Tag Archives: Aleksander Vucic

Politikani serb: Mbështetja për Vuçiçin në rënie, ka pranuar njohjen e Kosovës

Politikani serb dhe ish kryetari i Partisë Demokratike (DS), Bojan Pajtiç deklaroi se vlerësimi për presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka rënë ndjeshëm, për shkak të planit franko-gjerman, për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Pajtiç u shpreh se kjo është në favor të partive të djatha opozitare, shkruan N1. “Për momentin Vuçiç po zhvillon dy fushata”, theksoi ai. Sipas tij, …

Read More »

“Nuk i kemi shitur armë Ukrainës”, Vuçiç përgënjeshtron pretendimet e mediave ruse

Serbia nuk i ka shitur asnjë armë, pajisje apo municion Ukrainës apo Rusisë. Me këto fjalë, Presidenti Aleksandar Vuçiç mohoi pretendimet e mediave ruse, se 3500 raketa nga fabrika serbe Krushnik u ishin dorëzuar forcave të armatosura të Ukrainës përmes Turqisë dhe Sllovakisë. Ky informacion u cilësua si tejet shqetësues nga ministria e jashtme në Moskë. Por Vuçiç deklaroi nga …

Read More »

Tensionet në veri të Kosovës, Vuçiç: Pa garancitë e SHBA-BE do të kishim pasur një fatkeqësi me NATO-n

Serbia ka qenë në prag të një fatkeqësie me NATO-n për shkak të tensioneve në veri të Kosovës. Këtë e konfirmoi vetë presidenti Aleksandër Vuçiç i cili bisedoi së fundmi me përfaqësuesit europianë për t’u thënë që të bëjnë kujdes në përmbushjen e garancive të dhëna për heqjen e barrikadave. Sipas tij, situata në veri të Kosovës është më e …

Read More »

Aleksandar Vuçiç riktheu tensionin Serbi-Kosovë për të kërkuar shkëmbime territoresh

Serbia është rikthyer në qendër të arenës evropiane, pavarësisht se plagët e shpërbërjes së ish-Jugosllavisë po kullojnë rrjedhin gjak, dhe aspiratat e saj për hegjemoni rajonale, po i prishin gjumin diplomatëve në kancelaritë e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Serbia është rikthyer në qendër të skenës evropiane, pavarësisht se sot është një pjesë e vogël e asaj …

Read More »

Borell tregon se u ka telefonuar Kurtit dhe Vuçiqit – ka këtë thirrje për të dy shtetet

Bashkimi Evropian i kërkon fuqimisht Kosovës dhe Serbisë që të de-përshkallëzojnë konfliktet e tyre të fundit, tha Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, raporton Reuters. Kështu ka thënë Borrell në një prononcim për gazetarë para fillimit të mbledhjes së ministrave të shteteve anëtare në Këshillimin Evropian. Ai tha se palët duhet t’i …

Read More »

Aleksander Vuçiç: Parlamenti Evropian na kërkoi ta njohim Kosovën, por e mbajtën sekret nga publiku

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha të mërkurën se rekomandimet e Parlamentit Evropian janë miratuar, në të cilat i janë vendosur kushte Serbisë për të ecur drejt rrugës së anëtarësimit në Bashkimin Evropian, po ashtu për fonde të BE-së. Kushti është që Serbia t’i vendosë sanksione Rusisë. Por, Vuçiq thotë se në rekomandimet e Parlamentit Evropian thuhet se duhet njohur …

Read More »

Vuçiç: Me Kurtin takohem të hënën, situata më e vështirë qe 10 vjet

Të hënën e 21 nëntorit në ora 8:00, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohen në Bruksel. Kështu ka njoftuar Vuçiç gjatë një interviste në TV Prva, derisa ka njoftuar se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, do të flas për shumë tema. “Bisedimet do të fillojnë në ora 8 të mëngjesit, do …

Read More »

Ish-ushtari i UÇK-së: Vuçiç organizon serbët e Kosovës edhe me ndihmën e shqiptarëve

Ish-ushtari i UÇK-së, Meçan Zotaj thotë se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjithmonë ka organizuar serbët në Kosovë. Në një intervistë për Euronews Albania, Zotaj u shpreh se për organizimin e serbëve, Vuçiç ka pasur edhe mbështetjen e opozitarëve në Kosovë, por shtoi se ka pasur tentativa të ndryshme edhe nga Tirana zyrtare. Sipas tij, Vuçiç po mundohet të rregullojë …

Read More »

Vuçiç: Në veri u parandalua gjakderdhje, shqiptarët planifikonin pushtim

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se në fund të qershorit u parandalua një gjakderdhje në veri të Kosovës, pas tensioneve për vendimit për targat, ku serbët vendosën barrikada. Sipas Vuçiç, situata ishte shumë e vështirë dhe shtoi se shqiptarët po planifikonin një pushtim, shkruan Euronews Serbia. Vuçiç bëri të ditur se u i kërkoi komandatit të KFOR-it që të …

Read More »

Çështja e targave, Vuçiç: Nuk ka dorëzim

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se serbët në Kosovë nuk do të heqin dorë nga targat KM (Mitrovicë e Kosovës), duke paralajmëruar “rezistencë” nëse pas 31 tetorit, Kosova konfiskon targat dhe makinat. “Nuk ka dorëzim. KM mbetet”, tha ai pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe takimit me përfaqësuesit e Listës Serbe – partisë kryesore të serbëve në …

Read More »