Tag Archives: debat

Alibeaj reagon ndaj grupit të Berishës: Opozitë nuk është të bësh zhurmë dhe jashtë seance të ndash me oligarkë, afera

Kreu i Grupit Parlamentar demokrat, Enkelejd Alibeaj ka marrë fjalën në foltoren e Kuvendit, ku ka refuzuar t’u përgjigjet akuzave të kolegëve të tij demokratë se është “i shitur tek Edi Rama”. Ai tha se opozita reale është shkëputja nga mentaliteti i 30 viteve, ndërsa shtoi se detyra e opozitës është t’u thojë qytetarëve shqiptarë të vërtetën. “Ky është mocion …

Read More »

“Je kokrra e komunistit”, Majko debat me Alibeajn tek “Ligjet”: Ik ore budalla, na flet si adoleshent këtu

Është shoqëruar me debate të forta diskutimi në Komisionin e Ligjeve në lidhje me hapjen e dosjeve. Debati plasi gjatë diskutimit të ndryshimeve ligjore që do të çojnë në hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit për të gjithë. Gjatë diskutimeve, Enkelejd Alibeaj kërkoi hapjen e të gjithë dosjeve si edhe të gjithçkaje që përmbajnë ato duke akuzuar socialistët se po …

Read More »

Rama “debat” me gazetaren serbe: Shqiptarët nuk janë si ju, shikojnë nga Perëndimi! Ju keni Lindjen dhe Putinin si hero

Kryeministri Edi Rama ka dhënë dje një intervistë për Euronews Serbia, ku ka folur për “Ballkanin e Hapur”, rrugën evropiane të Shqipërisë, rajonin e Ballkanit dhe pasojat e luftës në Ukrainë në lidhje me aspektin ekonomik dhe energjitik. Gjatë intervistës, Rama ka “debatuar” dhe me gazetaren, kur është pyetur për rrugën e popullit shqiptar drejt Bashkimit Evropian. “[…] Sa i …

Read More »

Kurfuzi kërkon ujin e Syrit të Kaltër në Sarandë, deputetja e PD-së citon median greke

Deputetja e Partisë Demokratike në Shqipëri, Ina Zhupa ka shpërndarë sot lajmin për një kërkese nga Kurfuzi për të shfrytëzuar ujin e burimit të njohur të Syrit të Kaltër në Sarandë. Në një postim në Facebook, Zhupa tha se transferimi i ujit të burimit nëntokësor të Syrit të Kaltër në Greqi “mund të jetë papërgjegjshmëria dhe çmenduria e radhës e qeverisë …

Read More »

Rama përplaset me gazetarin: Futesh 3 muaj në riedukim. Ja çfarë ndodh

Gjatë konferencës së mbajtur këtë të premtë, kryeministri Edi Rama është përplasur me një prej gazetarëve të pranishëm. Gazetari e pyeti ministren Olta Xhaçka se a e ka takuar bashkëshortin e saj, investitor strategjik, në prani të dy anëtarëve të administratës, siç e parashikon kodi i ri etik apo e ka thyer kodin e ri i cili parashikon sanksione deri …

Read More »

Komisionin e Ligjeve/ Alibeaj debat me socialistët: Ministresha na qenka term fyes? Bushka: Ruajmë etikën

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i është drejtuar ditën e sotme të ftuarve për të raportuar në Komisionin e Ligjeve për shpjegimet që u ka dhënë ministrja për miratimin me urgjencë të një akti normativ. Por në rastin kur iu referua ministres, Alibeaj përdori termin “ministresha”, që gjë që u konsiderua fyese nga ana e socialistëve …

Read More »

Kuvend/ Paloka ndërhyn ne debatin Berisha-Spiropali: Budallaqe, legena

Ka degraduar situata në Kuvend ku deputeti demokrat Edi Paloka ka ofenduar ministren Elisa Spiropali duke e quajti “budallaqe”, pasi kjo e fundit po replikonte me ish kryeministrin Sali Berisha. Pas gjuhës së papërshtatshme në Kuvend, drejtuesja e seancës Ermonela Felaj i kërkoi Palokës të kërkonte ndjesë ose të largohej nga salla, por ky i fundit nuk ia dëgjoi fjalën. …

Read More »

Kuvend, debt mes Berishës dhe Manjës: Çfarë të shtyn të bëhesh badigard i Edi Ramës? Ministri: E kam për nder që jam shërbëtor

Seanca e sotme në Kuvend është  shoqeruar me debate të ashpra, ku nuk mund të mos përfshihej edhe ish-kryeministrit Sali Berisha.  dhe ministrit të drejtësisë Ulsi Manja Teksa akuzonte qeverin e Ramës  sei ka nxirë jetën gruas shqiptare, pëgjigjen e ka marë nga Ministri i Drejtesise Ulsi Manja. Ky i fundit e akuzoi se gjuha e përdorur nga ai për …

Read More »

Evi Kokalari rikthen debatin me Bleona Qeretin: Një gabim fatal i saj. U fut në listë pasi tha “PO”

E ftuar në emisionin “Abc e Pasdites”, aktivistja Evi Kokalari foli edhe njëherë për këngëtaren Bleona Qereti pasi refuzoi ftesën e ish-kryeministrit Sali Berisha për të qenë anëtare e Këshillit. Ndërkohë për Bleona Qerretin ajo nënvizoi se: “Mua më erdhi që asaj iu bë një nder, u pyet për të marrë pjesë dhe kishte thënë Po, dhe të nesërmen i …

Read More »