Tag Archives: Albin Kurti

Kurti: Serbia duhet që të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar drejtësi për të vrarët gjatë luftës së fundit në Kosovë, e në veçanti të lagjes “Dardania” në Pejë. Pas homazheve pranë pllakës përkujtimore të kësaj lagje, shefi i ekzekutivit ka thënë se Serbia duhet të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale. “Bashkë me kolegë nga Kuvendi dhe me aktivistë të Lëvizjes sonë …

Read More »

Albin Kurti vjen të dielën në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti viziton të dielën Tiranën. Mësohet se Kurti do të takohet me kryeminsitrin Edi Rama dhe kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Nuk ka një qëllim të qartë e të deklaruar, por besohet të jetë në funksion të marrëveshjes së pafirmosur në Ohër, informimit të Shqipërisë me qëllim që edhe qeveria jonë të jetë e qartë në lobimin ndërkombëtar.

Read More »

Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, Kurti: Tuneli është ende i gjatë, por po i vjen fundi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka raportuar në Kuvend në lidhje me takimin që pati me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Gjatë fjalës së tij, Kurti u shpreh se që nga fillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, normalizimi i plotë nuk është pjesë e premtimeve verbale, por i atyre me …

Read More »

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, Kurti: Zbatimi duhet të niste që dje, ndërkombëtarët të dënojnë Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se plani i zbatimit të marrëveshjes së panënshkruar me Serbinë, do duhej të kishte nisur që nga dita e djeshme. Kurti tha se për këtë sjellje, Serbia duhet të dënohet nga faktorët ndërkomëtarë. Sipas tij, pikat e dakordësuara në Ohër për të cilat nuk pati nënshkrim, janë marrëveshje dhe si të tilla duhet …

Read More »

“Kurti s’do e formojë Asociacionin”, Vuçiç: Nuk më shkon në mendje ta nënshkruaj kapitullimin e Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është i vendosur që të mos e formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. “Lajçak ishte në Prishtinë dhe sipas asaj që kam dëgjuar nga deklaratat, pothuajse nuk është bërë ndonjë përparim. Nuk kemi asgjë kundër liberalizimit të vizave, por momenti që ndodh tregon se ata nuk duan …

Read More »

Rama merr në mbrojtje Albin Kurtin: Askush të mos e akuzojë për tradhti, ka bërë gjënë e duhur

Kreu i qeverisë Edi Rama ka reaguar pas takimit të djeshëm mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiç në Bruksel, ku u dakordësuan për planin evropian. Ky zhvillim është konsideruar historik nga ana e Ramës, teksa shton se është rruga e duhur drejt së ardhmes. Në një postim në Twitter, Rama shkruan se Kurti ka bërë gjënë e duhur duke e pranuar planin …

Read More »

Kurti para takimit në Bruksel për bisedimet me Serbinë: Në dialog do jemi konstruktiv dhe kreativ

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar anëtaret e Këshillit të Përgjithshëm të VV-së për aktivitetet e qeverisë së tij gjatë këtyre dy viteve. Duke mos dhënë detaje për takimin e madh që do të ndodh të hënën në Bruksel, ai ka thënë se Kosova në këtë proces do të jetë konstruktive dhe kreative. “Në raport me Serbinë kemi marrë …

Read More »

Hajde këtu ta bëjmë një foto, të heshtim këto gojët e liga

Marrëdhënia mes Edi Ramës dhe Albin Kurtit, që prej zgjedhjes së këtij të fundit kryeminstër i Kosovës, nuk ka qenë nga më të mirat. Një gjë e tillë është shfaqur pothuajse hapur nga ana e Kurtit dhe njerëzve pranë tij, që sa herë iu është dhënë rasti, kanë sulmuar Ramën. E kundërta ndërkohë, ka ndodhur me Ramën. Ky i fundit …

Read More »

Albin Kurti, qortim ndaj Abazoviçit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ka marrëdhënie të mira zyrtare dhe miqësore me autoritetet e Tiranës, Shkupit dhe Podgoricës, por qorton kryeministrin e qeverisë malazeze në mandat teknik Dritan Abazoviç për koncesionet që ai bëri ndaj Kishës Ortodokse Serbe (KPS) dhe për mos u thënë shqiptarëve të vërtetën për Beogradin. “Problemi që kam me kryeministrin e Malit të …

Read More »

Pavarësia e Kosovës, Kurti: Festa dhe puna në Republikën tonë duhet të shkojnë bashkë!

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në ditën e 15 vjetorit të pavarësisë së Kosovës u shpreh se puna dhe festa duhet të shkojnë gjithmonë bashkë. Gjatë mbledhjes së sotme, Kurti tha se Pavarësia e Kosovës është arritur përmes luftës dhe sakrificës, duke u shprehur: “pavarësia jonë duhet të rritet vetëm përmes punës, e jo përmes rrugëve të shkurta që premtohen …

Read More »