Tag Archives: akuza

Ministri turk i Mbrojtjes akuzon Greqinë për “hipokrizi”

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar ka akuzuar Greqinë për një “politikë hipokrite” dhe provokime të vazhdueshme, megjithëse Turqia ka synuar dialogun për zgjidhjen e problemeve dypalëshe. Duke folur për gazetarët pas pritjes së Ditës Kombëtare të Malajzisë më 12 shtator, Akar theksoi se Turqia bën përpjekje të mëdha dhe vepron me durim për të zgjidhur problemet me fqinjin e …

Read More »

Vuçiç sulmon KFOR-in: Pse i ndihmoni shqiptarët të shtypin serbët?

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një konferencë për media, pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së Partisë Progresiste Serbe ka folur për rolin e KFOR-it në Kosovë. Ai ka thënë se KFOR-i duhet ta mbrojë pakicën dhe siç u shpreh ai, të mos lejojë “keqtrajtimin e serbëve”. “Për 2-3 ditë do të dërgoj një letër së bashku me kryeministrin, …

Read More »

Gjermania akuzon Rusinë për ndërprerjen e gazit

Kancelari gjerman Olaf Scholz fajësoi Moskën për vonesat në kthimin e turbinës për gazsjellësin Nord Stream 1 që ishte dërguar në Kanada për mirëmbajtje. Scholz mbrojti kryeministrin kanadez Justin Trudeau, i cili ishte nën presion për shkak të dërgesave të turbinave. “Për mua, kritikat ndaj Justin Trudeau dhe qeverisë së tij janë krejtësisht të pabaza. Detyrimet e Gazprom për furnizimin …

Read More »

Pse Belind Këlliçi s’foli për Arben Dervishin në Komision Hetimor për inceneratorët?

Belind Këlliçi doli sot në një konferencë për shtyp dhe akuzoi, pa asnjë fakt ose provë, kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për lidhje me Arben Dervishin, supervizorin e landfillit të Sharrës, i cili u kontraktua nga kompania koncensionare për të mbikëqyrur punimet për ndërtimin e projektit. Por, me sa duket, Këlliçi ose nuk e mban mend se ka …

Read More »

Braçe nxjerr foton e deputetit të PD-së: Si shkoi samiti i Fierit? Pyetini, ku kanë pirë e ngrënë dje në darkë, do e çojnë çmimin e shalqirit 4 lekë

Nga Kuvendi në interpelancën me Krifcën, Erjon Braçe ka akuzuar me foto për abuzimet me çmimet. Nga foltorja ai nxori një foto të tre grumbulluesve në zonën e Divjakës të cilët sipas tij janë mbledhur ditën e djeshme në një kafe për të ulur çmimin e shalqirit duke përfituar në kurriz të bujqve. ‘Ku e kam atë deputetin e Fierit, …

Read More »

Berisha sulmon sërish Ramën: Në Bruksel përfaqësoi Vuçiqin dhe përdori gjuhën e Putinit

Sali Berisha sulmoi edhe një herë Kryeministrin Edi Rama për atë që ndodhi në Samitin e Bashkimit Europian për Ballkanit Perëndimor javën e kaluar. Në fjalën e tij gjatë mbledhjes së kryesisë së PD-së, Berisha u shpreh se Rama shkoi në Bruksel si përfaqësuesi i Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe përdori gjuhë e Presidentit të Rusisë , Vladimir Putin. …

Read More »

Ilir Meta hedh akuza të rënda ndaj Lulzim Bashës: Opozita mori ndërmori një hap vetëvrasës që për lidershipin e saj ishte përfitues

Kur mbetet edhe vetëm 1 muaj në krye të shtetit është kohë bilancesh për Ilir Metën. Në një intervistë televizive, Meta tha se “gjithçka mund të thuhet se ka shkuar sipas parashikimeve” dhe betimit mbi Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë 5 vite më parë. “Nuk ka qenë e thjeshtë, përkundrazi. Kjo Presidencë ka pasur më pak kompetenca se çdo Presidencë …

Read More »

Amnesty International akuzon Rusinë për krime lufte në Kharkiv

Amnesty International akuzoi të hënën Rusinë për krime lufte në Ukrainë, duke thënë se sulmet në Kharkiv, shumë prej tyre me bomba thërrmuese të ndaluara, vranë qindra civilë. “Bombardimet e përsëritura të lagjeve të banuara në Kharkiv janë sulme pa dallim që vranë dhe plagosën qindra civilë, dhe si të tilla paraqesin krime lufte”, tha grupi për të drejtat e …

Read More »

“Goditi me shpullë Monikën?!” Akuzat se Ilir Meta porositi vrasjen e Ndokës, flet miku i famijes

Në rrjet vijojnë spekulimet pas deklaratës së një gazetari se në dëshmitë e vrasësit të penduar Dumani, përmendet edhe Meta. Sipas reporterit Artan Hoxha, Dumani ka thënë se Meta porositi vrasjen e Aleksandër Ndokës, vëllai i ish-deputetit Arben Ndoka. SPAK, që ka marrë rrëfimin e Dumanit, e ka përgënjeshtruar deklaratën duke i kërkuar gazetarit të bëjë kujdes me ato që …

Read More »

Ankesa për zgjedhjet në PD/ Nisin akuzat për “orientim të votës” për kryesinë e re

Votimi për Kryesinë e re të Partisë Demokratike që drejtohet nga Sali Berisha u njollos nga nga vetë demokratët që u rreshtuan të parët në foltoret  e doktorit. Ajo që  guxoi  të flasë publikisht  me zë dhe  figurë ishte  anëtarja e sapo zgjedhur e Kryesisë Edit Harxhi, e cila hodhi hije te forta  dyshmi per procesin  zgjedhor te organizuar nga  …

Read More »