Tag Archives: blog

“Ne nuk i vrasim shkrimtarët”, Ben Blushi rrëfen bisedën me të renë indiane në Paris

SONI DHE SALMAN RUZHDI, NGA INDIA NË PARIS Përpara disa muajsh po kërkoja foto të vjetra te bukinistët e Senës në Paris. Një vajzë afër meje shfletonte kopertina revistash. Mu kujtua biseda me të dhe e shkrova, ditën kur plagosën shkrimtarin Salman Ruzhdi ne New York. Si e ke emrin? Soni Mund të të bëj një foto? Po, tha Soni …

Read More »

Mynxyrat e shtatorit po afrohen!

Nga Agron Gjekmarkaj Ky gusht nuk është i zakonshem. Marazet shkojnë e vinë si retë. Qetesi para stuhisë. Opozitaret që nuk brejnë hekur me dhëmbe, ata si puna ime janë strukur nën pisha mali e deti dhe mejtonjë qysh u mbush e qysh u derdh pa ja gjetur fillin. Të tjeret, ata që të marrin gjak në vetull, ata që …

Read More »

Cërrik, as presje, as pikë- Një vizitë në qytetin “fantazëm” dhe biseda me gruan që shet misra: Sa mirë që s’je më socialist, se do përfundoje si unë

Nga Ben Blushi Shkova në Cërrik të takoja Akiljanon. E kisha fotografuar përpara një muaji. Ai kishte ditlindjen në 24 Korrik dhe unë i kisha premtuar se do i çoja një peshqesh. Shkova 13 ditë me vonesë. Pyeta disa vajza në shesh por ato nuk e njihnin. Meqë unë nuk mund ta pranoja se miku im dhjetëvjeçar Akiljano, mund të …

Read More »

Refuzojeni shaminë si shenjë të injorancës islamiste dhe agjendave politike për shtypjen e grave!

Askund në Kuran nuk kërkohet mbulimi i kokës! Islamistët me agjendë politike, por edhe besimtarët tepër konservatorë ose naivë thotë se gruaja myslimane duhet të mbulojë kokën me hixhab (ḥiǧāb), domethënë me shami. Por në suren 33, vargu 59, hixhabi nuk përmendet fare. Përmendet xhilbabi, që dijetarët gjermanë e përkthejnë me «Gewand» apo «Überwurf», që i bie: një mbulesë, pelerinë …

Read More »

ARTISTI QË “GDHËNDI” HEKURIN

Nga Miho Gjini Duke menduar se në librin e dytë për PIQERASIOTËT, kanë vëndin e tyre të veçntë dhe dhëndurët tanë, të cilët kanë hyrë në jetën e fshatit, paksa më tepër edhe se banorët e saj, i rradhita edhe ata si bashkëfshatarët e mi…Që marë edhe kurajën qytetare t’i quaj edhe ata si Piqerasiot. Jo thjeshtë sepse u dashuruan …

Read More »

Fjalë të komplikuara për njeriun e thjeshtë

Balil Gjini Ngado më kanë porositur të jem i thjeshtë. I dashur, i respektueshëm, njëplanësh. E përse i thjeshtë kur bota përreth, të cilën duhet ta njoh, është kaq e komplikuar? E përse i thjeshtë kur njeriu komplikon teknologjinë: telefonat, komjuterat, armët? Shprehja me ç’duket është tipike e jona dhe vjen nga koha e komunizmit. Njeriu i thjeshtë atëherë ishte …

Read More »

“Eminenca gri e Ramiz Alisë qan me oi për Havzi Nelën”

Sebastian Zonja Poeti kuksian Havzi Nela është dënuar me vdekje për akuzën e kundërshtisë ndaj forcave të rendit dhe tentativë vrasjeje. Ai nuk është varur në trekëmbësh pse shkruante poezi. Kastriot Dervishi ka sjellë fakte për standarde të dyfishta nën regjimin komunist, ku ka pasur falje nga Presidiumi për persona që kanë kryer krime, por për Hazi Nelën varja u …

Read More »

Një shpresë filozofike për Europën lindore

Gersa Rrudha Në përgjithësi, vitet ‘800, janë quajtur “shekulli i nacionalizmit”, ndërsa vitet ‘900, kryesisht në gjysmën e tyre të parë duket të jenë sunduar nga një filozofi krejt e kundërt. Socializmi dhe liberalizmi, në planin ideologjik, u shndërruan në realitete historiko-sociale që arritën të diktohen më tepër në planin ndërkombëtar se sa në planin nacional dhe lokal. Megjithatë, nacionalizmi …

Read More »

Kujt i shërben ministri i Jashtëm i Maqedonisë Bujar Osmani?

Enver Robelli Bujar Osmani është ministër i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut. Ai e ushtron këtë funksion si përfaqësues i një partie shqiptare, pra BDI-së. Por kur e shikon deklaratën e tij mbi tensionet e fundit në veri të Kosovës, fitohet përshtypja se Bujar Osmani është ministër i Sllovakisë apo Qipros, të cilat nuk e kanë pranuar pavarësinë …

Read More »

KRYEREDAKTORËT…NË VITIN 1991

Nga Mitro Cela Thonë se sfurku nuk lind si gjithë gjallesat e tjera. Në fillim ha plaçkat e barkut të nënës. Pastaj çan barkun e së ëmës dhe del jashtë! SAADIU Këtë radhë do të lexoni bëmat në gazetën “Rilindja Demokratike”. Do të rrëfejmë për pjesën e padukshme të ajsbergut. Po pse? Sepse pjesën e dukshme mund ta këndojë çdo …

Read More »