Tag Archives: Brukseli

Takimi Kurti-Vuçiç, ambasadori suedez në Kosovë: Shans i vogël për lajm pozitiv nga Brukseli

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund ka thënë se ka një shans të vogël për lajm pozitiv nga takimi i kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq sot në Bruksel. “Për dialogun e normalizimit, jam i sigurt se jeni në dijeni se sot është një takim në Bruksel, mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq. Kam vërejtur se ka …

Read More »

Alibeaj kundër Berishës nga Brukseli: Protestat ndaj BE-së, jo mjeti i duhur

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka dalë kundër kryedemokratit, Sali Berisha në lidhje me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor, në të njëjtën ditë kur në Tiranë do të mbahet Samiti BE-Ballkani Perëndimor. Në një lidhje telefonike nga Brukseli për Euronews Albania, Alibeaj u shpreh se protestat ndaj Bashkimit Evropian, nuk janë mjeti i …

Read More »

“Brukseli dhe Uashingtoni të pakënaqur me Kurtin rreth dialogut”

Agjensioni serb i lajmeve “Beta” shkruan se nga burimet e tyre në Bruksel “mësojnë” se BE dhe ShBA janë “tejet të pakënaqur” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe se atij i faturohet faji për “pengimin” e dialogut, raportoi Danas. Pavarësisht presioneve të ushtruara edhe nga zyrtarë të Shteteve të Bashkuara, sipas këtij mediumi, Kurti megjithatë ka refuzuar “të dorëzohet”. …

Read More »