Tag Archives: debate

Grupimi i Berishës bllokoi foltoren, Balla: Duan të heqin vëmendjen nga thirrja e Shkëlzen Berishës në SPAK dhe provave të reja për 21 Janarin

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka folur jashtë sallës së Kuvendit. Në lidhje me bllokimin e foltores së Kuvendit nga Sali Berisha dhe deputetet e tij, Balla tha se kjo bëhet me qëllim heqjen e vëmendjes nga thirrja e djalit të tij Shkëlzen Berisha në SPAK dhe provat e reja të zbuluar mbi ngjarjen e 21 …

Read More »

Debate te “Siguria”/ Grushti ndaj Berishës, Salianji: Rama nxit urrejtje, do ju kapin njerëzit me shpulla! Spiropali: U mbrojte me shkop bejsbolli nga mësymja e tyre në PD

Komisioni për Sigurinë Kombëtare ka nisur me debate të forta mes deputetëve të mazhorancës dhe atyre të opozitës. Demokrati Ervin Salianji është rikthyer pas tek sulmi fizik ndaj Sali Berishës, duke thënë se institucionet kanë dështuar për mbrojtjen e tij. Sipas Salianjit, kryeministri Edi Rama është personi i cili nxit dhunë. “Ka vetëm një nxitës të urrejtjes dhe dhunës në …

Read More »

Alibeaj-Nikollës: Respekto kushtetutën, deputetët jashtë grupeve të flasin nga 10 minuta në Kuvend

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka kërkuar sot në Kuvend që deputetët që janë jashtë grupeve të kenë në disponim kohë 10 minuta për të folur në Kuvend. “Respektoni rregulloren ktheni kohën siç duhet, çdo deputet të flasë 10 minuta. Jemi në procedurë të përshpejtuar për ligjin më të shtrenjtë për shqiptarët. Urtë e butë, respekto …

Read More »

Edmond Spaho i drejtohet Pandeli Majkos: Mos u ndrydh nga çizmja e Ramës, ngrije zërin

Deputeti Edmond Spaho foli në foltoren e Kuvendit përmes lidhjes live në “Facebook” nga kryetari i PD-së Sali Berisha. Duke iu referuar debateve në Kuvend për kohën në dispozicion të deputetëve dhe çështjes së Portit të Durrësit, Spaho tha se Parlament pa opozitën ka pasur vetëm në kohën e Enverit dhe nuk do të lejohet të përsëritet. Ai iu drejtua …

Read More »

E gjithë opozita në këmbë, Berisha paralajmëron Ramën: S’ka burg që të mban ty me këtë që po bën

Me tensione dhe debate po shoqërohet protetsta e ditës së sotme. Ish-kryeministri Berisha ka paralajmëruar Ramën se “tek Porti i Marinës do të përfundosh vetë, s’do dalësh më kurrë prej tij”. Berisha gjatë fjalës së tij në Kuvend iu drejtua kryeministrit duke i thënë ‘s’ka burg që të mban ty me këtë që po bën”, referuar marrëveshjes për Portin e Durrësit. “Marrëveshja …

Read More »

Seanca plenare nis me debate, Balla: Rublaxhinjtë dhe “non grata” duan të pengojnë diskutimin për integrimin europian

Pas fjalës së disa deputetëve të opozitës për të drejtën e fjalës lidhur me mocionin e kërkuar nga demokratët, ka reaguar edhe kreu i grupit parlamentar të PS-së. Taulant Balla u shpreh se ky veprim është thjesht një justifikim për të hequr vëmendjen nga diskutimet e progres raportit të integrimit evropian. Më tej Balla u shpreh se kjo gjë, metodë …

Read More »

Rama – opozitës: Jeni bedelë që ju tërheqin prej hunde, jeni paguar me para ruse për të rrëzuar qeverinë

Kryeministri Edi Rama gjatë seancës plenare ku diskutohet për buxhetin 2023 ka folur edhe për financimet ruse. Ai i është drejtuar ashpër deputetëve të opozitës dhe tha se janë paguar me para ruse për të rrëzuar qeverinë e Shqipërisë. “Mos bërtit ti gjel deti i Peqinit sepse ju po të kishit po të kishit ju fytyrë dhe po të kishit …

Read More »

Replikat në komision/ Ibrahimaj: Së shpejti paketa e dytë anti-krizë. Braçe: Deputetët s’mund ta marrin vesh nga tv

Në mbledhjen e komisionit të ekonomisë, ku diskutohet sot akti normative për rishikimin e buxhetit, ministrja e ekonomisë Delina Ibrahimaj, njoftoi se shumë shpejt qeveria do të bëjë publike paketën e dytë të ndihmës sociale. Ndër të tjera Ibrahimaj tha se akti normativ që po diskutohet sot, i përgjigjet krizës së energjisë dhe rritjes së cmimeve. “Janë 6.1 miliardë lekë …

Read More »

REPLIKAT/ Debate për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të ikësh me bisht ndër shalë…

Ditën e sotme është zhvilluar në Kuvend mbledhja e radhës e Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetit. Në mbledhje është shqyrtuar sërish kërkesa e opozitës për t’i hequr mandatin ministres së Jashtme Olta Xhaçka. Vetë ministrja nuk është paraqitur në asnjë seancë dëgjimore dhe është përfaqësuar nga avokati i saj. Mos prania e ministres ka shkaktuar debat mes demokratëve dhe …

Read More »

REPLIKAT/ “Të pres në zyrë Erion”, Braçe revoltohet me Krifcën: Jeni në kushte primitive, s’do punoj kurrë në ministri të Bujqësisë

Deputeti socialist Erion Braçe ka vijuar interpelancën me ministren e Bujqësisë, Frida Krifca. Ministrja u shpreh se për kontratat të cilat diskutohen në Kuvend do ishte me eficente nëse do i adresosheshin nga deputeti në zyrë. Ky i fundit është shprehur se nuk punon në ministri, madje nuk do të punojë kurrë aty. “Për sa i takon kontratave e  përmenda …

Read More »