Tag Archives: Berishen

E konfirmon deputeti i PD: Meta nuk do të jetë në një koalicion me Berishën, nuk e lejon ligji

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka deklaruar se Partia e Lirisë, e cila drejtohet nga Ilir Meta, nuk do të jetë në koalicion me partitë e tjera opozitare ku do të futen edhe kandidatët e Rithemelimit për kryetarë bashkish. Ai u shpreh gjatë një interviste në “A2” se  PL do të mbështesë kanidatët e opozitës, por Meta nuk mund …

Read More »

Diskutim per protestën e radhës? Meta shkon në Selinë e PD për takim me Berishën

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka mbërritur mesditën e sotme në selinë e Partisë Demokratike. Meta ka shkuar në PD i vetëm, ndërsa nuk dihet ende arsyeja e vizitës së tij. Kujtojmë se Partia Demokratike ka njoftuar protestë ditën e nesërme përpara godinës së Kuvedit si dhe në datën 3, kur njëkohesisht do të jepet vendimi se kujt …

Read More »

PS i kërkon Kuvendit ta përjashtojë Berishën, përgjigjet kryedemokrati

Anila Denaj, në cilësinë e nënkryetares së grupit parlamentar të Partisë Socialiste, tha se kanë dorëzuar një deklaratë ku kërkojnë përjashtimin e Sali Berishës për gjuhë linçuese dhe fyese ndaj grave deputete. “Kërkojmë që organet kompetente të përjashtimit të Sali Berishës me afat maksimal të parashikuar nga rregullorja. Deputeti Sali Berisha ka arritur kapërcimin e etikës. Është firmosur nga 27 …

Read More »

Publikohet dokumenti! PS kallëzon në SPAK Berishën, Bashën dhe Ndrea Prendin për vrasjet e 21 janarit

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka dorëzuar sot në SPAK kallëzimin penal ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, ish-ministrit të Brendshëm të asaj kohe Lulzim Basha dhe ish-komandatit të Gardës së Republikës për dosjen e 21 janarit. Më parë, ministri bëri të ditur se do të kallëzohet i gjithë zinxhiri komandues i Gardës pas daljes së audio-përgjimit nga ngjarja tragjike. “Sot do …

Read More »

A iu tregoi pse e goditi Berishën? Flet avokati i Gert Shehut

Gjykata e Tiranës ka caktuar ditën e sotme masën e sigurisë arrest në burg për Gert Shehun, 31-vjeçarin që goditi me grusht kryedemokartin Sali Berisha në protestën e opozitës më 6 dhjetor. Avokati mbrojtës i tij, Ervis Lila, kërkoi masë më të butë sigurie si arrest në shtëpi ose shtrim të detyruar në spital, por nuk u pranua nga gjykata. …

Read More »

Opozita të kapërcejë veten për të izoluar Berishën. Rama pas pak muajsh

Sebastian Zonja Rifillimi i Procesit të Berlinit i jep frymëmarrje të fuqishme mushkërive të dobësuara ballkanike si pasojë e stuhive të forta autoritariste. Tashmë, marrja e primacisë nga Prishtina për të zgjidhur një prej problemeve të rëndësishme ballkanike, konstituimin e mëtejshëm të shtetësisë së Kosovës, e le kryeministrin Rama pa podiumin e famshëm të pajtimit të shqiptarosferës me serbosferën. Ky …

Read More »

PBDNJ, koalicion me Berishën, Alibeajn apo Ramën? Dule: Ja ku do jemi më 14 maj, në tre bashki…!

Nuk eshte shprehur qarte se ke do te zgjedhe per te bere koalicion parazgjedhor per vendoret e 14 majit te vitit te ardhshem, mes Berishes, grupit te Alibeajt nese nuk bashkohen apo Rames. Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, ishte i ftuar në studion e “Zona Zero” në Top News, për të folur për zgjedhjet vendore të vitit 2023, ku ai …

Read More »

Ish-kreu i PD bojkoton Berishën në Shkodër: Përballja jote me DASH është si të kalosh Himalajat në këmbë

Ish-kryetari i degës së Partisë Demokratike në Shkodër, Xhevdet Amuli, zgjodhi të mos i bashkohet takimit që Sali Berisha mbajti sot me demokratët e Shkodrës. I shprehur hapur kundër Komisionit të Rithemelimit, Amuli tha në një lidhje Skype se nuk mund t’u bashkohet takimeve që Berishës i shërbejnë për interesa personale. “E kam shprehur që në fillim qëndrimin tim kundër …

Read More »

Bardhi sfidon sërish Berishën: Po i pate firmat silli t’i verifikojmë

Sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi bëri thirrje edhe njëherë që firmat e delegatëve për mbledhjen e Kuvendit demokrat, nëse Sali Berisha i ka t’i dorëzojë në protokollin e selisë blu për t’i verifikuar dhe jo në zyrën e kreu të këshillit kombëtar të kësaj force politike, Edi Paloka. “Cdo anëtar i PD-së sot është fyer edhe me atë …

Read More »