Sociale

”The Telegraph” zbardh hap pas hapi rrugën që ndjekin shqiptarët me gomone drejt Britanisë

Akti i Skllavërisë Moderne u prezantua nga Theresa May, atëherë sekretare e Brendshme në vitin 2015, si një mënyrë për të mbrojtur viktimat e bandave të trafikimit të njerëzve, por që atëherë ai është kthyer në “zbrazjen më të madhe” në sistemin e imigracionit, sipas ministrave. Të rinjtë shqiptarë janë bërë veçanërisht të aftë për të luajtur me sistemin për …

Read More »

Po vjen stuhia! Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

Pavarësisht se dita nisi me mot të kthjellët dhe temperatura tipike për këtë periudhë të vitit, moti nuk do të vijojë i tillë gjatë orëve të pasditës dhe ditën e nesërme në të gjithë territorin e vendit. Mësohet se sot dhe nesër vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike falë masave ajrore të lagështa me origjinë jug-perëndimore. …

Read More »

Samiti i Tiranës: RCC, ulja e trafifave të roaming në BE

Pas negociatash të gjata më në fund Komisioni Europian dhe RCC kanë arritur një marrëveshje me operatorët e telefonisë celulare në BE e Balkan për të nënshkruar deklaratën e dakordësisë për nisjen e uljes së çmimeve të Roaming BE Ballkan Perendimor brenda vitit 2023. Pritshmëritë nga Samiti i Tiranës janë të larta, veçanërisht për shkak të lajmeve të mira për qytetarët …

Read More »

BBC: Kalimet me gomone, zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë

Pothuajse 20% e fëmijëve emigrantë të pashoqëruar nga Shqipëria të marrë nga Këshilli i Qarkut Kent në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit janë zhdukur. Kështu shkruan e përditshmja britanike “BBC”, e cila ka zhvilluar një hulumtim për çështjen. Autoriteti vendor i tha prestigjiozes se ka marrë 197 fëmijë shqiptarë deri më 31 tetor, por 39 prej tyre janë zhdukur. “Ecpat …

Read More »

Prindërit kanë frikë se ju bëhen fëmijët me autizëm, bie vaksinimi nga fruthi, përhapet dhe lia e dhenve

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur alarmin për rënien e vaksinimit të fëmijëve ndaj fruthit, ku një ndër këto vende është dhe Shqipëria. Kjo bën që shumë foshnja nën një vjeç dhe jo vetëm të jenë të riskuara. Sipas mjekes pediatre Sonila Batri, tregon se shkaku kryesor i rënies së numrit të vaksinimeve ka të bëje dhe me prindërit që …

Read More »

Një projekt europian për marketingun digjital, me fokus të rinjtë

Instituti për Kërkim dhe Zhvillim Wisdom po zbaton projektin “YouCOME”, i cili synon të gjenerojë dhe ofrojë njohuri për qëndrueshmërinë dhe përgjegjësinë sociale me fokus te të rinjtë. Ata do të pajisen me njohuri për marketingun digjital ‘8P’ dhe aplikimin e tij në mediat sociale, duke u fokusuar edhe në rritjen e presionit ndaj autoriteteve publike dhe sektorit të biznesit …

Read More »

Vendimi/ Këshilli i Ministrave: Gratë e papuna me tre fëmijë përfitojnë sigurim, ja cilat janë kushtet

Grave të papuna me tre apo më shumë fëmijë të moshës deri në 18 vjeç, ku njëri prej fëmijëve është nën moshën 5 vjeç dhe familja ka të ardhura nën një milion lekë të vjetra në muaj, periudha e kujdesit ndaj fëmijës deri në moshën 5-vjeçare do njihet si periudhë sigurimi. Kjo masë, vjen për efekt përfitimi pensioni pleqërie dhe …

Read More »

Rrëfimi i skafistit nga Vlora: I mbushëm detet me trupat tanë, lamë miq e shokë. Na vinte mirë se çonim çantat me lekë në shtëpi

Leart Sinani provoi të shkoi në Itali me trap përmes detit, nga Vlora në Ankona, por autoritetet italiane e kthyen. Ai iu rikthye detit vite më pas, por jo më për veten, por të tjerët. Jo më me trap, por gomone. Një rrëfim i pazakontë, në emisionin Shqip nga Rudina Xhunga, i një skafisti, që flet për vitet e errëta …

Read More »

Samiti i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, 6 dhjetori ditë pushimi vetëm në Tiranë dhe 16 nivele sigurie

Në kuadër të samitit me Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor data 6 do të shpallet ditë pushimi vetëm në Tiranë. Për këtë event janë marrë dhe një sërë masash për të garantuar sigurinë dhe shmangur çdo incident. Perimetri i sigurisë do të fillojë nga ura e Dajtit deri tek sheshi Nënë Tereza. Për këtë do të jenë të angazhuara 16 …

Read More »

Filmi për fëmijë me dy djem homoseksualë nxit debate në Tiranë

Një film i animuar për fëmijë, që trajton historinë e dy djemve homoseksualë që dashurohen me njëri-tjetrin ka ngjallur debate për transmetimin tij në kinematë e Tiranës. Në mesin e atyre që e kundërshtuan transmetimin e filmit, ka dy detaje mbi të cilat ngrihen argumentat kundër. Së pari është përkthimi hileqar që i është bërë titullit. Në anglisht vepra vjen …

Read More »