Tag Archives: beograd

Hill: Serbia po paguan një çmim të lartë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill deklaroi se Serbia do të duhet të marrë një vendim për sanksionet ndaj Rusisë. Hill u shpreh se Serbia po paguan një çmim të lartë për mos vendosjen e sanksioneve. Sipas tij, është shumë e rëndësishme që Serbia të mos presë të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, por që …

Read More »

”Vuçiç është tradhtar”, protestë në Beograd kundër propozimit franko-gjerman

Qindra qytetarë serbë janë mbledhur para Kuvendit të Serbisë në Beograd, ku po zhvillohet seanca e posaçme për Kosovën dhe propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve, në të cilën po merr pjesë edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç. Seanca e posaçme në legjislativin serb është përcjellur me përplasje verbale dhe fizike mes deputetëve të opozitës dhe presidentit serb ndërsa …

Read More »

Kriza energjetike, Edi Rama në Beograd

Kryeministri Edi Rama do të marrë pjesë sot në konferencën rajonale “Mbi mundësitë në zhvillimin e energjisë së rinovueshme në Ballkanin Perëndimor”, që zhvillohet në Beograd, me iniciativën e qeverisë serbe dhe asaj norvegjeze për të hapur një shteg të ri të bashkëpunimit ndër-rajonal në fushën e sigurisë energjetike, mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe vendeve nordike. Në konferencë do …

Read More »

Zyrtare: Lugina e Preshevës me mbi 100 mijë shqiptare. Kurse jashta Lugines, ne Serbi (vetem në Beograd 5 mijë) dhe diaspore jane edhe 80 mije tjerë

Preshevë, 30 tetor -Procesi i regjistrimit të popullatës dhe amvisërive i filluar me 1 tetor në Serbi, e që është paraparë të zgjas deri më 31 tetor, në Luginë të Preshevës po thuaj ka përfunduar në të gjithë vendbanimet shqiptare. Procesi sipas përfaqësuesve të Komisionit Komunal për Regjistrim, është zhvilluar pa ndonjë problem, ndërsa rezultatet preliminare i përgënjeshtrojnë autoritet shtetërore …

Read More »

Pas vizitës në Kosovë, Escobar mbërrin në Beograd: Pres vazhdim të mëtejshëm të dialogut

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se pret që dialogu midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, të vazhdojë “në mënyrë dinamike dhe konstruktive”. “Kjo është e rëndësishme si për qytetarët, ashtu edhe për paqen, stabilitetin dhe përparimin e përgjithshëm në rajon”, tha Escobar. Ai i bëri komentet në Beograd, pas takimit me …

Read More »

Verërat shqiptare vlerësohen me 12 medalje në panairin e Open Ballkan.

Verërat shqiptare vlerësohen me 12 medalje në panairin e Open Ballkan. ‘Gjermanët nuk i shohin dot me sy francezët, por verën franceze e pinë me qejf të madh’ ka thënë dikur Johan Volfgang Goethe. Kjo thënie nuk dihet sa mund të përqaset për panairin e verërave të Open Ballkan ku Presidenti serb Aleksandër Vuçiç bleu një arkë me shishe vere …

Read More »

Ministri i Jashtem Rus, Lavrov viziton të hënën Beogradin, Vuçiq e quan vizitë të komplikuar

Të gjitha rrugët drejt vendeve janë mbyllur për drejtuesit e Rusisë, por jo edhe drejt Serbisë. Këtë të hënë, në Beograd pritet që për vizitë zyrtare të qëndrojë ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov. Konfirmimi për këtë vizitë bëhet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Në llogarinë zyrtare në Twitter të kësaj ministrie, është …

Read More »

Një jetë përkrah yllit botëror Bekim Fehmiu, Petriq për “Zgjoi”: Yllka Gashi dhe Blerta Basholli punuan aq bukur

Era Berisha Në ditën e tretë të festivalit “Mirëdita, dobar dan!” është mbajtur debati “Paralele problematike: Ukraina dhe Kosova” në ‘Endžio HAB’ si dhe është shfaqur filmi tejet i sukseshëm “Zgjoi” nën regjinë e Blerta Bashollit. Dje, këto dy aktivitete shënuan edhe përfundimin e edicionit të nëntë të këtij festivali i cili u mbajt në Beograd tash e disa ditë, …

Read More »

Shkupi dhe Beogradi do të investojnë në infrastrukturën hekurudhore të “Korridorit 10”

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe të Serbisë, Dimitar Kovaçevski dhe Ana Brnabiq, sot paralajmëruan modernizimin e hekurudhës përgjatë Korridorit 10. Kovaçevski theksoi se duhet të investohet në infrastrukturën hekurudhore të Korridorit 10 për të rritur kapacitetin dhe për të rritur shpejtësinë e transportit, ndërsa Brnabiq thekson se një nga prioritetet e ardhshme të Qeverisë së Serbisë është hekurudha e …

Read More »