Tag Archives: analize

Pse fundi i luftës në Ukrainë është ende shumë i largët

Nga Gideon Rachman “Financial Times” Vladimir Putin nuk pati asnjë fitore për të cilën mund të kremtonte në Ditën e Fitores. Përkundrazi, udhëheqësi rus është përfshirë në një luftë të përgjakshme, pa një fund të qartë dhe gjithnjë e më poshtërues për ushtrinë ruse. Përpara fjalimit të tij të madh në ceremoninë përkujtimore të fitores në Luftën e Dytë Botërore …

Read More »

ANALOGJITË E RREZIKSHME TË LUFTËS RUSO-UKRAINASE NË BALLKAN

Përkeqësimi i marrëdhënieve Prishtinë-Beograd mund të hyjë në një fazë edhe më delikate në periudhën që vjen, sidomos me problematizimin e çështjes së targave të automjeteve. Kriza që po përjeton spektri politik serb në Mal të Zi, me formimin e qeverisë së Dritan Abazoviqit, mund të nxisë tensione të papara midis Beogradit dhe Podgoricës. Ndërkohë, presidenti i Republika Srpska-s ka …

Read More »

“Prisni dhe shikoni…”, çfarë po paralajmëron Spartak Ngjela

Avokati Spartak Ngjela ka bërë një analizë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ngjela shkruan se Rusia i është futur realisht rrugës së shpërbërjes sapo u fut në luftë me Ukrainën. Postimi i plotë: Shkatërrimi përfundimtar i Rusisë do të hapë një etapë të re për njerëzimin. Lufta me Ukrainën i kushton Rusisë 850 milionë dollarë në ditë vetëm në luftime. …

Read More »

Kim Mehmeti: Pse shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duken më pak seç janë?

Nga Kim Mehmeti Më në fund u publikuan rezultatet e regjistrimit të popullsisë së Maqedonisë së Veriutregjistrimi. Dhe siç pritej, të gjithë janë mosbesues ndaj përqindjeve të shpallura zyrtarisht, kështu që, shqiptarët besojnë se janë dyfish më shumë seç thuhet, ndërkaq maqedonasit janë të bindur se për nga numri, janë sa kinezët dhe se, në Maqedoni, jetojnë më shumë priftërinj …

Read More »