Tag Archives: Artan Fuga

Lustracion apo llustrafin

Artan Fuga Ja edhe Partia Demokratike e bëri qokën e vet, na dha sihariqin se do të çojë në Kuvend një ligj ku do të dënojë të kaluarën komuniste të Shqipërisë, do ta lustracojë lidershipin, dhe gjithçka! Duartrokitje të zjarrta Pikërisht këtë kërkon populli, qytetarët, elektorati. Të na shpëtoni nga e kaluara, a thua se nuk ka nja dyzet vjet …

Read More »

Parellinj vendas blejnë partitë politike dhe partitë politike blejnë vota!

Arta Fuga Financimi rus i Partisë demokratike të drejtuar dikur nga Lulzim Basha? Nuk është çështje e partive politike. Por, e organeve të hetuesisë. Partia demokratike, deputetët e njëri grup apo tjetrit, ka vend të deklarojnë nëse dëshirojnë transparencën sikurse thonë: Ka në llogaritë e saj bankare lëvizje të dyshimta fondesh apo jo? Kaq! Të tjerat i dinë ata që …

Read More »

Po e shihni ndopak si e përcjellin qytetarët britanikë trupin e Mbretëreshës!

Artan Fuga Pyetja më lind përse në në histori, jo njërin e tjetrin, se ka prej tyre që ja kanë bërë borxh, por pothuajse të gjithë qeveritarët më të lartë ne në histori i kemi përcjellë me sharje, vrasje, burgime, ekzile, përdhosje, mallkime, ku çdo etapë e re është ngritur mbi rrënojat e simboleve, lidershipit, arritjeve, disfatave, ndaçi edhe të …

Read More »

Fuga: Çfarë gafe dhe budallallëku ndërtimi i abetares të përbashkët Shqipëri-Kosovë!

Akademiku dhe profesori Artan Fuga e ka cilësuar si një garë ndërtimin e Abetares të përbashkët Shqipëri – Kosovë. Ai shkruan se tjetër është shqipja ta  në shkronja, rregulla gramatikore, etj., dhe tjetër një tekst i përbashkët abetareje që është krejt pa kuptim. Sipas tij, tekstet e abetares duhet të jenë të larmishëm, sigurisht të aprovuar me kujdes, duke mbajtur …

Read More »

Debati për shaminë në Kosovë/ Artan Fuga: Të rinjtë mbi 16-vjeç mund të vishen si të duan!

Akademiku Artan Fuga, ka folur këtë të martë në lidhje me me projektligjin e shumë diskutuar në Kosovë, për lejimin e mbajtjes së shamive në shkolla. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Fuga tha se kjo është një përpjekje për të respektuar në radhë të parë të drejtën e familjes për të marrë pjesë në edukimin e fëmijëve. Fuga …

Read More »

Mos e varni në litar Klevi Mukën!

Nga Artan Fuga Vlerësoj shumë reagimin e tv A2CNN lidhur me incidentin e rëndë të ndëshkimit profesional, moral dhe ushtrimit të terrorit psikologjik ndaj gazetarit të këtij televizioni në konferencën për shtyp të kryeministrit! Sado që kolegë të mi të nderuar e quajtën pak të ndrojtur, unë personalisht e falenderoj televizionin që në respekt të logos së tij, të profesionalizimit …

Read More »

Profesor Fuga kërkon shpëtim nga Meta: Të bëhet kapiten pa pyetur njeri e të na përfaqësojë si shqiptarë, Rama të hapë krahun

Profesor Artan Fuga ka reaguar në lidhje me qëndrimin e kryeministrit Edi Rama, i cili një ditë më parë hodhi dyshime për një refuzim të mundshëm të Samitit të BE-së, me justifikimin se përgjigjja për negociatat do të jetë sërish “jo”. Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se nëse Rama refuzon, i takon Presidentit të marrë valixhen dhe …

Read More »

Shoqëria minimaliste

Ne jemi një shoqëri që funksionon sipas ritmeve minimale, askush nuk kërkon rritjen e rendimentin, të cilësisë, të performancës! E vetmja gjë që kërkohet të jetë maksimale është fitimi, e ardhura, e bizneseve të mëdha. Aty ta masin kokën me pé. Por, edhe ata kot e kanë sepse në fakt realizojnë maksimalen e minimales! Përshembull në disa degë të ekonomisë …

Read More »

Shkollimi nëpërmjet teknologjive të reja: Përse e sabotojnë?

Nga Artan Fuga Mediat sociale japin mundësinë që krahas mësimit në klasat fizike, të bëhen të mundura edhe ato që quhen “klasat virtuale.” Kuptohet që kjo nuk lidhet vetëm me hapësirat ku zhvillohet mësimi, ndonëse edhe ky aspekt është shumë i rëndësishëm. Por, krijimi i hapësirave virtuale të shkollimit bën që të kalohet nga platformat institucionale dhe vertikale të shkollimit …

Read More »

Si u shmang përgjithmonë afrimi gjeopolitik gjerman mbi Shqipërinë!

Artan Fuga Une nuk jam historian, por nganjehere të bien padashje në duar dokumente që të bëjnë të mendosh sesa fallcitet ka në historinë e shkruar, sa artificiale dhe e manipuluar është ajo, dhe do të jetë! Thuhet se Shtrausi, kancelari i Bavarisë, politikan i lartë gjerman erdhi në Shqipëri, por deritani lihet të kuptohet se nuk dihet se çfarë …

Read More »