Tag Archives: BE

Alexis Tsipras: Bashkimi Evropian do të vuajë refuzimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe liberalizimin e vizave të Kosovës

Bashkimi Evropian do të vuajë pasojat e mungesës së unitetit të tij në lidhje me Ballkanin Perëndimor, sipas Alexis Tsipras, ish-kryeministër grek dhe lider i partisë së majtë Syriza. Tsipras komentoi dështimin e përsëritur të BE-së për t’i dhënë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut hapjen e negociatave formale, si dhe mos përparimin e vazhdueshëm në drejtim të liberalizimit të vizave …

Read More »

Në emër të Shqipërisë

I dashur Charles Michel, faleminderit. Kërkove në fillim që ndërhyrjet të jenë nga tre minuta. Po ta kishit mbajtur fjalën e të na kishit thirrur për nisjen e negociatave, do më kishin mjaftuar 30 sekonda. Por kur kjo nuk ka ndodhur kufirin e 3 minutave duhet ta harroni! Të paktën na duroni ca minuta më shumë, në respekt të durimit …

Read More »

BE-ja nuk duhet t’i tradhtojë premtimet e saj ndaj Ballkanit Perëndimor

Ndonëse politika e zgjerimit e Bashkimit Evropian do të jetë në axhendën e samitit të Këshillit Evropian këtë javë, lufta në Ukrainë do ta vendosë pjesën më të madhe të vëmendjes tek aplikimi i Kievit për anëtarësim në union, së bashku me atë të Moldavisë dhe Gjeorgjisë. Por do të ishte me siguri një dështim tjetër i udhëheqjes, nëse BE-ja …

Read More »

Bullgaria drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut / I hapet rruga dhe Shqipërisë drejte BE-se

Bullgaria duket se është drejt heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut duke i hapur kështu rrugën këtij shteti por dhe Shqipërisë për avancimin në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Twitter, komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi. “Falenderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe …

Read More »

SONDAZHI/ Austria kundër Shqipërisë dhe Kosovës: Nëse ata hyjnë në BE, ne duhet të dalim

Të rinjtë e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPÖ) reaguan ndaj rekomandimit të Komisionit Evropian për t’i dhënë statusin e kandidatit në BE Ukrainës dhe Moldavisë. Ata kanë bërë një sondazh në profilin zyrtar në Facebook, duke shtruar pyetjen:  “Nëse Ukraina, Shqipëria dhe Kosova hyjnë në BE, atëherë a duhet të largohemi?” Kjo duket se ka marrë pëlqimin e shumicës …

Read More »

Dendias: E ardhmja e Maqedonisë dhe Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias ka deklaruar nga “Forumi i Prespës për Dialog” se qëndron përkrahje e fuqishme ndaj Maqedonisë drejt rrugës europiane të vendit. “Sot jam këtu në Ohër, në Dialogun e Forumit të Prespës, për të ripërsëritur parimin e vendosur të politikës së jashtme greke se e ardhmja e Maqedonisë, e ardhmja e Ballkanit Perëndimor …

Read More »

Holanda, mbështetësja më e madhe e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

Kryeministri holandez, Mark Rutte, është kthyer në mbështetësin më të madh të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Edhe pse ai kundërshtoi me zë të lartë hyrjen e dy vendeve në BE disa vite më parë, Rutte tani po e miraton. Kështu shkruan prestigjiozja holandeze “De Telegraaf”. Sipas saj, Qeveria holandeze dhe partitë e koalicionit janë pro …

Read More »