Tag Archives: Blinken

Marrëveshja Kosovë-Serbi në Ohër, Blinken: Mundësi të mëdha për tu anëtarësuar në BE

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se SHBA mirëpret marrëveshjen e arritur në Ohër midis Kosovës dhe Serbisë. “Përmbushja e obligimeve sipas Marrëveshjes Bazë, si pjesë e përkushtimit të vazhdueshëm për pajtim, do të ofrojë mundësi të mëdha për njerëzit në dy shtetet dhe do të përshpejtojë rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian”, tha Blinken përmes një …

Read More »

SHBA ndihma për Turqinë, Blinken premton 100 mln dollarë ndihma

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka njoftuar 100 milionë dollarë ndihma humanitare për të mbijetuarit e tërmeteve në Turqi. Shefi i diplomacisë amerikane mbërriti të dielën për një vizitë në Turqi dhe u takua me homologun Mevlut Cavusoglu. Së bashku, nga një helikopter, ata panë dëmet e shkaktuara nga katastrofa në provincën Hataj. “Sapo pata mundësinë të mbikëqyrja Hatajën …

Read More »

Dialogu strategiik Shqipëri – SHBA, për herë të parë në format gjithëpërfshirës. Prezent dhe Blinken

Të martën do të zhvillohet në Washington DC, dialogu i partneritetit strategjik mes Shqipërisë dhe SHBA, për herë të parë në format të zgjeruar,  me përfaqësues nga 8 ministri e struktura të linjës. Delegacioni shqiptar drejtohet nga ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ai amerikan nga asistent sekretarja e shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Karen Donfried. …

Read More »

Blinken paralajmëron Rusinë: SHBA ka një plan nëse përdoren armë bërthamore

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se çdo përdorim i armëve bërthamore do të kishte efekte katastrofike dhe konfirmoi se SHBA ka një plan nëse ndodh e diçka paimagjinueshme. Por Blinken refuzoi të thoshte saktësisht se cila do të ishte përgjigja e Amerikës, shkruan Sky News. Ai tha gjithashtu se zyrtarët amerikanë i kishin kërkuar Kremlinit që të “ndalonte …

Read More »

Takimi i kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani me sekretarin Blinken, në Washington, është i një rëndësie të veçantë.

Takimi i kryeministrit Kurti dhe presidentes Osmani me sekretarin Blinken, në Washington, është i një rëndësie të veçantë. Dua të risjell në vëmendje këtë artikull të rreth një viti më parë, të politologut Arbër Zaimi , botuar në revistën “Shenja”, për një këndshikim interesant të këtij takimi. Katër vite kohë! Presidenti Biden i përket një gjenerate politikanësh që kanë filluar …

Read More »

Pekini: Fjalimi i Blinkenit “njollos Kinën”

Ministria e Jashtme kineze ka akuzuar të premten Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për “njollosje” të shtetit, pasi zyrtari amerikan përgjatë një fjalimi ka bërë thirrje për veprim, ashtu që të balancohet ndikimi i Pekinit. Fjalimi i Blinkenit “përhap informacion të rremë, ekzagjeron kërcënimin nga Kina, ndërhyn në punët e brendshme të Kinës dhe njollos politikat e brendshme dhe …

Read More »

Rusia ndalon Biden, Blinken, shefin e CIA-s dhe mbi 900 amerikanë të tjerë të hynë në territorin rus

Rusia ka ndaluar 963 amerikanë që të futen në territorin e saj. Mes të ndaluarve është presidenti i SHBA, Joe Biden, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe shefi i CIA-s, William Burns. Ky vendim i Rusisë vjen si një shenjë hakmarrje pas përkeqësimit të marrëdhënieve të Rusisë me SHBA-në që nga fillimi i pushtimi të Ukrainës në 24 shkurtit. Më …

Read More »

Blinken në Gjermani dhe Francë, ndërsa Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po viziton Gjermaninë dhe Francën për të zhvilluar takime në NATO dhe për çështjet e tregtisë. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Finlanda ka deklaruar ndërkohë se dëshiron të anëtarësohet në NATO për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë. Rusia ka paralajmëruar se do t’i kundërpërgjigjet kësaj lëvizjeje që e …

Read More »

Blinken konfirmon mbështetjen për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken, në një bisedë telefonike me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevsk konfirmoi sërish mbështetjen për zgjetimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor, ku përfshihet edhe vendi ynë. Blinken përshëndeti momentin e ri të dialogut mes Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë dhe shprehu shpresën se një zgjidhje për çështjen midis dy vendeve do të pasojë …

Read More »

Afganët e strehuar në Shqipëri arrijnë në SHBA, Blinken: Faleminderit popullit shqiptar

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka njoftuar se afganët e nisur nga Shqipëria, të cilët u strehuan në këtë vend, kanë mbërritur në SHBA. Ai në një postim në Twitter falënderon Shqipërinë dhe ministren Olta Xhaçka për mikpritjen e afganëve. “I lumtur të ndaj që 212 afganë mbërritën këtë mëngjes nga Shqipëria në SHBA, në shtëpinë e tyre të …

Read More »