Sociale

MInistrja Kushi: Gjetëm një sërë shkeljesh në shkollën jopublike “Mehmet Akif Ersoy”.

Ministrja e Arsimit e Republikës së Shqipërisë, Evis Kushi ka sqaruar opinionin publik rreth rastit të heqjes së licencës dhe mbylljes së shkollës jopublike “Mehmet Akif Ersoy”. Kushi ka theksuar se, ky vendim është rezultat i konstatimit nga Ministria e Arsimit dhe Sportit të një sërë shkeljeve të legjislacionit në fuqi nga zotëruesit e licencës në fjalë. Mes tjerash ministrja …

Read More »

Mungesa e punonjësve – a ka zgjidhje?

Përparim Tushaj Shqipëria nuk është vendi i vetëm që po vuan mungesën e punonjësve (kuptohet përveç adminsitratës publike që ka mbipopullim). Vendet/korporatat/kompanitë e ndryshme kanë bërë zgjidhjet sipas kushteve dhe mundësive të tyre. Bazuar në përvoajt më të mira, mendoj që kompanitë në Shqipëri duhet të shohin disa burime që nuk janë vënë në efiçencë të plotë: – Puna me …

Read More »

Kryetari i BashkiseVeliaj: “Piramida hapet në pranverë. Krenar që i kemi dhënë Tiranës 40 shkolla të reja”

Piramida e Tiranës do të hapet këtë pranverë. Lajmin e mirë e dha kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në një intervistë në Klan News ku deklaroi se Piramida do të jetë qendra më e madhe digjitale në Ballkan. “Besoj që kemi edhe 6 muaj punë. Nëse vazhdon na mban koha, unë besoj që s’duhet të kemi asnjë problem, …

Read More »

Jo vetëm pedagogët: Studentët kërkojnë mbështetje financiare nga qeveria, 100 euro në muaj

Në prag të nisjes së vitit të ri Akademik, studentët kërkojnë më shumë mbështetje nga qeveria, duke i kërkuar ministres së Arsimit Evis Kushi dhe kryeministrit Rama një mbështetje financiare mujore, 100 euro për çdo student. Studentët kanë hapur një peticion online në portalin “Studentët Denoncojnë” për të mbledhur firmat. Deri më tani janë mbledhur më shumë se 6000 firma. …

Read More »

“Gropa” e pensioneve, KLSH: Të ardhurat nga kontributet nuk mjaftojnë për mbulimin e shpenzimeve të skemës

22 herë është ndryshuar ligji i pensioneve në Shqipëri, por skema vazhdon të jetë një gropë e madhe buxhetore. Pas auditimit në Institutin e Sigurimeve Shoqërore, KLSH ka dalë në përfundimin se as reforma e pensioneve e bërë nga qeveria në vitin 2014 nuk I ka dhënë zgjidhje problematikave të skemës së sigurimeve shoqërore në vend, e cila për të …

Read More »

Fundjava me reshje të dendura shiu, meteorologia tregon çfarë pritet në ditët në vijim

Vendi ynë është përfshirë nga reshje të dendura shiu në të gjithë vendin, duke shkaktuar përmbytje në disa qytete. Situata paraqitet e rëndë në Tropojë, ku në fshatin Vlad, 7 familje janë bllokuar për shkak të vërshimit të ujit, ndërkohë në Vlorë lundrimi në det është pezulluar për mjetet e vogla dhe anijet e peshkimi. Sesi do të vijojnë kushtet …

Read More »

“Reshjet oo dëmtojnë Tropojën, por po mbushin Fierzën”, kryebashkiaku: Nuk kam parë prurje të tilla

Kryetari i bashkisë së Tropojës deklaron se gjatë 48 orëve ka pasur reshje të dendura dhe prurjet kanë qenë aq të mëdha sa vetë ai nuk I ka parë ndonjëherë. “Gjatë 48 orëve ka pasur reshje të dendura. Kam parë burime që për herë të parë kanë dalë. Vërshimi i paparë nga majat më të larta”  tha kryetari i bashkisë …

Read More »

Divjaka destinacion i mijëra turistëve vendas e të huaj

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta gjatë këtij viti ka shënuar një fluks të lartë turistësh vendas e të huaj. Drejtori i Administratës së Zonave të Mbrojtura në Fier, Ardian Koçi tha për ATSH-në se “gjatë periudhës janar-gusht ky park u vizitua nga 335 160 vizitorë, nga të cilët 294 420 janë vendas dhe 40 740 të huaj”. “Vetëm në muajin gusht parku …

Read More »

35 mijë familje pa shtëpi, Bashkia e Tiranës strehon punonjësit e saj dhe administratën

Strehimi social, nga një skemë për të mbështetur familjet në nevojë, për të përfituar shtëpi me kredi të butë, është kthyer në mundësinë e artë të atyre që punojnë në administratë. Të dhënat e mbledhura nga Investigative Network Albania sugjerojnë se zyrtarë të lartë dhe punonjës të vetë bashkive, që edhe menaxhojnë fondet e strehimit, janë përfituesit më të mëdhenj të kësaj …

Read More »

Ambasadorja Kim: Shqipëria ndodhet në një pikë kritike, arsimi është po aq i rëndësishëm sa drejtësia!

Kim tha se mbështetja ndaj arsimit është po aq e rëndësishme sa mbështetja ndaj Reformës në Drejtësi dhe luftës ndaj korrupsionit, ndërsa shtoi se Shqipëria ka një të ardhme të jashtëzakonshme. “Shqipëria është në një pikë kritike. 31 vite nga fundi i komunizmit. Është një botë e ndryshme, nxënësit janë të ndryshëm, një e ardhme që duhet të jetë ndryshe. …

Read More »