjaftuar 30 sekonda. Por kur kjo nuk ka ndodhur kufirin e 3 minutave duhet ta harroni! Të paktën na duroni ca minuta më shumë, në respekt të durimit …

Read More »

“Kujdes me gjuhën”, Rama i përgjigjet Bullgarisë: Oh, paskeni probleme me të folurën time? Hiqni veto-n ose më duroni

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Bullgarisë e cila kritikonte qasjen e tij në Bruksel pas bllokimit të negociatave. “Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë paska një problem me mënyrën time të të folurit! Mjaft e drejtë. Edhe unë kam një problem me mënyrën se si Bullgaria dëshiron të zgjidhë çështjet biletarale duke përdorur procesin e zgjerimit si mjet për …

Read More »

Rama nga Brukseli: Shkak i bllokimit të negociatave jo vetëm Bullgaria! Vizioni i zgjerimit po kalon në pengmarrje

Kryeministri Edi Rama e konsideron veton e Bullgarisë si një pretekst për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në një konferencë për mediat nga Brukseli, Rama u shpreh se vizioni i zgjerimit po kalon në pengmarrje. “M’u desh të fitoja një mandate të tretë për të pritur çeljen e negociatave për anëtarësim. Arsyeja nuk është thjeshtë Bullgaria. …

Read More »

Editorial/ KUSURET E VETA RAMA PERPIQET T’IA VESH VETOS BULLGARE

Nga Xhovan SHYTI – Në mungesë të një qeverisjeje për të “rilindur” Shqipërinë e shqiptarët, siç ka premtuar bajatshëm, e ku hapja e negociatave për integrimin e vendit në në BE ka qenë strumbullari i politikës së tij, “rilindase”, Edi Rama ka zgjedhur të fajësojë të tjerët. Herë berishizmin që ja la gropën financiare më të madhe se krateri i …

Read More »

Gjuha e Edi Ramës kundër Bullgarisë, e pavend

Enver Robelli Krejtësisht e pavend gjuha e Edi Ramës kundër Bullgarisë. Sillet më meqedonas se maqedonasit, pa ia kërkuar askush. Bullgaria nuk e ka marrë peng Shqipërinë. Bullgarët i kanë vënë veto Shkupit, sado e padrejtë të jetë kjo veto. BE, po të donte, do t’i hapte negociatat me Shqipërinë dhe do të priste derisa të zgjidhet ngatërresa bullgaro-maqedonase. Por …

Read More »

Rama publikon foton me Kovaçeskun: Ende po presim Godonë? Jo, ne jemi mësuar tashmë me këtë shfaqje

Në një kohë kur nuk pritet një përgjigje pozitive për hapjen e negociatave me BE-në, për shkak të vetos bullgare, kryeministri Edi Rama ka publikuar një foto me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut. Teksa e lidh me dramën ‘Duke pritur Godonë’, Rama ironizon dhe shkruan se tashmë ato janë mësuar me këtë shfaqje. “Ende po prisni Godonë? Jo, ne jemi …

Read More »

“Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin”, Flutura Açka shpërthen ndaj Ramës: Me Vuçiçin, pr*stitutën gjatovinë vendose që shqiptarët të mos paraqiten në Europë?

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka, ka reaguar pas statusit të bërë nga kryeministri Edi Rama, ku zbuloi se kishte zhvilluar një bisedë me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçvski dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç në lidhje me vendimin nëse do të marrin pjesë apo jo në Samitin e 23 Qershorit BE-Ballkani Perëndimor, në Bruksel. Përmes një postimi …

Read More »

“Jam vëllai i Vuçiçit”, mediat serbe sulmojnë Edi Ramën: Është vëllai i Albin Kurtit, kërkoi njohjen e Kosovës

Mediat serbe i kanë dhënë jehonë deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili një ditë më parë e quajti veten vëlla të Presidentit Aleksandër Vuçiç. Në një artikull të B92 shkruhet se pavarësisht deklaratës ironike, kryeministri Rama ka kërkuar edhe njohjen e Kosovës, në mënyrë që shqiptarët të gjejnë paqe. Gjithashtu, në shkrim është vendosur citimi i kryeministrit Rama, i …

Read More »