Tag Archives: BE

Balla: Berisha së shpejti non-grata nga Bashkimi Evropian!

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, deklaroi nga Foltorja e Kuvendit se ish-kryeministri Sali Berisha, pritet të shpallet së shpejti non-grata dhe nga Bashkimi Evropian. Në fjalën e tij Balla, përshëndeti vendimin e  Komisionit Evropian për të vijuar në modelin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Britanisë së Madhe për të sanksionuar të gjithë personat e …

Read More »

Ambasadori amerikan ne Kosove: SHBA mbështet përpjekjet e BE-së për të arritur zgjidhje në dialogun Kosovë-Serbi

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se SHBA-ja mbështet Bashkimin Evropian në përpjekjet për të arritur një zgjidhje në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. “[Problemi] ka vazhduar për një kohë shumë të gjatë dhe është koha për përparim”, u tha Hill gazetarëve në Forumin Rajonal për Evropën dhe Euroazinë – EducationUSA në Beograd, transmeton Beta. Ambasadori amerikan nuk …

Read More »

Rama në Kongresin e Arsimit: Të bindim BE që të krijojë mundësi që universitetet tona të hyjnë në sistemin europian

Në ditën e parë të këtij viti të ri shkollor, po mbahet Kongresi i Arsimit në ambientet e Pallatit të Kongreseve, me temë ‘Sfidat e arsimit cilësor dhe gjithëpërfshirës drejt Integrimit Europian.’ Në fjalën e tij, Rama theksoi se dy element në të cilët duhet të fokusohet Kongresi është arsimi profesional dhe universiteti, ndërsa vëmendje të madhe duhet të marrë njehsimi …

Read More »

“Kriza energjetike na pret”/ Rama: BE të mos përsërisë turpin e kohës së pandemisë!

Nga Beogradi Kryeministri Rama tha se një dimër shumë i vështirë e pret rajonin si pasojë e krizës energjetike. Ai tha Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut do të bashkëpunojnë në këtë drejtim. Ai apeloi edhe një herë Bashkimin Evropian që të mos e përsërisë braktisjen që i bëri Ballkanit në kohën e pandemisë. “E ritheksoj edhe një herë. Dje …

Read More »

BE parashikon kosto disa herë më të ulëta se koncesionet e qeverisë për autostradën Adriatiko-Joniane

Bashkimi Europian dhe qeveria shqiptare po shtyjnë fort përpjekjet për të ndërtuar autostradën Adriatiko – Joniane si e vetmja që e lidh Shqipërinë me rrjetin më të rëndësishëm të transportit europian (TEN-T). Por kostot që secila palë raporton për 10 segmentet në pjesën shqiptare që nisin nga kufiri me Malin e Zi deri në Greqi, janë krejt të ndryshme. Qeveria …

Read More »

“Rrezik për pastrim parash”/ Çfarë thuhet në raportin e Bashkimit Europian për projektin e qeverisë për pasaportat e “arta”!

Qeveria shqiptare i hapi dritën jeshile një kontrate koncesionare për programin e shtetësisë për investim – një projekt që sipas ekspertëve rrezikon të shkaktojë probleme të sigurisë dhe mund ta vendosë vendin në një pozitë të vështirë përballë Bashkimit Europian. Qeveria shqiptare avancoi një ide të vjetër të kryeministrit Edi Rama për të shitur pasaportën shqiptare për shtetas të huaj …

Read More »

Scholz kundër thirrjeve për ndalimin e vizave për rusët

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka refuzuar mbështetjen ndaj thirrjeve në rritje për ndalimin e vizave turistike për rusët në të gjithë Bashkimin Evropian. Duke folur në Oslo, pas një takimi me liderët skandinavë, Scholz tha se “kjo nuk është lufta e popullit rus, është lufta e Putinit dhe ne duhet të jemi të qartë për këtë”. “Është shumë e rëndësishme …

Read More »

Vuçiç ua bën të qartë evropianëve qëndrimin e tij pro-rus: S’i shuajmë miqësitë tona tradicionale

“Serbia nuk do t’i shuajë miqësitë e saj tradicionale”.  Kjo ka qenë një nga fjalitë e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, në një video të shkurtër shpërndarë në profilin e tij në rrjetet sociale, para formimit të qeverisë së re atje, duke treguar kështu që Serbia përfundimisht s’e ka ndërmend të ndjekë rrugën e sugjeruar nga Bashkimi Evropian për sanksione ndaj …

Read More »

Borell mbështet integrimin e Shqipërisë: Kemi nevojë për ju që të plotësojmë kuadrin e BE-së

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell  ka shprehur mbështetjen  e BE-së për Shqipërinë në konferencën e parë ndërqeveritare që po mbahet në Bruksel. Ai u shpreh se sot shënohet një arritje e madhe dhe një rezultat i shumë viteve punë për vendin tonë. “Sot shënohet një arritje e madhe dhe një rezultat i shumë viteve …

Read More »

Hapja e negociatave me BE-në, Rama: Shqiptarët s’u dorëzuan për ëndrrën evropiane

Kryeministri shqiptar, Edi Rama deklaroi nga Brukseli, se Shqipëria nuk është dorëzuar kurrë, pavarësisht pengesave për rrugën e saj evropiane. Në ditën e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, që shënon hapjen zyrtare të bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Evropian Rama tha se ky është fundi i fillimit. “Shumë faleminderit mbarë popullit shqiptar, i cili kurrë s’u dorëzua dhe kurrë …

Read More »