Tag Archives: Basha

Sali Berisha: Lulzim Basha dëshmoi se është një qenie mjerane, ndërsa Meta është aleat i çmuar

Sali Berisha teksa komentoi zgjedhjen e Lulzim Bashës për përjashtimin e tij nga PD, u shpreh se ai e mori një vendim të tillë nën didaktin e ambasadores Yuri Kim, duke dëshmuar, sipas tij, se është një qenie mjerane. “Mendoj se shkaqet e qëndrimit të Bashës ndaj meje janë të qarta. Ai në 2017 përjashtoi brutalisht nga gara elektorale eksponentët …

Read More »

Protesta në 7 korrik, Berisha paralajmëron Ramë dhe këshillon Alibejat me Bashën të mos marrin pjesë në protest

Sali Berisha ka folu për protestën e paralajmëruar më 7 korrik. Berisha tha se do të jetë një protest e gjatë teksa paralajmëroi Ramën që mos merret me blinde. “Populli zbret në histori. Alibejat bashkë me Bashën nuk janë të këshilluar të vijnë në protest. Janë si zjarrfikës. Dhe demokratët nuk I duan. Këshilla nuk është përjashtim. Unë nuk I …

Read More »

Berisha i rikthehet akuzave për Bashën: Lëshonte komunikata duke shkarkuar njërin e tjetrin! Ne i dhamë fund kësaj

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë takimit me demokratët e Fierit, deklaroi se autokracia brenda PD-së ka marrë fund. Sipas tij, ish-kryetari Lulzim Basha lëshonte komunikata për të shkarkuar njërin dhe tjetrin, ndërsa me rikthimin e Berishës, kjo merr fund. “Mori vendime që nuk bëhet demokracia. Nuk i marrin as partitë marksiste leliniste. Kështu që ngritja juaj në këmbë, nuk ishte asgjë …

Read More »

“Nuk heq dorë, po punoj përditë”/ Basha: Pse nuk mora pjesë në mbledhjen e grupit

Lulzim Basha ka dhënë deklaratën e parë për mediat, pasi dha dorëheqjen nga drejtimi i PD-së. Ai tha për gazetarët teksa po hynte në ambientet e Kuvendit se nuk do të heqë dorë nga përgjegjësia përballë demokratëve, duke theksuar se po punon për një PD të bashkuar. I pyetur nëse PD është më e bashkuar pas dorëheqjes së tij, Basha …

Read More »

Pyetja që bëhet: Basha, u dorëhoq apo bojkotoi zgjedhjet e 2023?

Alfred Lela Ndryshe nga dorëheqja e paraardhësit dhe mentorit të tij politik në 2013, kjo e Lulzim Bashës  është shoqëruar me shumë parehati apo hamendësime, dhe me shumë pak ‘i lumtë!’. Ambasadorët kanë nxituar të thonë “bravo!” me të njëjtin ngut që Basha ndërronte bravat në seli, dhe nuk mund t’u vësh faj. Në një vend ku dorëheqja është akt …

Read More »

Xhaferaj: Brenda javës që vjen Basha do ikë më dorëheqje

Deputeti Ferdinant Xhaferaj deklaron se Lulzim brenda javës që vjen Lulzim Basha do të largohet nga drejtimi i PD. Duke komentuar zhvillimet brenda PD, Xhaferaj i ftuar në MCN Tv thotë se Basha do të ikë me dorëheqje të parevokueshme, pa kthim. “Ka një kohezion gjithëpërfshirës nga qendra deri në bazë, përfshirë kryetarët e degëve, që Basha duhet të ikë. …

Read More »

A duhet të largohet Basha? Bardhi “i lëkundur”: Do shprehem në Kryesi

Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve Gazment Bardhi foli për largimin e kryedemokratit Lulzim Basha. Ai nuk ka dhënë një përgjigje të qartë, kur u pyet nëse Basha duhet të dorëhiqet. Bardhi tha se çdokush duhet t’i nënshtrohet procesit të reflektimit dhe analizës. Ai shtoi se qëndrimin e tij do e shprehë në mbledhjen e Kryesisë, ndërsa të njëjtën gjë kërkoi …

Read More »

Basha: Sot jemi në një ditë të vërenjtur

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha po zhvillon një takim me disa nga mësuesit në Tiranë, me rastin e festës së 7-marsit. Teksa uroi mësuesit dhe i vlerësoi për rolin e tyre në arsim, Basha nuk la pa përmendur as zgjedhjet e pjesshme vendore të mbajtura ditën e djeshme, ku tha se sot është një ditë e vërenjtur jo vetëm …

Read More »

Basha: Qeveria të ulë taksat mbi ushqimet e shportës dhe karburantet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është shprehur sot se në një situatë të rritjes së pritshme të çmimeve si pasojë e konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës, vështirësitë ku ndodhen familjet shqiptare do të thellohen edhe më shumë. Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, Basha i ka bërë thirrje qeverisë që të bëj gati një plan masash që të mundësojnë sigurimin …

Read More »

Basha: Dënojmë agresionin rus në Ukrainë, Shqipëria të mbajë qëndrim të qartë

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kërkuar sot në Kuvend ndryshime në rendin e ditës. Basha tha se vendi ynë duhet të ketë një qëndrim të qartë për agresionin rus në Ukrainë. Kreu i PD-së tha se Shqipëria si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë në OKB dhe gjithashtu pjesë e NATO-s duhet që sot të shkëputen nga aktualiteti politik dhe …

Read More »