Tag Archives: Britania e Madhe

Danimarka dërgon instruktorë në Britani për të trajnuar ushtarët ukrainas

Danimarka ka njoftuar se do të dërgojë 130 instruktorë ushtarakë në Britaninë e Madhe për të trajnuar anëtarët e ushtrisë ukrainase. “Ne duam gjithashtu të trajnojmë oficerët ukrainas në Danimarkë”, tha ministri i Mbrojtjes Morten Bodskov. Ai tha se në Britani, ushtarët ukrainas me përvojë të kufizuar luftarake do t’i nënshtrohen trajnimit bazë në lidhje me luftimet urbane dhe operacionet taktike. …

Read More »

Pse Britania e shpalli ‘non grata’ Sali Berishën? Analisti i njohur i BBC rendit faktet

Analisti i BBC-së për Evropën Qendrore dhe Juglindore ka komentuar situatën në Ballkan pas shpalljes ‘non-grata’ të ish-kryeministrit Sali Berisha nga Britania e Madhe. “Berisha është një forcë përçarëse në politikën shqiptare dhe në kontekstin më të gjerë rajonal…”, tha ai për Report Tv. “Unë besoj se ka dy arsye kryesore që kanë motivuar vendimin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. …

Read More »

U shpall non-grata nga Britania e Madhe, Berisha letër të hapur ambasadorit britanik: Vendimi tendencioz dhe absurd!

Një ditë pasi publikoi lajmin se ishte shpallur non-grata nga Britania e Madhe, kryetari i PD-së Sali Berisha i ka dërguar një letër të hapur ambasadorit britanik Sir Alastair King-Smith. Në argumentin e tij Berisha e cilëson vendimin absurd dhe tendencioz. LETRA Leter e hapur drejtuar Ambasadorit te Mbreterise se Bashkuar ne Tirane, Sir Alastair King-Smith. Shkelqesia Juaj! Dje, ambasada …

Read More »

Të gjithë “idiotët e dobishëm” në rresht: Me ty deri në vdekje Sali Berisha, armiku perëndimor na bën më të fortë

Nëse doni të kuptoni pse është katandisur në këtë gjëndje Partia Demokratike, shikoni reagimet pas shpalljes “non grata” të Sali Berishës, edhe nga Britania e Madhe. Ndërsa në një vend normal, çdo politikan do të ishte distancuar nga ai, pasi akuzat e britanikëve janë akoma më të rënda edhe se ato të amerikanëve, këta “idiotët e dobishëm” që kanë mbetur …

Read More »

Pas SHBA-së edhe Britania e Madhe shpall listën e “non gratave”. Shqiptarët në listë!

Britania e Madhe i është bashkuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilat tashmë i kanë shpallur shumë politikanë të rëndësishëm “non grata”. Britania ka dhënë sot një mesazh të fortë për politikanët shqiptarë të lidhur me krimin dhe të korruptuar, teksa thekson se “Promovimi i krimit dhe korrupsionit, qoftë në Ballkanin Perëndimor apo gjetkë nuk do të jetë pa pasoja …

Read More »

Sinoptikanët japin paralajmërimin e frikshëm / Britania e Madhe në “alarm të kuq”

Sinoptikanët në Britaninë e Madhe po paralajmërojnë njerëzit se duhet ta marrin valën e të nxehtit, aq seriozisht sa çdo mot tjetër ekstrem. Vendi është aktualisht në një gjendje emergjence në përgatitje për temperaturat që pritet të arrijnë 40°C javën e ardhshme. Përpara valës së të nxehtit Zyra e Meteorologjisë ka lëshuar paralajmërimin e parë të kuq të Nivelit 4 …

Read More »

Leksioni që Britania i dha sërish botës

Nga Orlando Sacchelli “Il Giornale” Politikanët e Madhërisë së Saj, kanë shumë të meta, por edhe një meritë që nuk mund të vihet në diskutim:kur vendosin se ka ardhur koha të hapin “dritaret”, dhe të ndryshojnë “ajrin”, ata e bëjnë atë. Kështu materializohet vazhdimisht ndryshimi në Doëning Street. Në rastin më të mirë, ai mund të vendoset nga votuesit nëpërmjet zgjedhjeve. Por në raste të jashtëzakonshme edhe nga vetë partitë politike. Kjo gjë ka ndodhur tashmë disa …

Read More »

Britania e Madhe vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania e Madhe prezantoi një paketë të re sanksionesh financiare dhe tregtare ndaj Rusisë pas pushtimit të paprovokuar të fqinjit të saj, Ukrainës Në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar më 23 qershor, nënvizohen kufizimet e reja, që përfshijnë një bllokim të eksporteve të mallrave dhe pajisjeve teknologjike, eksportin e karburanteve për avionët dhe përdorimi i …

Read More »

Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin nivelin më të lartë në 4 dekada

Norma e inflacionit të Britanisë arriti në 9.1 për qind në maj, një nivel rekord në katër dekadat e fundit. Zyra për Statistikat Kombëtare tha të mërkurën se inflacioni i çmimeve të konsumit u rrit sërish në muajin maj, niveli më i lartë që nga viti 1982. Ekonomisti Grant Fitzner tha se “rritja e vazhdueshme e çmimeve të ushqimeve dhe çmimet …

Read More »

Qeros! – tashmë kjo fjalë konsiderohet ngacmim seksual në Mbretërinë e Bashkuar

Fjalën “qeros” deri tani e kemi përdorur për burrat që nuk kanë flokë në kokë, ose për një organ burri që është kokë më vete. Shpesh vendimet i merr qerosi poshtë dhe kusuret i paguan koka qerose lart. Gjithsesi, bota po ndryshon me shpejtësi, sidomos në Mbretërinë e Bashkuar, ku nëse i thua një burri “qeros” tani mund të klasifikohet …

Read More »