Tag Archives: Ballkan

Media angleze: Europa po e sheh një krizë të re në Ballkan, ky është shteti në ‘shënjestër’ të konfliktit

Në Ballkan, Europa po shikon se si një krizë po zhvillohet ngadalë. Kështu shkruan SkyNews, ndërsa shton se është një problem i njohur, në një vend të njohur, por tani me perspektivën e shtuar të ndërhyrjes ruse. Tridhjetë vjet pas luftës së saj të tmerrshme, Bosnja është kapur në një mosmarrëveshje komplekse, të paqëndrueshme që përfshin ndarjet etnike, rivalitetin fetar, …

Read More »

Sot hapet ura që do të transformojë udhëtimin në Ballkan

Ura Peleshac e Kroacisë nga 26 korriku do t’iu mundësojë udhëtarëve të shmangin disa pika të kontrollit kufitar, por jo të gjithë janë të mahnitur me strukturën e saj spektakolare. Nga pista e papërdorur ende e urës së Peleshacit, Ivo Jerkoviq shikon fshatin bregdetar të Komarnës, ku shërben si kryetar bashkie. “Kur të hapet ura, ne do të jemi në …

Read More »

Valët e nxehta përfshijnë Ballkanin, temperaturat shkojnë deri në 45 gradë Celsius

Këto ditë, të gjithë ankohen për vapën dhe thonë se nuk mbajnë mend kur vera ishte më e nxehtë. Kjo nuk është e pabazuar. Gadishulli Ballkanik ndodhet në një nga valët më të forta të nxehtësisë deri më tani. Për fat të keq, temperaturat do të vazhdojnë të rriten, dhe meteorologët vlerësojnë se fundi i korrikut dhe fillimi i gushtit …

Read More »